کیومرث کلانتری: باید از بارگذاری جمعیت در تهران جلوگیری نماییم

به گزارش باغ من معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست در مراسم  معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: هجوم جمعیت و تمرکز آن در شهر تهران عامل اصلی بروز مشکلات محیط زیستی است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، کیومرث کلانتری در مراسم معارفه سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه پست های مدیریتی همانند مرگ افراد هستند و خوب است مادامی یک مسئولیت و امانتی به مدیری واگذار می شود، برای اندوخته های آخرت خود تلاش کند، اضافه کرد: در زمان تصدی بنده دو اقدام یکی تقویت زیرساخت ها، تبیین سازمان محیط زیست در بیرون از محیط زیست و مشارکت ظرفیت های استان در دستور کار بود.
وی با اشاره به اینکه مدیریت در تهران زمان زیادی می خواهد، چونکه استان تهران برای خود یک کشور است و باید بگوییم ایران ۳۰ + ۱ استان دارد، گفت: کمبود آب، تمرکز جمعیت، نبود آمایش سرزمین، نبود ظرفیت زیست محیطی، رعایت نکردن ممنوعیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری همچون چالش های مهم زیست محیطی استان تهران هستند.
کلانتری افزود: روزانه بیشتر از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو و ۳ میلیون موتورسیکلت در شهر تهران تردد می کنند که نتیجه آن افزایش آلودگی هوا است و در استان تهران روزانه ۱۱ هزار تن پسماند عادی، ۱۱۵ تن پسماند پزشکی، ۴۳ هزار تن نخاله ساختمانی، ۲۲۰۰ تن پسماند صنعتی و ۴۰۰ تن پسماندهای ویژه تولید می شود.
وی با اشاره به اینکه کار محیط زیست پیش گیری از مشکلات آن در مناطق است و اگر صنعتی می خواهیم باید کم آب بر باشد، اضافه کرد: باید از بارگزاری جمعیت در شهر جلوگیری نماییم، اگر این کار انجام نشود شاهد افزایش استان ها در آینده خواهیم بود.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست اظهار داشت: متاسفانه در شهر تهران با افزایش جمعیت هیچ تغییری در حمل و نقل عمومی ایجاد نشده و همین سوژه منجر به افزایش ترافیک شده است.
وی با اشاره به اینکه محیط زیست استان تهران یک برنامه و سند ۵ ساله تدوین کرده و این برنامه برای هر شهرستان مجزا است، اظهار داشت: در سال ۹۶ حدود ۴ میلیارد تومان برای اقدامات عمرانی و ۱۴ میلیارد تومان برای هزینه های محیط زیستی اعتبار اختصاص یافته بود که امروز به ۶۱ میلیارد تومان اعتبار افزایش یافته است.
کلانتری در قسمتی از صحبت های خود به سوژه بوی اطراف فرودگاه امام اشاره داشت و اظهار داشت: بوی نامطبوع حدفاصل فرودگاه امام خمینی (ره) نیز یکی دیگر از مشکلات بزرگ استان تهران بود که ۲۸ کانون آن شناسایی شد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست اشاره کرد: ۹ پاسگاه محیط بانی نیز در استان تهران راه اندازی شد و همین طور منطقه شکار ممنوع «کاوه ده» به منطقه حفاظت شده تبدیل شد.
وی درانتها با اشاره به اینکه رسیدگی به پرونده شهرک زیتون نیز یکی دیگر از مشکلات محیط زیست استان تهران بوده و مقرر شد وزارت مسکن و شهرسازی حدود ۵۰۰ هکتار از زمین های شهر پردیس را به مالکین واقعی اختصاص دهد، اظهار داشت: در دو سال اخیر ۴۷۶ واحد آلاینده شناسایی شدند و ۱۵۴۰ واحد استان تهران نیز به سوخت پاک مجهز شدند و همین طور نظارت دقیق بر مراکز معاینه فنی از سال قبل شروع شد.

منبع: