دستور روحانی برای حل معضل بوی نامطبوع اتوبان تهران – قم

باغ من: حسن روحانی به شهرداری تهران و دستگاه های دولتی ذی ربط دستور داد تا نسبت به حل معضل بوی تعفن و نامطبوع اتوبان تهران – قم (حد فاصل فرودگاه امام تا مرقد مطهر امام «ره») اقدام و گزارش آنرا به دولت عرضه کنند.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت وزیران که ریاست آنرا برعهده داشت، هم چنین نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش مصرف پلاستیک و بازیافت پسماند و ساماندهی معضل پسماند، بویژه در شهر تهران و شهرهای شمالی، دستورات ویژه ای صادر کرد.

اختصاص اعتبار برای تأمین هزینه های ضروری ناشی از سیل سال جاری در بعضی استان های کشور
هیئت وزیران به منظور تأمین هزینه های اضطراری و ضروری ناشی از سیل سال جاری، با اختصاص مبلغ ۳۶۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای بابت تسویه تنخواه پرداختی هزینه های مذکور به استان های خوزستان، لرستان، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، فارس، مازندران و گلستان موافقت نمود.

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای زهکشی دشت گمیشان در استان گلستان
دولت هم چنین، با عنایت به وقوع سیل فروردین ماه سال جاری و لزوم پیش بینی و آمادگی برای پیش گیری از حوادث احتمالی ناشی از بارندگی در فصل پاییز و نیز اجرای پروژه ‏های پیشگیرانه، با اختصاص مبلغ یک هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای جهت اجرای طرح راه اندازی شبکه های زهکشی در دشت گمیشان، اراضی شمال گرگانرود و قره سو استان گلستان موافقت نمود.

اختصاص دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه
با تصویب هیئت وزیران، مبلغ دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه و عملیات اجرایی مربوط در حوضه دریاچه ارومیه در قالب موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت.
دولت هم چنین هرگونه توسعه اراضی کشاورزی شامل تبدیل اراضی ملی منابع طبیعی به کشاورزی، دیم به آبی، زراعی به باغی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و هرگونه عملیات منجر به افزایش برداشت از منابع آب حوضه شامل ایجاد و بهسازی ایستگاه های پمپاژ آب، راه اندازی استخر ذخیره آب و سدهای معیشتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه را ممنوع و وزارت خانه های نیرو و جهادکشاورزی را موظف کرد ضمن خودداری از صدور هرگونه مجوز در این خصوص، با متخلفان برخورد کنند.

آغاز رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری – مالی» در دولت
هیئت وزیران با عنایت به جایگاه و نقش مؤثر مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری در کارایی نظام، رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری – مالی» را با هدف رفع خلأها و مشکلات اجرایی قانون فعلی و یکپارچه‏ سازی فعالیت ‏های مبارزه با فساد در کشور را در دستور کار خود قرار داد.
در این لایحه به منظور هماهنگی بین قوای سه ‏گانه، تشکیل «ستاد مقابله با فساد و ارتقا سلامت نظام اداری – مالی» متشکل از معاون اول رئیس جمهور (رئیس ستاد)، سه نفر از مدیران ارشد هر یک از قوای سه‏ گانه به انتخاب رؤسای قوا، وزیر اطلاعات و رؤسای سازمان های بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور، در نظر گرفته شده است.
از مهم ترین وظایف این ستاد می توان به تصویب سیاست‏ ها و راهبردها، اولویت ‏ها و برنامه ‏های پیشگیری و مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری – مالی، تصویب شاخص سنجش فساد و سلامت اداری – مالی در سطح ملی و دستگاهی، تقویت هماهنگی، تعامل و انسجام بین سه قوه و بخش خصوصی و جامعه مدنی در امتداد استفاده از ظرفیت‏ های قوا در امر مقابله با فساد و سلامت نظام اداری – مالی و اتخاذ تصمیمات لازم درباب گزارش‏ های واصله و ارائه راهکارهای مناسب اجرایی اشاره نمود.

تهاتر مطالبات و بدهی های برخی از شرکت های تابعه وزارت نیرو با دولت
در ادامه جلسه، تهاتر مطالبات شرکت های تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه، انرژی گستر جم، تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر، خدمات بازرگانی آینده نگر مهر، کنترل قدرت پارس، پرشیان فولاد و کلر پارس از شرکت های دولتی با بدهی آنها به سازمان های خصوصی سازی و امور مالیاتی کشور به تصویب رسید.
دولت هم چنین با تهاتر مطالبات شرکت های وابسته به شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (گروه مپنا) از شرکت دولتی مدیریت شبکه برق ایران با بدهی این شرکت به سازمان خصوصی سازی موافقت نمود.

هیئت وزیران اساسنامه صندوق کارآفرینی امید را اصلاح کرد
هیئت وزیران به منظور تأمین نظر شواری نگهبان و رفع ایرادهای وارده به اساسنامه صندوق کارآفرینی امید، آنرا اصلاح کرد.

اعلام نظر دولت درباب برخی از طرح های نمایندگان مجلس
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درباب برخی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خودرا برای پیگیری سوژه تعیین کرد.

منبع: