استاندار سمنان: معدن بوکسیت شاهوار شاهرود مقررات میزان برداشت را رعایت کند

باغ من: سمنان – استاندار سمنان با تاکید بر اینکه تخریب عرصه های طبیعی قابل جبران نخواهد بود، اظهار داشت: معدن بوکسیت شاهوار شاهرود مقررات میزان برداشت را رعایت کند.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، سید شهاب الدین چاوشی ظهر شنبه در جلسه شورای معادن استان سمنان به میزبانی سالن غدیر استانداری با تاکید بر اینکه معدن بوکسیت شاهوار شاهرود باید مراقب مقررات برداشت از معادن باشد، اظهار داشت: با عنایت به اینکه نمی توان معدن را در کنار محیط زیست توام حفظ کرد و از جانب دیگر علی رغم اهمیت اشتغال در معادن، بنابراین خسارت های وارده به معدن آلومینا شاهوار شاهرود باید به حداقل برسد.
وی ضمن بیان اینکه با صدور مجوزهای بهره برداری از معدن باید منابع طبیعی و محیط زیست و دستگاه های دیگر بر فعالیت های معدن نظارت کافی را داشته باشند، اضافه کرد: معدن بزرگ ترین منبع سرمایه گذاری کشور به حساب می آید اما این امر با محیط زیست در تقابل است که باید فعالیت های معدنی به نحوی صورت گیرد که شاهد کمترین صدمه به عرصه های طبیعی باشیم.
تخریب عرصه های طبیعی قابل جبران نخواهد بود
استاندار سمنان بابیان اینکه میزان برداشت از معدن بوکسیت شاهوار شاهرود نباید از مقررات تعریف شده فراتر رود، اظهار داشت: در کنار توسعه معادن و توجه به اشتغال باید ملاحظات زیست محیطی هم در بهره برداری لحاظ شود بنابراین مسئولان معدن باید این موارد را به دقت در کار خود لحاظ کنند.
چاووشی بابیان اینکه اولویت معدن کاوی انجام فراوری در داخل استان سمنان است، خاطرنشان کرد: به دنبال کوشش برای افزایش اشتغال و تبدیل شدن به استانی فاقد بیکاری در کشور هستیم اما برای رسیدن به این مقصود باید دستگاه های ذی ربط ملاحظات سازمان های مردم نهاد را هم مد نظر داشته باشند.
وی اضافه کرد: امروز محیط زیست، توسعه معادن و فرآوری و اشتغال مبحث اصلی استان سمنان را شامل می گردد که برای گذر از آن دستگاه های متولی باید با مردم منطقه گفتگوهای لازم را داشته باشند و از جانب دیگر باید برای کاهش خسارت به طبیعت چاره ای تدبیر شود چراکه تخریب عرصه های طبیعی قابل جبران نخواهد بود.