سفر زودتر بهار به تنها ذخیره گاه جنگلی زالزالک کشور

به گزارش باغ من مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اظهار داشت: تنها ذخیره گاه جنگلی زالزالک کشور در این استان وجود دارد.
حسن وحید در گفتگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه بیشترین مساحت درختان زالزالک در منطقه بدرانلوی شهرستان بجنورد قرار دارد، اضافه کرد: خراسان شمالی دارای هشت هکتار ذخیره گاه ژنتیکی زالزالک است که به صورت تیپ زالزالک در منطقه بدرانلوی بجنورد وجود دارد و مابقی درختان زالزالک، به صورت گونه های همراه جنگلی در قسمت های مختلف استان مشاهده می شود.
وی خاطرنشان کرد: درخت های زالزالک از اوایل بهار سبز می شوند و میوه آن در اواخر شهریور به بار می نشیند که همین امر سبب می شود تا جمعیت زیادی در این موقع از سال به منطقه مذکور سفر کنند.

اوج زیبایی رنگ ها در خراسان شمالی را در دره ارغوان ببینید
وحید افزود: ارغوان یکی دیگر از ذخیرگاه های گیاهی این استان به حساب می آید که اوج زیبایی رنگ ها را در فصل بهار در این استان به نمایش می گذارد. ذخیره گاه ارغوان خراسان شمالی که گستره ای ۳۵۰ هکتاری دارد در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال شهر ˈآشخانهˈ در داخل محدوده طرح جنگلداری چندمنظوره بزداغی واقع شده است.
وی ادامه داد: این منطقه به لحاظ نگهداری گونه های گیاهی نادر و بومی یکی از مناطق مهم ذخیره گاهی خراسان شمالی به حساب می آید.
این مقام مسئول توضیح داد: ارغوان درختی از تیره ی پروانه واران با گلهایی به رنگ سرخ مایل به بنفش است که با اینکه گاهی ارتفاع آن تا به ۱۲ متر هم می رسد اما غالبا به صورت درختچه ای رشد می کند.
به قول وی، برگهای این درخت به شکل قلب، بدون کرک و دارای کناره های صاف بوده و گل های خوشه ای و صورتی رنگ آن هم در اوایل بهار در گروه های سه تا شش تایی بر روی شاخه ها و حتی روی ساقه اصلی قبل از رویش برگ ها رشد می کنند و به علت آن که تعداد این گل ها زیاد بوده و حدودا تمام سطح درخت را می پوشانند منظره زیبایی به محیط می دهند.
وحید توضیح داد: گل ارغوان مزه ای ترش و مطبوع دارد و بنابراین هم در بعضی از کشورها گل ارغوان را به همراه سالاد می خورند و یا در برخی از غذاها بعنوان چاشنی استفاده می نمایند.

تنها ذخیره گاه فندق شرق کشور در خراسان شمالی
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه به جنگل فندق در منطقه”وی وی” اشاره نمود و اظهار داشت: ذخیرگاه فندق در خراسان شمالی تنها ذخیره گاه این گونه در شرق کشور است.
وی ادامه داد: منطقه “وی وی” واقع در شهرستان مانه و سملقان دارای رویشگاه های جنگلی است که با مساحتی حدود ۴۳۴ هزار و ۵۰۰ هکتار، برخی از ذخیره گاه های جنگلی با ارزش کشور را در خود جای داده است.
وی افزود: ذخیره گاه جنگلی فندق منطقه “وی وی” یکی از شاخص ترین آنهاست که در همجواری با عرصه های جنگلی استان گلستان قرار دارد.
وحید اظهار نمود: فندق با نام علمی ” Corylus avellana ” بومی اروپا، آسیای صغیر، قفقاز، جنگل های ارسباران، آستارا، طارم زنجان و… بین اراضی استپی و جنگل بصورت بومی دیده می شود و در شرق ایران ذخیره گاه فندق “وی وی” بعنوان تنها ذخیره گاه این گونه مطرح است.
این مقام مسئول بیان کرد: تعداد درختان فندق در این منطقه ۱۳۱ اصله است که به طور پراکنده در سطح حدود هشت هکتاری عرصه مشاهده می شوند.
وی تصریح کرد: به علت ارزش ژنتیکی و اکولوژیکی این گونه و هم بعنوان تنها ذخیره گاه فندق شرق کشور، عرصه مذکور از اهمیت اکولوژیک خاصی برخوردار است، البته در مقطعی از زمان، تخریب و تجاوزاتی در محدوده این ذخیره گاه صورت گرفته است که با تشدید فشار عواملی همچون تغییر اقلیم، پراکنش نامنظم و کاهش بارندگی، آفات و امراض و وجود دام، این ذخیره گاه در معرض استرس های مختلفی قرار گرفته است.

