حضور چوب خواران در کردستان قتل عام بلوط های زاگرس، پای قاچاقچیان در بین است

به گزارش باغ من جنگل های زاگرس یکی از ظرفیت های مهم منطقه غرب کشور بخصوص استان کردستان به حساب می آید که طی چند سال اخیر قطع بی رویه بلوط ها و حالا قاچاق چوب سبب نگرانی مردم و دوستداران محیط زیست شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: مدت ها است که مطالب گسترده ای در مورد قلع وقمع درختان مناطق مختلف کردستان توسط سازمان های مردم نهاد منتشر می شود و مسئولان و مردم نسبت به آن واکنش های مختلف و متعددی نشان می دهند، اما حالا با کشیده شدن مسئله به حوالی جنگل های بلوط، دیگر مبحث به یک دغدغه برای تمامی مردم استان تبدیل گشته است.
امسال این چندمین بار است که کاربران فضای مجازی در کردستان از آنچه آنها قتل عام درختان می نامند، ناراحت می شوند و به عکس ها و اخبار منتشرشده واکنش نشان می دهند.

اگرچه قلع وقمع درختان زاگرس پیشینه دیرینه دارد و تن بلوط ها با زخم تبر بیگانه نیست، اما از زمانی که قرار شد طرح تنفس در جنگل های شمال اجرا شود که بر مبنای آن دو الی سه سال کسی حق بهره برداری از درختان جنگل های شمال را نداشته باشد، چوب خواران به سمت درختان جنگل های زاگرس گسیل شدند.
همین امر سبب شده است که قلع وقمع درخت های زاگرس و جنگل های غرب کشور به شدت افزایش یابد تا آنجا که کارشناسان می گویند اگر این روند ادامه داشته باشد، بعید نیست تا چند سال آینده از جنگل های زاگرس فقط برهوتی به جای بماند.
متأسفانه در چند ماه گذشته برداشت از جنگل های غرب کشور به خصوص در منطقه کردستان به شدت افزایش پیدا کرده است رنج بلوط ها فقط به قاچاقچیان چوب و قلع وقمع درختان محدود نمی گردد، بلکه ناقوس مرگ جنگل های زاگرس از خیلی وقت پیش به صدا در آمده است. آفت و بیماری، گردوغبار و سوزاندن جنگل برای تهیه زغال در دل بلوط های ریشه دوانده و از آنان فقط شبحی بر جا گذاشته است، حالا هم تبر تیز سودجویان و قاچاقچیان چوب، امید را برای نجات بلوط های به یاس تبدیل نموده است.
متأسفانه در چند ماه گذشته برداشت از جنگل های زاگرس و جنگل های غرب کشور به خصوص در منطقه کردستان به شدت افزایش پیدا کرده است و شاهد قطع درختان بسیاری در این منطقه هستیم و چوب های قاچاق به کارخانه های داخل کشور فروخته می شوند.
قطع بی رویه بلوط های زاگرس ادامه دارد
طی چند ماه اخیر برخی سودجویان متأسفانه درختان جنگل های زاگرس را قطع و به کارخانجات کاغذسازی و یا به کشورهای هم جوار حمل می کنند و این مورد جنگل های زاگرس و غرب کشور را در معرض خطر و تهدید قرار داده است.

وظیفه مراقبت از محیط زیست همچون مراقبت از جنگل های زاگرس بعنوان ریه تنفسی کشور بر عهده سازمان محیط زیست و منابع طبیعی است، اما متأسفانه نه سازمان حفاظت محیط زیست و نه منابع طبیعی هیچ عکس العملی دراین باره نشان نمی دهند و دلال های خیلی از این مورد نفع می برند و این خطری جدی است که جنگل های غرب و زاگرس را تهدید می کند.
این روزها به صورت مداوم اخباری در خصوص توقیف محموله چوب قاچاق در مناطق مختلف استان کردستان شنیده می شود حفظ و حراست از جنگل های بلوط کردستان که سرمایه ای گران بها برای مردم این دیار است، نیازمند مشارکت همگانی میان مسئولان، سازمان های مردم نهاد و خود مردم است.
پیش ازاین خبری از این نوع از قاچاق نبود اما این روزها به صورت مداوم اخباری در خصوص توقیف محموله چوب قاچاق در مناطق مختلف استان کردستان شنیده می شود.
تا همین چند وقت قبل خشک سالی، فعالیت های معدنی، سدسازی، راه سازی و آتش سوزی در جنگل ها، بیماری و حمله آفت ها به درختان جنگلی و قطع درختان به منظور تهیه زغال و توسعه زمین های زراعی همچون آفات جنگل ها به شمار می رفت اما امسال آفت بزرگ تری به نام قاچاق چوب دامن گیر درختان جنگل های کردستان شده است.

