در گفتگو با مهر عنوان شد؛ خطر انقراض بیخ گوش گوزن زرد ایرانی، جمعیت رو به کاهش است

باغ من: خطر انقراض گوزن زرد ایرانی این گونه نادر و ثمین را تهدید می کند و به سبب شرایط نامناسب زیستی جمعیت این گونه در حال کاهش است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: سکینه اسمی – چند سالی است گونه با ارزش گوزن زرد ایرانی برمبنای قوانین زیست محیطی جزو گونه های در خطر انقراض و این روزها باز به سبب شرایط نامناسب زیستی همچون خشکسالی، کمبود علوفه، خشک شدن دریاچه ارومیه حال و روز خوبی نداشته و جمعیت آن برمبنای آخرین سرشماری در سال ۹۴ رو به کاهش است.شرایط نامناسب زیست محیطی در سالهای اخیر به خصوص امسال باعث شده جمعیت ۳۰۰ راسی در سالهای گذشته به کمتر از ۱۰۰ راس برسد که این کاهش جمعیت نشان دهنده اوضاع نامناسب این گونه با ارزش زیست محیطی است و تابحال اقدامات حفاظتی از طرف اداره کل محیط زیست به سبب کمبود اعتبارات نتوانسته زمینه بهبود شرایط زیست محیطی گوزن زرد ایرانی را فراهم آورد.در کنار مشکلات زیست محیطی زاد و ولد درون خانوادگی این گونه در سالهای اخیر سبب بروز مشکلات ژنتیکی همچون کم مقاوم بودن در مقابل بیماریها و… شده که در این راستا برای رفع این مشکل اداره کل محیط زیست استان مبادرت به ورود دو گوزن نر و ماده از سایت ساری مازندران با هدف اصلاح ژنتیکی کرده است.

گوزن زرد ایرانی حال و روز خوبی ندارد
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی درباب آخرین وضعیت گوزن زرد ایرانی به خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه با وجود اقدامات حفاظتی در سالهای اخیر الان جمعیت گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک حال و روز خوبی نداشته و جمعیت آن نسبت به سالهای گذشته رو به کاهش است.
امید یوسفی با اشاره به اینکه برابر آخرین سرشماری صورت گرفته در اسفند ماه سال ۹۴ تعداد این گونه در جزیره اشک ۱۶۶ راس برآورد شده است اظهارداشت: برآورد و پیش بینی های فعلی با عنایت به شرایط نامناسب سالهای اخیر جمعیتی کمتر از ۱۰۰ راس است که نشان دهنده تهدید جدی خطر انقراض این گونه در جزیره اشک است.
وی خشک سالی، ورود گونه های گوشت خوار همچون ببر به جزیره، کمبود علوفه، خشکسالی، تداوم شرایط بحرانی دریاچه ارومیه را از مهمترین عوامل تهدید حیات گوزن زرد ایرانی و کاهش جمعیت این گونه در سالهای اخیر ذکر کرد.
یوسفی با اشاره به اینکه ورود گونه های گوشت خوار همچون ببر به همراه ورود قوچ و میش ارمنی به جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه یکی از عوامل تهدید تداوم حیات گوزن زرد ایرانی است، اظهار داشت: این امر سبب کم آبی و اتصال جزایر به یکدیگر شده و به همراه ورود این گونه حیوانات گوشت خواری چون پلنگ، گرگ و روباه باز وارد این زیست بوم شدند و حیات این جاندار در معرض انقراض قرار گرفت.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اشاره کرد: برنامه ملی عمل گوزن زرد ایرانی از سالهای گذشته تهیه و تدوین شده ولی اجرای برنامه های کامل حفاظتی نیازمند تخصیص بودجه های کافی است.

انتقال دو گوزن زرد ایرانی از مازندران به جزیره اشک دریاچه ارومیه
یوسفی از انتقال دو گوزن زرد ایرانی به جزیره اشک دریاچه ارومیه طی هفته های اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: به سبب اینکه درسالهای اخیر زاد و ولد گوزن های زرد ایرانی جزیره اشک درون خانوادگی شده و در سالهای آینده مشکل ژنتیکی برای این گونه بوجود می آورد این دو گوزن زرد از سایت ساری برای اصلاح زاد و ولد بین این گونه به جزیره اشک منتقل شده است.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: تداوم زاد و ولد گوزن زرد ایرانی به صورت خانوادگی در سالهای آتی موجب بروز مشکل ژنتیکی و به دنبال آن احتمال بروز بیماری و کم مقاوم شدن این گونه می شد که در این راستا طی هفته های اخیر دو گوزن زرد نر و ماده از سایت ساری برای رفع مشکل ژنتیکی این گونه وارد جزیره اشک دریاچه ارومیه کرده ایم.
یوسفی افزود: در کنار انتقال این دو گوزن گزارش جامعی از شرایط زیستی این گونه و تهدیدهای آن در دست تهیه است تا برمبنای آن برنامه کوتاه مدت در مورد گوزن زرد، خروج قوچ و میش از پارک ملی دریاچه ارومیه تدوین و برمبنای آن باز بودجه از طرف سازمان مرکزی تخصیص داده شود.
وی افزود: الان اقدامات حفاظتی همچون احداث خط انتقال آب به جزیره اشک به طول ۱۹ کیلومتر، راه اندازی آبشخور و آب انبارهای لازم برای ذخیره سازی آب مورد نیاز گوزن زرد و تامین علوفه مورد نیاز از راه هلی کوپتر در مواقع ضروری انجام شده و بخشی از اقدامات باز در دست اجراست.

ایجاد جنگل مصنوعی برای تداوم حیات گوزن زرد ایرانی
یوسفی از احداث محوطه ۳۰ هکتاری جنگلکاری شده برای تداوم حیات گوزن زرد ایرانی آگاهی داد و اظهار داشت: با عنایت به شرایط نامناسب زیستی گوزن زرد ایرانی و کاهش جمعیت این گونه این اداره کل در محوطه ای در حاشیه دریاچه ارومیه در وسعت ۳۰ هکتاری شرایط را برای بقای گوزن زرد ایرانی به وجود آورده است.
وی با اشاره به اینکه این محوطه جنگلکاری شده و شرایط برمبنای شرایط زیست محیطی جزیره اشک در آن محوطه فراهم گشته است عنوان کرد: در نظر داریم پس از اتمام احداث این محوطه برخی از گوزن های زرد ایرانی را به این منطقه منتقل کرده تا از انقراض این گونه جلوگیری نماییم.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه الان ۸۰ درصد از راه اندازی این محوطه خاتمه یافته است اضافه کرد: الان منتظر تخصیص اعتبار لازم برای فنس کشی این محوطه هستیم.
جزیره اشک دریاچه ارومیه به اعتقاد کارشناسان بین المللی و ملی یکی از زیستگاه های مناسب حیات گوزن زرد ایرانی در دنیاست.
پارک ملی دریاچه ارومیه شامل ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک که مهم ترین آنها جزیره کبودان یا قویون داغی به مساحت ۳۱۲۵ هکتار و زیستگاه قوچ و میش ارمنی و جزیره اشک به مساحت ۲۵۷۰ هکتار زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی است.