بازگشت زندگی به تالاب های بین النهرین

به گزارش باغ من به دنبال طغیان رودخانه های کرخه و دجله، تالاب های بین النهرین در ایران و عراق با وسعت ۱.۷ میلیون هکتار تقریباً به صورت کامل آبگیری شده اند.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست کار گروه تالاب ها و سواحل که روز یکشنبه ۵ خردادماه در سالن جلسات استانداری برگزار شد، خواهان مسدود کردن شکاف های بوجود آمده در دایک مرزی تالاب هورالعظیم شد تا از خروج آب به سمت بخش عراقی هور جلوگیری شود؛ این در حالیست که برچیدن جاده ها و دایک مرزی در هورالعظیم از مطالبات فعالان محیط زیست در ماه های اخیر بوده است.
احمدرضا لاهیجان زاده اضافه کرد: دایک مرزی در زمان طغیان رودخانه کرخه در هشت نقطه شکافته شد تا شهرهای رفیع و سوسنگرد به زیر آب نرود، اما حالا با فروکش کردن سیلاب و کاهش عمق بخش ایرانی هورالعظیم، همچنان آب تالاب از این شکاف ها به سمت عراق تخلیه می شود که در صورت ادامه این شرایط در تابستان با مشکل مواجه می شویم.
وی اضافه کرد: در صورت وجود زیرگذرهای کافی در جاده درخلال مخزن شماره یک و ۲ هورالعظیم، امکان آبگیری کامل تالاب وجود داشت، اما به علت نبود این زیرگذرها، به ناچار برای پیشگیری از آبگرفتگی شهرهای رفیع و سوسنگرد، دایک مرزی هورالعظیم را در مخزن شماره یک، شکسته شد تا آب به سمت بخش عراقی تالاب برود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: به دنبال طغیان رودخانه های کرخه و دجله، تالاب های بین النهرین در ایران و عراق با وسعت ۱.۷ میلیون هکتار تقریباً به صورت کامل آبگیری شده اند.
لاهیجان زاده با اشاره به تصاویر ماهواره ای این تالاب ها اضافه کرد: این تالاب ها شامل هورالهویزه (بخش ایرانی و عراقی هورالعظیم)، هور مرکزی و هورالحمار است که پس از سال ۱۹۷۵ تا کنون چنین تصاویری از آبگیری تالاب های بین النهرین ثبت نشده بود.

وی افزود: از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۰ صدام حسین با اجرای چند پروژه مهندسی تالاب های بین النهرین را خشکاند به صورتی که در سال ۲۰۰۲ در حدود ۹۰ درصد این تالاب ها خشک شده بود که آغاز خشکی این تالاب ها همزمان با آغاز پدیده گرد و غبار در خوزستان است.
لاهیجان زاده افزود: در سال ۲۰۰۰ سازمان ملل، خشک شدن تالاب های بین النهرین را بعنوان یکی از ۲ فاجعه زیست محیطی قرن نام نهاد.
وی همینطور با اشاره به نتایج هواشناسی سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ در خوزستان اظهار داشت: این مطالعه نشان داده است که با خشک شدن تالاب ها، رطوبت هوا در خوزستان ۵۰ درصد کاهش یافته و دمای هوا هم ۳ درجه سانتیگراد افزایش یافته است که تبعات آن خشک شدن خاک و ایجاد کانون های ریزگرد است.
لاهیجان زاده تالاب ها و رطوبت ناشی از این محیط های آبی را سدی در مقابل بادهای موسمی و گرد و غبار از عراق، عربستان، اردن و سوریه عنوان نمود.

سیل به تالاب های تشنه رسید
لاهیجان زاده در ادامه با عرضه گزارشی از بررسی تغییرات و وضعیت آبگیری تالاب های استان پس از سیلاب اخیر اظهار داشت: تا کنون ۹۸ درصد بخش ایرانی هورالعظیم و بیشتر از ۱۰۰ درصد بخش عراقی این تالاب آبگیری شده است.
وی اضافه کرد: میزان ورودی آب به هورالعظیم به اندازه ای است که با وجود خروج آب از محل شکستگی دایک در مخزن شماره یک به سمت عراق، آب از مخازن ۴ و ۵ باردیگر از بخش عراقی به ایرانی وارد می شود که هم اکنون آب به تالاب ناصری و به سمت نهر خین در خرمشهر هدایت شده است.
لاهیجان زاده ایجاد پل در جاده های درخلال مخازن تالاب هورالعظیم را با هدف تبادل آبی بین مخازن، ضروری و جزو تعهدات شرکت مهندسی و توسعه نفت دانست که تا کنون به صورت کامل اجرا نشده است.
وی افزود: با عنایت به ورودی آب از سیلاب بر بحره به تالاب شادگان، ۱۰۰ درصد این تالاب حالا آبگیری شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: با بازگشایی زیرگذرهای جاده آبادان به ماهشهر و جریان آب از تالاب به سمت دریا هم آلودگی و نمک شستشو شده است.
وی همینطور با اشاره به طغیان رودخانه دز و آبگیری تالاب بامدژ اظهار داشت: در تاریخچه بامدژ وسعت آن هشت هزار هکتار عنوان شده بود اما تا کنون در این سطح آبگیری نشده بود و در سال های اخیر مساحت قسمت آبدار آن بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار نشده بود، اما در سیلاب اخیر وسعت این تالاب به هشت هزار هکتار رسید.
لاهیجان زاده با اشاره به اینکه آب بامدژ توسط نهر خارور تخلیه می شود، تصریح کرد: برای پایداری شرایط بامدژ باید نهر خارور توسط سازمان آب و برق مدیریت و ساماندهی گردد.
وی از آبگیری ۱۰۰ درصد تالاب شیمبار در اندیکا هم اطلاع داد و اضافه کرد: تالاب های میانگران و بندون در ایذه به صورت کامل آبگیری شده اند.
به گفته وی تالاب بندون در ۲۰ سال گذشته خشک شده بود، به صورتی که بعنوان حریم شهری به وزارت مسکن و شهرسازی تحویل داده شده بود که چند ماه پیش با مصوبه شورای حفاظت از بیت المال به زیرمجموعه محیط زیست تحویل و واگذاری آن ممنوع گردید.
لاهیجان زاده خواهان اختصاص حقابه دائم به تالاب میانگران از محل طرح انتقال آب از سد کارون ۳ به ایذه شد تا این تالاب در تمام فصول آب داشته باشد.