روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

باغ من: برمبنای نتایج تحقیق دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا ( UBC ) مشخص شد یک بازی آنلاین ساده می تواند به شهروندان تفکیک زباله را به درستی آموزش دهد.

به گزارش باغ من به نقل از نیوز در این تحقیق، دقت متوسط شرکت کنندگان در بازی اول که برمبنای آموزش تفکیک زباله نمایش شد ۶۹ درصد و در تحقیق دوم به ۸۴ درصد افزایش پیدا کرد. این میزان افزایش دقت حتی پس از یک هفته فاصله بین بازی ها باز ادامه داشت.

دانشجویان خوابگاهی هم تحت تاثیر این بازی قرار گرفتند و حتی سطل های زباله آنها در این تحقیق ارزیابی شد. نتایج نشان داد این طرح در آموزش تفکیک زباله موفق بوده است.

محقق این تحقیق Jiaying Zhao استادیار گروه روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا اظهار نمود: این بازخورد فوری در بازیافت زباله در طولانی مدت افزایش می یابد و این بازی آنلاین گزینه آموزشی مناسبی در این مسیر است.

از آنجایی که میزان زباله ها به سرعت در حال افزایش می باشد، تفکیک دقیق زباله در شهرهای آمریکای شمالی که در آن هر فرد سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم زباله تولید می کند ضروری می باشد. تولید زباله در ایالات متحده طی سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۳ به میزان ۶۴ درصد افزایش یافته است و یک سوم این زباله ها، زباله های آلی هستند و متان را به جو منتقل می کنند. متان ۲۵ برابر قوی تر از دی اکسیدکربن بر تغییرات آب و هوایی تاثیر منفی می گذارد.

یولو – سرپرست این تحقیق- اظهار نمود: هنجارهای اجتماعی و راحتی دسترسی به مخازن تفکیک زباله در تشویق افراد به تفکیک زباله ها بسیار موثر است.

در این بازی ساده چهار مربع وجود دارد که برمبنای تفکیک زباله در بالای صفحه نمایش ظاهر می شوند. این مربع ها شامل ظروف غذا، ظروف قابل بازیافت، کاغذ و زباله هستند سپس یک عکس از یک آیتم زباله در پایین صفحه نشان داده می شود و کاربر باید تصمیم بگیرد که این زباله به کدام مربع متعلق می باشد و اگر گزینه انتخابی نادرست باشد گزینه صحیح به کاربر نشان داده می شود.

تحقیقات در روانشناسی شناختی نشان داده است که بازخورد فوری به افراد کمک می نماید تا مهارت های خودرا بهبود بخشند که این مورد در بازی معرفی شده مشهود بود. این آزمایش در سه ساختمان مسکونی باز انجام شد و نتایج موفقیت آمیز بود.

در این تحقیق مشخص شد شبیه سازی در فضای مجازی می تواند به حل یک مشکل در دنیای واقعی کمک نماید.

برچسب ها:, ,