معاون سازمان محیط زیست عنوان کرد؛ همزمانی قانون هوای پاک وتشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا

باغ من: معاون سازمان محیط زیست اظهار داشت: همزمانی تصویب قانون هوای پاک و تشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا در سازمان محیط زیست نشان داده است که برای این سازمان، آلودگی هوا مهم است و اولویت دارد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، مسعود تجریشی در حاشیه جلسه کارگروه ملی آلودگی هوا که عصر امروز برگزار گردید به خبرنگاران اظهار داشت: در تاریخ ۹۶.۱۰.۲۴ که کارگره آلودگی کلان شهرها در نهاد ریاست جمهوری برگزار گردید پس از آنکه رئیس جمهور گفتند معاون اجرایی نمی خواهم در دولت مورد پیگیری قرار|گرفت که چه کسی باید مصوبات هیئت دولت در حوزه آلودگی هوا را دنبال کند. رئیس جمهور گفتند سازمان حفاظت محیط زیست از همان تاریخ این کارگروه به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: ۳ مصوبه از قبل داشتیم. یکی از زمان دولت احمدی نژاد، یکی از جلسات دولت در سال ۹۵ و نهایتا در سه ماهه اول سال ۹۶ که دولت مصوباتی را گذراند که اگر صورت گیرد آلودگی هوای کلانشهرها کاهش قابل توجهی خواهد داشت.
وی ادامه داد: در شش ماهه اول سال عامل آلودگی هوا عموما منابع غیرانسانی که حاصل فعالیت های ما در گذشته بوده همچون خشکسالی و گردوغبار است و در شش ماهه دوم وارونگی هوا و عامل انسانی نقش اصلی را دارد. جلسات را از همان بهمن ماه آغاز کردیم و آقای وحید حسینی بعنوان دبیرکارگروه حضور پیدا کردند و به همه دستگاههای ذیربط نامه نوشتیم که یک نفر ثابت را برای حضور در جلسات معرفی کنند تا بتوانیم مصوبات را پیگیری نماییم.
معاون سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: برای هر یک از مصوبات چالش های موجود را پیدا کردیم و خوشبختانه فعالیت کارگروه همزمان شد با قانون هوای پاک که خیلی از الزامات مورد نیاز کارگروه در آن هست و نهایی شده است. تا ساعت ۵ بعدازظهر روز ۲۷ اسفندماه کار را ادامه دادیم تا تمام آئین نامه های قانون هوای پاک تکمیل شد و ۱۲۱ حکم این قانون نهایی شد که در آن وظایف هر سازما ن و نهادی مشخص شده است.
تجریشی اظهار داشت: خوشبختانه توزیع سوخت دیزل یورو ۴ از روز گذشته شروع شده، کریدورهای حرکت بار شناسایی شده و توزیع سوخت استاندارد در این مسیرها انجام می گردد و پایش هم می نماییم که گوگرد سوخت استاندارد باشد.
وی اضافه کرد: مجموعا می توان گفت زحمات گذشتگان برای رفع مشکل آلودگی هوا را به جایی برسانیم که اهدافمان محقق شود. همزمانی قانون آلودگی هوا و تشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا نشان داده است برای سازمان محیط زیست، آلودگی هوا مهم است و اولویت دارد.
معاون سازمان محیط زیست ادامه داد: نقش این کارگروه این است که در فاز اول بتوانیم مصوبات گذشته را مرور نماییم و ببینیم چرا اقدامات لازم انجام نشده است.
وی در توضیح این مسئله اظهار داشت: متاسفانه ساختمان اجرایی دولت این گونه است که وقتی به کارهای سخت می رسیم کسی حاضر نیست زیر بار برود. مسائل کشور بدخیم شده و یک راهکار ندارد و پشت سر هر راه حل مسائل دیگری تولید می گردد. ازاین رو باید هر تصمیمی که می گیریم تبعاتش هم را لحاظ نماییم.
تجریشی خاطرنشان کرد: در کارگروه ملی آلودگی هوا هم هر تصمیمی که بگیریم تبعات مالی دارد و خوشایند برخی نیست ولی آلودگی هوا و سلامت مردم برای ما مهمترین مسئله است.
معاون سازمان محیط زیست در انتها اعلام نمود: یکی از مسائل مهم ما سیاهه انتشار است که می گوید چه فعالیتی چه میزان آلودگی بدنبال دارد و با چه اقداماتی چه اندازه می توان در آن اثر گذاشت. برای تهیه سیاهه انتشار هم تصمیم گرفتیم از ظرفیت دانشگاهها استفاده نماییم که این کار برای تهران قبلا انجام شده، برای اصفهان هم انجام می شود، در مشهد هم طی قرارداد جداگانه ای این کار را انجام می دهند و در اهواز، شیراز، اراک، کرج و تبریز هم امسال انجام می گردد.