در گفت وگو با ایسنا اعلام شد ابرهای جوششی عامل سیل شمال کشور، هوای خنک تهران فعلا ماندگار است

باغ من: به دنبال وقوع سیل در بعضی شهرهای نیمه شمالی کشور، مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی این سیلاب ها را ناشی از ابرهای جوششی دانست و اظهار داشت: بارش باران در نوار شمالی کشور به شکل ضعیف تری ادامه می یابد.

احد وظیفه در گفت وگو با ایسنا در مورد بارش های روز جمعه (۱۳ مهرماه) در نوار شمالی کشور که سبب وقوع سیلاب در بعضی شهرها هم شد، اظهار نمود: بارندگی روز جمعه ناشی از ابرهای جوششی بود اما با کاهش دمایی که روز گذشته (۱۴ مهرماه) رخ داد، ابرهای جوششی به ابرهای پوششی با سطوح پایین تبدیل شدند.

وی افزود: روز گذشته در نوار شمالی کشورابرهای پوششی فعال بودند و در نتیجه در غالب مناطق، بارش ها به شکل باران ریزه بود. ضمن اینکه بارش شمال کشور روز گذشته (۱۴ مهرماه) نسبت به روز قبل تر ضعیف تر بود.
تداوم بارش ها در نیمه شمالی ایران به شکل ضعیف تر
مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد روند فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی کشور اظهار داشت: امروز (۱۵ مهرماه) جریانات شرقی در دریای خزر حاکم خواهد بود که رطوبت را از شرق به غرب دریای خزر منتقل می کند و بارش ها بیشتر به غرب دریای خزر- استان گیلان و شهرهایی مثل آستارا و گردنه حیران – معطوف خواهد شد و در بقیه مناطق بارش ها به تدریج ضعیف تر می گردد.

وظیفه در ادامه در مورد وضعیت جوی تهران هم اظهار نمود: روز گذشته در تهران کاهش دما و بارش باران سبب خنکی و بهبود کیفیت هوای این شهر شد. انتظار داریم این روند خنکی تا دو روز آینده در تهران ماندگار باشد و به تدریج هوا تا حدود سه درجه گرم تر می گردد.

این کارشناس سازمان هواشناسی همینطور اظهار داشت: در شمال شرق کشور سامانه هوای خنک جریان دارد که هوای این منطقه را حداقل تا روز سه شنبه (۱۷ مهرماه) خنک نگه می دارد.

وظیفه در انتها از پیش بینی گرد و غبار برای برخی نقاط شرق کشور اطلاع داد و اظهارکرد: روز گذشته (۱۴ مهرماه) وزش باد در مناطق شرقی کشور به حد قابل توجهی افزایش پیدا کرد. امروز (۱۵ مهرماه) همچنان وزش باد تداوم دارد و حتی احتمال خیزش گرد و خاک و طوفان شن در زابل وجود دارد. این وضعیت در حمل و نقل جاده ای سبب کاهش دید می گردد و در حمل و نقل ریلی احتمال مخاطرات را بالا می برد.