ظهرابی خبر داد؛ اجرای برنامه احیای زیست بوم جزایر دریاچه ارومیه

باغ من: معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای چهار طرح با هدف احیای زیست بوم لطمه دیده جزایر دریاچه ارومیه و حفاظت حیات وحش موجود در این جزایر آگاهی داد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست اظهار داشت: خشک شدن دریاچه ارومیه موجب وارد شدن لطمه های فراوانی به زیست بوم جزایر این دریاچه خصوصاً جزایر اشک و کبودان شد.
وی افزود: جزایر اشک و کبودان بعنوان ذخیره گاهی برای دو گونه گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی مورد استفاده قرار می گیرند که شرایط نامطلوب دریاچه در چند سال اخیر، موجب به خطر افتادن جمعیت این دو گونه در این جزایر شده است.
ظهرابی اشاره کرد: هم اکنون اجرای چهار پروژه با هدف احیای این زیست بوم ها و حفظ حیات وحش موجود را در دستور کار داریم. «اجرای راهکارهای مدیریت گونه گوزن زرد در جزیره اشک به منظور کنترل عوامل تهدید و جلوگیری از کاهش جمعیت»، «مدیریت جمعیت قوچ و میش در جزایر دریاچه ارومیه و انجام اقدامات اجرایی در امتداد احیای اکولوژیک جزایر»، «مدیریت و اجرای برنامه حفاظت از پوشش گیاهی و فون جانوری جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه و تعیین ظرفیت برد زیستگاه ها» و «اجرای برنامه حفاظت و احیای اکولوژیک زیستگاه های ضلع جنوب شرقی دریاچه ارومیه» عناوین این پروژه ها هستند.
ظهرابی اشاره کرد: این پروژه ها با همکاری مشترک معاونت محیط طبیعی، ستاد احیای دریاچه ارومیه و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در دست انجام هستند.
دریاچه ارومیه، بعنوان بزرگترین پهنه آبی داخل کشور از سال ۱۳۴۶ تحت حفاظت قرار دارد. از میان ۱۰۲ جزیره ی کوچک و بزرگ این دریاچه، برخی از آنها به سبب وسعت و پوشش گیاهی مناسب، دارای کیفیت زیستگاهی هستند. بنا بر این در سال های پیش و بعد از انقلاب اسلامی، از دو جزیره «اشک» و «کبودان» بعنوان ذخیره گاهی برای دو گونه «گوزن زرد ایرانی» و «قوچ و میش ارمنی» استفاده شد. برخی از گوزن های زرد به جزیره اشک و تعدادی قوچ و میش ارمنی به جزیره کبودان منتقل شدند.
دشواری در دسترسی متخلفان به جزایر و بسته بودن محیط موجب شد تا جمعیت این دو گونه رشد مناسبی در محیط جزایر داشته باشند. اما خشک شدن دریاچه ارومیه، شرایط نامساعدی را برای زیست بوم این جزایر رقم زد و این شرایط نامساعد نیز لطمه هایی را به جمعیت این دو گونه گیاهخوار وارد کرده است.

منبع: