در گفتگو با مهر عنوان شد؛ آخرین وضعیت تولید مثلی ۳یوزپلنگ پردیسان، لقاح یوزها در اواخر نوروز

به گزارش باغ من دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان آخرین وضعیت تولید مثل سه یوزپلنگ نگهداری شده در پردیسان را شرح داد و از انجام احتمالی عمل لقاح یوزها در اواخر تعطیلات نوروز یا اندکی بعد از آن اطلاع داد.

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان درباره آخرین وضعیت تولید مثل ۳ یوزپلنگی که در این مجموعه نگهداری می شوند به خبرنگار مهر اظهار داشت: از کوشکی، یوزپلنگ نر مجموعه، مجدداً اسپرم گرفتیم و اسپرمش را در نیتروژن مایع ذخیره کردیم. تحلیل اسپرمی که انجام دادیم نشان داد با عنایت به اینکه حدودا ده سالش هم شده کماکان باروری دارد که این نخستین خبر خوب بود.
ایمان معماریان اضافه کرد: دومی دلبر، یوزپلنگ ماده، بود که با عنایت به مشکلاتی که قبلا داشت و عفونت رحمش که خیلی مهم بود، وضعیتش را کنترل کردیم و خوشبختانه برخلاف چیزی که قبلا آزمایش های هورمونی از روی مدفوعش داشتیم که به نظر می رسید هیچ سیکل فحلی ندارد، این دفعه که بیهوشش کردیم خوشبختانه هر دو تخمدان فعال بودند و این ما را خیلی امیدوار کرد.
وی تاکید کرد: البته رحم دلبر مثل یک رحم جوان خیلی سالم و کامل نیست ولی بعنوان یک رحم بیمار هم شناخته نمی گردد و بنابراین و با عنایت به اینکه تولید مثل طبیعی اتفاق نمی افتاد تصمیم گرفتیم که برای دلبر امپلنتی بگذاریم که درواقع ایمپلنت ضد حاملگی است و سبب می شود سیکل فحلیش خاموش بشود و بعد بین ۶۵ تا ۹۰ روز دیگر ما این ایمپلنت را خارج می نماییم و بعد یک سری کارهای هورمونی انجام می دهیم و تلاش می نماییم لقاح داخل گردن رحمی را برایش انجام بدهیم. به هر حال شانسش هست و این برخلاف چیزی است که حدس می زدیم و امیدواریم که با موفقیت انجام بشود.
دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان درباره «ایران»، دیگر یوزپلنگ ماده که در این مجموعه نگهداری می شود اظهار داشت: ایران را هم بیهوش کردیم و وضعیت دستگاه تولید مثل و سلامتی اش را کنترل کردیم. ایران هم هر دو تخمدانش فعال بود که این هم باز خیلی خبر خوبی بود و الان می دانیم که ایران بالغ است.
معماریان تاکید کرد: از این به بعد مانیتورینگمان را که ۲۴ ساعته انجام می دادیم کماکان ۲۴ ساعته اما خیلی دقیق تر انجام می دهیم و تلاش می نماییم تولید مثل طبیعی را برای ایران با کوشکی امتحان بکنیم و بزودی به هم معرفی شان نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که با فرض موفقیت همه مراحل احیانا از چه زمانی می توانیم چشم انتظار نخستین یوزهای زاده در اسارت باشیم اظهار داشت: چیزی نیست که بتوانیم حدس بزنیم. هر چند بار که ریسک بیماری و مشکلات نباشد و بتوانیم امتحان می نماییم. به هر حال همین سه تا یوز را داریم. وقتی شما سه تا یوزپلنگ دارید طبق تجاربی که در دنیا وجود دارد شانس موفقیت پایین است. فقط در مورد یوزپلنگ آسیایی هم نیست و در مورد یوزپلنگ آفریقایی هم همین بوده است.
دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان اضافه کرد: به هر حال ما تلاش می نماییم که بهترین کار ممکن که در دنیا انجام می شود را با بهترین متخصصان ممکن انجام بدهیم تا با همین شانس خیلی پایین هم به موفقیت دست پیدا نماییم. ولی چیزی نیست که بخواهیم بگوییم مثلا ۹۰ روز دیگر توله داریم. تلاشمان را می نماییم که بهترین کار ممکن را بکنیم تا موفقیت را از همین شانس خیلی کم به دست بیاوریم.
معماریان درباره اینکه نخستین عمل لقاح یوزها کی انجام می شود اظهار داشت: احیانا پس از تعطیلات نوروز یا اواخر تعطیلات نوروز این کار انجام می شود.
وی تاکید کرد: موفقیت آمیز و غیر موفقیت آمیز بودن این نیست که از قبلش حدس بزنیم الان آماده لقاح هست یا نه. باید سونوگرافی نماییم و تخمدانش بررسی شود و سایز فولیکول ها به سایز استانداردی که می خواهیم رسیده باشد تا این کار صورت گیرد. اگر هر زمانی بیهوشش نماییم و هنوز سایز فولیکول ها به آن اندازه نرسیده باشد باید صبر نماییم تا به زمان دقیق برسد و این ربطی به موفقیت آمیز و غیر موفقیت آمیز بودن لقاح ندارد.
معماریان افزود: پس از این مرحله که لقاح انجام شد به این می رسیم که این لقاح منجر به آبستنی و باروری می شود که موفقیت آمیز باشد یا نه.
دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در پاسخ به برخی مدافعان حقوق حیوانات که گفته بودند با این اقدامات این حیوانات را بازیچه قرار داده اید و دستکاری و اذیتشان می کنید اظهار داشت: این ها سرمایه های خیلی مهمی هستند. همین تعداد کم از آنها مانده و باید بیشترین استفاده را از نظر ژنتیکی و ذخیره ژن شان و همین طور از جهت ذخیره خود گونه انجام دهیم. کارهایی هم که انجام می دهیم اولا با استفاده از بهترین متخصصان دنیاست و کارهایی است که در تمام دنیا انجام می شود و به بهترین نحو که امکان دارد برایشان انجام می دهیم.
معماریان در پاسخ به اینکه آیا عمل لقاح مصنوعی پلنگ های ایرانی در باغ وحش تهران می تواند زمینه خوبی برای لقاح مصنوعی یوزپلنگ در کشور ایجاد کند یا نه اظهار داشت: البته این دو گونه و تولید مثلشان تفاوت های خیلی زیادی دارند. علاوه بر تفاوت های دو گونه با همدیگر، روش هایی که کار می نماییم هم با هم متفاوت می باشد که توضیح و ذکر جزییاتش تخصصی است ولی خب حتماً این کار زمینه ای هست برای کاری که بخواهد روی یوزها صورت گیرد.

برچسب ها:, ,