مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان: ۲۷۴ روستای استان در معرض سیل قرار دارد

به گزارش باغ من مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان اظهار داشت: ۲۷۴ روستا با حدود یکصد و پنجاه هزار نفر جمعیت در معرض خطر سیل قرار دارد که باید توسط دستگاه های متولی امر در جهت کاهش خطرپذیری آنها اقدام گردد.
توحید سلیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مدیریت ریسک سیل و کاهش لطمه پذیری مناطق با اجرای اقدامات پیشگیرانه در سطح حوزه های آبخیز بالادست در چارچوب طرح های آبخیزداری و آبخوانداری، دبی اوج سیلاب که اثر زیادی در ایجاد خسارت و تلفات دارد را می کاهد.
وی اشاره کرد: در شرایط تغییر اقلیم، الگوی بارش ها رگباری است، پس در این شرایط اقدامات سازگاری و تطبیقی مانند فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری بایستی تقویت و توسعه یابند.
این مسئول با اشاره به اینکه به واسطه تغییرات اقلیمی، شدت بارش ها در کشور در حال افزایش می باشد، اضافه کرد: به وفور شاهد بارش های بیشتر از ۱۰۰ میلی متر در ۲۴ ساعت در سطح کشور در سنوات گذشته بوده ایم و در سیل اخیر در استان گلستان بارش ۳۱۷ میلی متر در ۳۰ ساعت را شاهد بودیم. به عبارت دیگر حجم بارش های بیشتر در زمان کوتاه تر به وقوع می پیوندد که این امر علاوه بر تشدید خسارات سیل، موجب هدررفت سریع آب و تشدید کم آبی نیز می شود.
سلیمی با اشاره به اینکه به خاطر شرایط اقلیمی کشور ۶۹ درصد از جمعیت کشور در معرض خطرات سیلاب قرار دارند، اضافه کرد: ۱۸ درصد از جمعیت کشور را خطرات سیلاب با شدت زیاد تهدید می کند.
ایشان سپس از فرمانداران شهرستان ها بعنوان روسای کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها درخواست نمود که در تعریف پروژه های اولویت دار برای مدیریت و کنترل سیلاب در شهرستان ها همکاری کنند.

منبع:

برچسب ها:, ,