کشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان در استان اردبیل

باغ من: مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از کشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان مربوط به فسیل های کواترنر در استان اردبیل اطلاع داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا طاهره افتخاری افزود: دفترموزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با عنایت به اهمیت فسیل های یافت شده برای پی جویی منطقه و جمع آوری و مطالعه این فسیل ها اقدام نموده است و مطالعه این نمونه ها فصل جدیدی از معرفی فسیل های مهره داران بخصوص فیل ها را باز خواهد نمود.

وی در ادامه اظهار داشت: با عنایت به اینکه کشف فسیل های مشابهی در جمهوری آذربایجان هم گزارش شده است، یکی از اولویت های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آن ها در زمان حیات خود می باشد. بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست مصمم است با انجام مطالعات مشترکی با جمهوری آذربایجان به این مورد بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم الجثه را در ایران تعیین کنند.

زهرا اورک – رئیس گروه باستان شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست – اظهارکرد: این نمونه ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموت های بدون پشم با سن حداقل ۲ میلیون سال است. علاوه بر این یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیل ها مشاهده و جمع آوری شده است.

وی ادامه داد: با عنایت به اندازه و نوع دندان می توان اظهار داشت که این فسیل ها متعلق به فیل های بالغ هستند. دندان سالم و منحصربه فرد است و تابحال چنین نمونه هایی از کواترنر ایران با این کیفیت گزارش نشده است. یکی از دندان ها مشابه دندان های فیل های هندی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام) به قول اورک، شاید بتوان گفت این نمونه مشابه فیل هندی موجود، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می کرد.