طی چند ماه گذشته اخبار مختلفی در خصوص اینکه سودجویان حدود دو هزار اصله از درختان جنگل روستاهای نی و وله ژیر شهرستان مریوان را قطع کردند، منتشر گردید که مشخص شد این درختان از گونه بلوط بوده و به قصد فروش چوب آلات و تصرف زمین، قطع شده اند.
قطع ۱۲۰۰ اصله درخت بلوط در جنگل های کردستان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر، در این رابطه با اشاره به آمار ۲۵ درصدی کشفیات قاچاق چوب در استان اظهار داشت: از ۸۰۰ محموله چوب بازرسی شده ۴۰۰ محموله به وزن ۳۰۰ تن غیرمجاز و قاچاق بوده ست.
سعدی نقش بندی تصریح کرد: در سطح استان کردستان ۲۰ هزار هکتار عرصه بیدزار داریم و بیشتر از ۹۰ درصد محموله های قاچاق کشف شده هم تنه درخت بید هستند و تنها ۱۰ درصد این درختان درخت های جنگلی هستند.

وی اضافه کرد: همینطور با عنایت به اینکه زغال درخت بلوط بعنوان یکی از بهترین زغال های چوب شناخته می شود، امسال هزار و ۲۰۰ اصله درخت بلوط در منطقه مریوان قطع شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان یکی دیگر از عوامل از بین بردن جنگل های این استان را آتش سوزی های به وقوع پیوسته امسال عنوان نمود و افزود: از آغاز سال جاری تاکنون، در ۴۸ فقره آتش سوزی ۷۹۸ هکتار از جنگل های کردستان گرفتار حریق شده است.
نقش بندی خاطرنشان کرد: از آغاز سال جاری تاکنون، در ۴۸ فقره آتش سوزی ۷۹۸ هکتار از مراتع و جنگل های کردستان گرفتار حریق شده که مریوان با ۲۶۲ هکتار و دهگلان با ۱۵ هکتار بیشترین و کمترین سهم را داشته اند.
نباید اجازه دهیم جنگل خواری در منطقه زاگرس رواج پیدا کند
نمایندگان مناطق زاگرس نشین در مجلس شورای اسلامی هم دست به کار شدند و برخی از نمایندگان در تذکری به رئیس جمهور اعلام نمودند دلیل بی تفاوتی مسئولان و دستگاه های متولی در ارتباط با عدم پیشگیری از قلع وقمع و تاراج درختان مناطق غرب کشور و جنگل های زاگرس توسط عده ای سودجو چیست؟

سید احسن علوی یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی دراین باره در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: سودجویان و دلالان به قطع درختان زاگرس و غرب کشور روی آورده و دلیل آن شاید قانون تنفس جنگل باشد که بر مبنای آن کارخانه های کاغذسازی تا پنج سال حق بهره برداری از درختان و جنگل های شمال را ندارند.
به نظر می رسد دست هایی در کار باشد و مافیای قاچاق چوب به دنبال شدت بخشیدن به این معضل باشد وی با اشاره به اینکه قاچاق چوب مسئله جدیدی در کردستان است، اظهار داشت: در زمینه مقابله با قاچاق در استان در خیلی از موارد به صورت سریع برخورد و کنترل شده اما در بعضی زمینه ها هنوز باید کار شود.
«نبود مدیریت و نظارت بر خروج و قاچاق چوب از مرزها»، مسئله ای بود که علوی با انتقاد از آن تصریح کرد: به نظر می آید دست هایی در کار باشد و مافیای قاچاق چوب به دنبال شدت بخشیدن به این معضل باشد که از دولت می خواهیم با این اقدام روبرو شود.
به هر روی، حفاظت از جنگل های زاگرس و عرصه های طبیعی نیازمند عزم جدی مسئولان ذی ربط است تا این سرمایه ملی برای همه نسل ها بماند؛ در عین حال هریک از عوامل تخریب کننده جنگل های زاگرس این مناطق را به سمت بیابانی شدن و ایجاد مرکز تولید ریزگردها سوق می دهد.