به زادگاه گل اشک زرد رنگ سفر کنید
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه با اشاره به اینکه لاله واژگون در این استان جزء گونه های خیلی کمیاب به حساب می آید، اظهار داشت: از آنجاکه میزان پراکنش لاله واژگون در استان اندک است این گیاه جزء گیاهانی در این استان به حساب می آید که برداشت آنها ممنوع می باشد.
وی با اشاره به اینکه این گیاه یکی از ذخیره گاه های ژنتیکی در کشور به حساب می آید، اظهار نمود: مساحت این ذخیره گاه در استان کمتر از ۱۰ هکتار است.
به قول وی، لاله واژگون علاوه بر ارزش تفرجگاهی و ایجاد چشم انداز قابل توجه، برای حفظ پوشش گیاهی و تامین علوفه خوراک دام نقش داشته و دارای ارزش دارویی هم است.
وی با اشاره به اینکه محل رویش این گیاه طی دو سه سال قبل مختص استان چهارمحال و بختیاری و استان های غربی و جنوبی کشور تلقی می شده است، افزود: این در حالیست که مناطقی از خراسان شمالی از قبیل کوه های خمبی و سرای در شهرستان گرمه، قسمت های غربی کوه آلاداغ، منطقه جوزک، کوه پلنگ و بزداغی در مانه و سملقان، کوه بهار و سالوک در جاجرم، قسمت هایی از کوه اسدلی در بجنورد و کوه تکل قز در نوار مرزی راز و جرگلان محل رویشگاه این گل است.
این مسئول در مورد گل های لاله واژگون روئیده شده در استان های غربی و جنوبی کشور با منطقه خراسان شمالی اظهار نمود: گل های روئیده شده در خراسان شمالی به رنگ صورتی مایل به زرد هستند این در حالیست که گل های روئیده شده در استان های جنوبی و غربی به رنگ قرمز و زرد خالص هستند.
وی در مورد خواص دارویی این گیاه خاطرنشان کرد: پیاز خشک و خرد شده این گیاه بصورت جوشانده برای رفع دلپیچه، ناراحتی همراه با گریه کودکان، بی خوابی نوزادان و دفع مرض تشنگی موثر است.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در شمال شرق کشور دو میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیشتر از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.
در عرصه های طبیعی خراسان شمالی بر مبنای اعلام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ۳۵۰ گونه گیاهی شناسایی شده که ۱۷۵ گونه آن دارای جنبه دارویی و صنعتی است، بعضی از این گونه های گیاهی به علت داشتن خواص درمانی ارزشمند، قابلیت صدور به کشورهای خارجی دارند.
خراسان شمالی دارای دو منطقه رویشی جنگلی ایران تورانی و هیرکانی است که این امر سبب شده تا گونه های مختلف درختان جنگلی همچون زالزالک، زرشک، ارس و… در این استان زیست کنند، به صورتی که این استان دارای ذخیرگاه های ارزشمندی همچون زالزالک، زرشک و فندق است.

برچسب ها:, ,