کاهش آلودگی هوا با درخت مصنوعی هوشمند

باغ من: محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر اصفهان موفق به طراحی و ساخت درخت مصنوعی هوشمند با جذب بالای دی اکسیدکربن به منظور تصفیه هوا و کاهش آلایندگی محیط شدند.
محمدرضا حقیقت نما، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار نمود: این دستگاه تصفیه هوا همانند یک درخت مصنوعی قادر به پایش آلاینده های هوا در محیط های بسته همچون منازل، ادارات و بیمارستان ها است.

وی تصریح کرد: در مراحل بعد به دنبال طراحی، توسعه و استفاده از دستگاه های مشابه کاهنده آلودگی هوا در محیط های باز همانند اتوبان ها، جاده ها، خیابان ها، شهرک های هوشمند و… هستیم.

حقیقت نما در توضیح عملکرد این دستگاه خاطرنشان کرد: در این طرح، آلاینده ها به صورت هوشمند شناسایی و با استفاده از فیلترهای مخصوص پایش می شوند. در فیلترینگ این دستگاه از چندین فیلتر مخصوص استفاده شده است، به صورتی که نیاز به تعویض فیلترها را بسیار کاهش داده و تنها با شستشوی آن ها، مشکل دوده گرفتن فیلترها حل می گردد.

دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهراصفهان افزود: این دستگاه به صورت اتوماتیک و بر مبنای غلظت آلاینده موجود در هوا روشن شده، عملیات تصفیه هوا را انجام می دهد و سپس خاموش می گردد.

وی مزیت عمده این دستگاه را جذب بالای آلاینده های هوا عنوان نمود و اظهار داشت: این دستگاه می تواند میزان دی اکسیدکربن را تا حدود ۹۰ درصد، ذرات معلق را به میزان ۹۹ درصد و سایر آلاینده ها را تا حدود ۸۰ درصد کم کند.

حقیقت نما دیگر خصوصیت برجسته این دستگاه را هزینه مقرون به صرفه آن اعلام نمود و اضافه کرد: این دستگاه با هزینه ۱۰ میلیون تومانی طراحی و تولید شده و در مقایسه با بعضی از نمونه های مشابه خارجی، قادر به کاهش میزان بیشتری از غلظت آلاینده ها است، علاوه بر اینکه قیمت پایین تری نسبت به مدل‎های خارجی دارد.

وی افزود: دستگاه تصفیه هوای هوشمند در مرحله تجاری سازی و تولید انبوه حداکثر تا نصف قیمت تمام شده پیش بینی می گردد.

حقیقت نما با اشاره به قابلیت های به روز این دستگاه تصریح کرد: دستگاه می تواند غلظت آلاینده ها را به صورت آنلاین بر روی تلفن همراه نمایش دهد و میزان AQI با سه رنگ سبز، زرد و قرمز، وضعیت آلودگی هوا را نشان داده است.

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر اصفهان تصریح کرد: تمام فرآیند ساخت این دستگاه با استفاده از پنل خورشیدی انجام شده و باقیمانده برق ذخیره شده برای روشنایی استفاده می گردد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، این طرح با همکاری اعضای هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر اصفهان طراحی و تولید شده است.

برچسب ها:,