در قرار سبز هفته سوم آبان انجام شد پاکسازی، کاشت نهال و نه به زباله برای محیط زیست

به گزارش باغ من فعالان محیط زیست هفته سوم آبان ماه را با انجام فعالیت هلای مختلفی برای حفظ محیط زیست سپری کردند.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، فعالان محیط زیست قرار سبز هفته سوم آبان ماه را با انجام فعالیت هلای مختلفی برای حفظ محیط زیست سپری کردند.
دویست و دهمین برنامه تشکل پاکسازان طبیعت فارس، که با محوریت فرهنگسازی و پاکسازی در نقاط مختلف استان فارس و به همت اعضا فعال و پرکار گروه صورت میگیرد، در هوای دل انگیز پاییزی این هفته و در دو مرحله به پاکسازی روستای تاریخی قلات و شب شتری اختصاص داشت.
در شهر لامرد استان فارس به مناسبت گرامی داشت هفته دانش آموز، تشکل زیست محیطی سبز گستران پاقلات با هماهنگی شورا، دهیاری و مدیریت مدرسه روستای ابکنه به برگزاری کلاسهای آموزشی در مدارس این منطقه پرداخت. استفاده دانش آموزان از وسایل و ظرف تمام مصرف، نه به کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف، و احترام و حفاظت از حیات وحش منطقه از موارد مهم این کارگاه در لامرد استان فارس بود که با استقبال گرم اهالی منطقه روبه رو شد.
در شهر سروستان استان فارس به مناسبت گرامیداشت هفته دانش آموز و با حضور فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه، فرمانده بسیج خواهران، انجمن عاشقان طبیعت سروستان و انجمن محیط زیست و بقا و سلامت این شهرستان، برنامه آموزش حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، احترام به طبیعت و همینطور توزیع کیسه لقمه بین دانش آموزان مدرسه تمدن سازان در استان بوشهر انجام گرفت.
در شهر سعدآباد استان بوشهر بعد از دیدار صمیمانه اعضای انجمن دوستداران طبیعت سعدآباد با اعضای انجمن تور کلیک بوشهر، اعضای این دو انجمن محیط زیستی مشارکت در کاشت نهال و بذر و پاکسازی در برنامه درختکاری و پاکسازی انجمن تور کلیک بوشهر در منطقه دلوار استان بوشهر انجام گرفت.
در یک قرار سبز دیگر در استان اصفهان توسط مجمع فعالان محیط زیست اصفهان حاشیه زاینده رود، حد فاصل سی و سه پل تا پل فلزی از فیلتر سیگار و پسماند های غیر بازیافتی پاکسازی شد.
در شهر مسجد سلیمان استان خوزستان در گام هشتم طرح شهر سبز من تعداد ۳۰ اصله نهال از نوع گونه بومی با حضور تعدادی از دوستداران طبیعت و محیط زیست در محدوده پارک ملت بی بیان در مسجدسلیمان کاشته شد. تاکید بر نگهداری و آبیاری نهال ها و پیشبینی تامین و کود مورد نیاز درختان همچون موارد در اجرای این طرح بود. در این برنامه انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست، دوستداران آوای طبیعت کارون و بانوان طبیعت دوست در استان خوزستان مشارکت داشتند.
پویش «ورزش پاک، ورزشگاه پاک» در مسجدسلیمان استان خوزستان برگزار گردید. این برنامه با مشارکت انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست و دوستداران آوای طبیعت در خوزستان برگزار گردید. در این پویش که با همراهی هواداران فوتبال و در جریان مسابقات لیگ برتر صورت گرفت فعالان محیط زیست به پاکسازی سکوهای ورزشگاه بعد از آخر دیدار نفت و نساجی پرداختند. این پویش سومین سال اجرای خویش را تجربه می کند و طی این مدت نقش مهمی در ترویج فرهنگ نریختن زباله داشته است.
طرح «گلدانی برای بازیافت» با هدف معاوضه پسماند کاغذی با گل و گلدان در مسجدسلیمان استان خوزستان اجرا شد. در این طرح که به همت دو تن از شهروندان و با مشارکت شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی خوزستان انجام گرفت، شهروندان ضمن تحویل انواع کاغذ (کتاب، جزوه، مجله، روزنامه، کارتن و… ) به مرکز جمع آوری پسماند کاغذی، گلهای زینتی، گیاهان آپارتمانی و هدایایی از مواد بازیافتی دریافت نمودند.
