فرمانده یگان حفاظت محیط زیست: اولویت اول محیط بانان جلوگیری از تخریب طبیعت است

به گزارش باغ من فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: امسال با تفاهم نامه ای که بین سازمان محیط زیست و پلیس پیشگیری ناجا منعقد شد امیدواریم بتوانیم در جهت کیفی سازی تجهیزات محیط بانان اقدام نماییم.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، سرهنگ جمشید محبت خانی، در حاشیه افتتاح پاسگاه محیط بانی جاجرود با اشاره به اینکه در جهت تکمیل تجهیزاتی که پارسال به محیط بانان سراسر کشور داده شد امسال با تفاهم نامه ای که بین سازمان محیط زیست و پلیس پیشگیری ناجا منعقد شد امیدواریم بتوانیم در جهت کیفی سازی تجهیزات محیط بانان اقدام نماییم.
وی با اشاره به اینکه نگاهی در سازمان حفاظت محیط زیست برای استفاده از تجهیزات نوین مانند پهباد، دوربین مدار بسته، بی سیم و همینطور دوربین های روی البسه اتخاذ شده است، تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم تا آخر سال مبحث بی سیم را در پاسگاههای محیط بانی حل نماییم تا همه پاسگاههای محیط بانی سراسر کشور بتوانند بدون واسطه با هم ارتباط داشته باشند.
محبت خانی با اشاره به اینکه خوشبختانه درصدی از دوربین های روی البسه محیط بانان محقق شده است، اضافه کرد: این دوربین ها مجهز به جی پی اس و مادون قرمز بوده و جهت مستند سازی در رویارویی محیط بانان با شکارچیان غیر مجاز و متخلفان محیط زیست بسیار حائز اهمیت می باشد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به پیگیری مبحث تحویل جلیقه ضدگلوله محیط بانان امسال اشاره داشت و اظهار داشت: سال قبل ۱۵۰۰ جلیقه ضد گلوله تحویل محیط بانان شد و امسال هم پیگیر خرید جلیقه های سبکتر و همینطور البسه بهتر برای محیط بانان هستیم.
وی افزود: خوشبختانه بیمه محیط بانان هم در اول تیرماه سالجاری رونمایی گردید و تمام محیط بانان سراسر کشور به همراه خانواده تحت پوشش چهار بیمه تکمیلی، مسئولیت، خانه و خانواده و حوادث قرار گرفتند.
محبت خانی در بخشی دیگر از سخنان خود در مورد حفاظت از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست اظهار داشت: در ۱۸ میلیون هکتاری که تحت مدیریت این سازمان قرار دارد، محیط بانان به صورت شبانه روزی در پاسگاه های محیط بانی مستقر بوده و ضمن پاسداری از این عرصه ها اگر تخریبی در این مناطق صورت گیرد اولویت اول آنها پیشگیری است، یعنی اجازه ندهند ساخت و سازی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه در خیلی از موارد محیط بانان با هماهنگی دستگاه قضایی ورود کرده و اجازه ساخت و ساز در مناطق داده نمی گردد، تصریح کرد: در مناطقی هم که به دلایلی ساخت و سازی در مناطق چهارگانه صورت گرفته به جد محیط زیست ورود داشته و پیگیر مبحث است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ورود محیط زیست به لحاظ قضایی در اینگونه موارد به نحوی است که اعلام جرم توسط واحد حقوقی سازمان محیط زیست به دستگاه قضایی انجام می شود و با عنایت به اینکه سند مالکیت این مناطق به نام منابع طبیعی است، ۲ دستگاه محیط زیست و منابع طبیعی باید روند پرونده را پیگیری کنند تا به سرانجام برسد.
پیش از ظهر امروز همزمان با گرامیداشت هفته دولت، پاسگاه محیط بانی جاجرود با حضور جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست و کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در مجموعه حفاظتی جاجرود افتتاح و به بهره برداری رسید.