خوزستان آماده مهار سیلاب ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب به مخازن سدهای خوزستان طی پنج روز آتی

باغ من: وزیر نیرو اظهار داشت: برمبنای پیش بینی هایی که با هماهنگی هواشناسی انجام شد، آخرین برآوردها حاکی می باشد که طی پنج روز آتی (یازدهم تا شانزدهم فروردین ماه) در اثر بارش هایی که خواهیم داشت، حدود سه میلیارد متر مکعب وارد مخازن سدهای خوزستان می شود.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان اظهار نمود: برمبنای برنامه ریزی ها حدود ۱.۲ میلیارد متر مکعب آن ظرفیت خالی سدها را پر خواهدنمود و مابقی یعنی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب آن تخلیه خواهد شد؛ این تخلیه به آن معناست که طبیعتاً در پایین دست سدها خروجی قابل ملاحظه ای خواهیم داشت.
وی افزود: پیش بینی ها این است که از سد دز حدود ۲۰۰۰ متر مکعب در ثانیه و از سد کرخه احتمال خروج ۱۰۰۰ مترمکعب در ثانیه وجود خواهد داشت، طبیعتاً در پایین دست یعنی در مقطع اهواز جریان عبوری تا دبی حدود ۳۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه خواهد رسید.
اردکانیان با بیان این که باید با آمادگی کامل با این شرایط مواجه شویم اضافه کرد: خوشبختانه ستاد مدیریت بحران استان خوزستان تحت مسئولیت استاندار کار و فعالیت شبانه روزی خودش را از مدت ها قبل آغاز نموده و در ارتباط نزدیک با همه شهرستان ها بخش ها و روستاها در حال کاهش اثرات سیلاب است.
وزیر نیرو با بیان این که سازمان آب و برق خوزستان از قدیمی ترین و مجهزترین شرکت های تابعه وزارت نیروست و قدمت این سازمان از قدمت خود وزارت نیرو و حتی وزارت آب و برق که ۱۰ سال پیش از وزارت نیرو تأسیس شده بود بیش تر است، افزود: هم اکنون رصد سیل به صورت لحظه ای در سازمان آب و برق خوزستان و از آن طریق در خود مرکز ستاد در استانداری مشغول به کار است. نقشه های پهنه بندی سیل ها، اسامی شهرها و روستاهایی که احیاناً تحت تأثیر سیل قرار می گیرند مشخص شده است، آمادگی لازم وجود دارد و هر زمان لازم باشد اطلاع رسانی مناسب صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به بارش های وسیع صورت گرفته در سطح ایران اظهار داشت: در کشور نسبت به متوسط ۵۰ ساله بیشتر از ۳۰ درصد افزایش بارش و نسبت به سال قبل بیشتر از ۱۴۵ درصد افزایش داشته ایم که نتیجه این بارش ها رواناب قابل ملاحظه ای را به وجود آورده است. مخازن سدها چیزی حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب گنجایش دارد و کل حجم آب ورودی امسال آبی یعنی از مهرماه سال قبل تابحال نزدیک به ۳۵ میلیارد متر مکعب است.
وزیر نیرو افزود: این میزان ورودی به مخازن سدها در مقایسه با سال قبل که حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب بوده ۲۳ میلیارد متر مکعب افزایش داشته است.
اردکانیان با بیان این که از این میزان افزایش، حدود ۱۸ میلیارد متر مکعب سهم استان خوزستان است، افزود: استان خوزستان دارای ۱۰ سد بزرگ است و استان با اهمیتی است. ۸۰ درصد این سدها به لحاظ ارتفاع و حجم مخزن پس از انقلاب اسلامی ساخته شده و ظرفیتی نزدیک به ۲۳.۵ میلیارد متر مکعب دارد، یعنی حدود نیمی از مخازن سدهای کشور در این استان است و نقش بسیار مهمی در کنترل سیلاب دارند، در عین حال که تولید برق، مصارف شرب، کشاورزی، صنعت و همین طور حقابه های زیست محیطی را بوسیله همین مخازن و مدیریت آنها تأمین می نماییم.
وزیر نیرو سوژه پر بارشی و ترسالی را تنها مختص به استان خوزستان ندانست و اضافه کرد: بعنوان مثال رودخانه هیرمند در استان سیستان و بلوچستان توانسته از سیلاب های حوزه میانی هیرمند در کشور همسایه “افغانستان” بهره مند شود.
وی افزود: بوسیله سیلاب هایی که از افغانستان جاری شده اندکی ورودی به سد دوستی هم داشته ایم. در جای جای کشورمان سدهایی داشته ایم که سال های بسیار خشکی را تجربه کرده اند اما امسال از این نعمت بهره مند شدند.
اردکانیان افزود: در استان گلستان سیل سنگینی داشتیم و هموطنان عزیز ما در این استان در ابتدای سال در معرض شرایط سختی قرار گرفتند و هنوز هم تا حدودی این سختی برقرار است ولی به هر صورت بهبود شرایط اراضی استان، شستشوی خاک و غیره از برکات این سیل شمرده می شود.
وزیر نیرو اضافه کرد: سیل همه جای دنیا خرابی های خودش را دارد و اختصاص به کشورهای خشک یا غیرخشک، کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه ندارد. چه بسا سبب خرابی های وسیع در کشورهای پیشرفته و دارای امکانات بالا شده است. همچون بارش و سیلاب شدید ۱۰ روزه در کشور ژاپن سال ۱۳۹۶ که حدود ۲۲۵ نفر کشته، تعدادی مفقود و خساراتی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به همراه داشت.
اردکانیان لایروبی رودخانه ها و مخازن سدها را فرایندی مستمر دانست و اضافه کرد: در کشور حدود ۷۵۰۰ کیلومتر رودخانه مهم داریم، رودخانه هایی که نیازمند سرمایه گذاری برای ساماندهی و مهندسی است که همچون فعالیت های آنها لایروبی است.
بنا بر اعلام وزارت نیرو اردکانیان که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، با بیان این که برای مواجهه با پدیده تغییر اقلیم و افزایش احتمال بروز سیلاب، سوژه لایروبی رودخانه ها از اولویت بیشتری برخوردار است، اشاره کرد: محاسبات ما نشان داده است چیزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان به قیمت های امروز، منابع مالی نیاز است تا این پروژه ظرف سه سال بتواند صورت گیرد.
او همینطور عدم تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها در توانایی آبگذری رودخانه ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: در شهر بزرگی مثل تهران مسیل های متعددی داریم که سالیان سال خشک مانده که نباید سبب غفلت شهروندان عزیز را فراهم آورد تا در آن حریم، ساخت و سازی را انجام دهند که در صورت بروز سیل ناگهانی با خسارت روبه رو شویم.
او اشاره کرد: مطابق قانون، هرگونه تغییر کاربری یا تصرف در بستر و حریم رودخانه ها ممنوع می باشد و در صورت نیاز باید با مجوز وزارت نیرو و توجیه فنی لازم صورت گیرد.
وی اشاره کرد: نتایج سیلاب های اخیر آمادگی بیشتر افکار عمومی را فراهم نمود تا بتوانیم نسبت به آزادسازی بستر و حریم رودخانه ها با کمک خود مردم و دستگاه های مسئول اقدام نماییم.