امسال هم همچون سال های گذشته، سرشماری پاییزه جمعیت حیات وحش در منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه در نی ریز فارس انجام شد. در این برنامه آمار گیری جمعیتی که با هماهنگی و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس انجام شد، علاوه بر حضور کارشناسان یگان حفاظت و اداره حیات وحش و محیط بانان واحدهای مرکز مربوطه، انجمن میراث ماندگار بختگان، انجمن حامیان حیات وحش پارس و خود نیروهای منطقه حفاظت شده این منطقه همکاری داشتند. در این سرشماری دو روزه آمار جمعیتی گونه های شاخص مانند: گور ایرانی، جبیر، کل و بز، میش و قوچ در منطقه حفاظت شده بهرام گور، شمارش شد. هدف از انجام سرشماری در مناطق چهارگانه ارزیابی وضعیت جمعیتی حیات وحش مناطق در یک سال قبل و مقایسه و بررسی روند رشد یا کاهش جمعیت گونه های شاخص رده پستانداران در بلند مدت، تحلیل جمعیت، میزان زاد و ولد و ارزیابی جمعیتی در مورد بررسی صدمه های منطقه ای و استخراج نوع صدمه ها می باشد. گفتنی است ناامنی های بوجود آمده در این منطقه منجر به خروج از زیستگاه، مهاجرت و کاهش رشد جمعیت حیات وحش منطقه با ارزش بهرام گور شده است.
طرح بذر کاری در مراتع و جنگلها در شهرستان اقلید استان فارس که از سال ۱۳۹۴ شروع شده بود منجر به تقویت بخشهای خیلی از مراتع و جنگلها در جنوب شهر اقلید شده است. انجمن همیاران و پاکسازان طبیعت شهرستان اقلید امسال با عنایت به اقبال عمومی این طرح را با نام «آوای جنگل» و طبق روال سالهای قبل با حضور اقشار مختلف مردم و دوستداران طبیعت انجام خواهد داد. آنها در نخستین برنامه موفق شدند با مشارکت اداره منابع طبیعی شهرستان اقلید ۳/۵ هکتار از عرصه های منابع طبیعی در پارک پارسیان این شهرستان را به زیر کاشت انواع بذرهای گیاهان مرتعی و جنگلی که بومی منطقه هستند، ببرند. گفتنی است کاشت دانه های جنگلی از قبیل بادام کوهی و ارژن و همینطور بذر گیاهان مرتعی شامل سکاله، آنغوزه، جاشیر و کُما به صورت کپه کاری در دستور کار انجمن قرار دارد.
در شهر شیروان استان خراسان شمالی در صد و یکمین همایش طنین پاکبانان شیروان و با همکاری همیاران و شهروندان، مسیر خیابان جانبازان در این شهرستان پاکسازی شد.
در شهر شیروان استان خراسان شمالی مسئولین دبستان دخترانه سما شیروان برای هدیه روز دانش آموز و با هدف نه گفتن به ظروف یک بار مصرف، تعدادی ظروف غذا و بطری آب دائمی را به دانش آموزان این مدرسه اهدا کردند.
با همکاری انجمن ایمن شهر هگمتان و تعدادی از سمن های حوزه محیط زیست و گردشگری همدان، منطقه چمن کمره و کوچه باغ های گنجنامه همدان پاکسازی شد.
گروه رفتگران طبیعت بهبهان در صد و هفتادمین برنامه محیط زیستی خود، با هدف ساختن شهری بدون زباله، در منطقه زیر پل مارون این شهرستان در استان خوزستان برنامه فرهنگسازی، پاکسازی و جمع آوری فیلتر سیگار و همینطور جمع آوری درب بطری را همچون گذشته برگزار کرد.
در شهر مسجد سلیمان استان خوزستان به مناسبت فرا رسیدن ۱۳ آبان روز دانش آموز در مدارس شهید مدنی و ۱۳ آبان شهرستان مسجدسلیمان نمایشگاهی با استفاده از مواد بازیافتی برپا شد. در این نمایشگاه ها که با هدف پشتیبانی از محیط زیست و آشنایی دانش آموزان با اهمیت تفکیک پسماند برگزار شدند، دانش آموزان خوزستانی کاردستی های خویش را که با مواد دوریختنی تهیه کرده بودند به نمایش گذاشتند. کارشناس اداره محیط زیست، و مدیر انجمن همیاران محیط زیست مسجدسلیمان جهت تشویق و حمایت دانش آموزان از این نمایشگاه بازدید نمودند.