اعلام انقراض کرگدن سوماترایی در مالزی

به گزارش باغ من جانورشناسان انقراض کرگدن سوماترایی را در مالزی اعلام نمودند.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، آخرین کرگدن بازمانده از این گونه در ایالت “صباح” جزیره “بورنئو”س مالزی به علت سرطان تلف شد.
این کرگدن ماده که “ایمان” نام داشته از زمان زندگی در باغ وحش در سال ۲۰۱۴ میلادی گرفتار تومورهای رحمی شده بود.
مدیر بخش حیات وحش “صباح” اعلام نموده که “ایمان” زودتر از انتظار آنها از پا درآمده اما کارشناسان می دانستند که این کرگدن چه میزان درد قابل توجهی را تحمل می کرده است.
طی این سال ها “ایمان” چندین بار از مرگ ناشی از خونریزی های ناگهانی شدید جان سالم به در برده بود و هر بار مسؤلان حیات وحش برای بازگرداندن سلامت او تلاش بسیاری می کردند. آنها هم چنین سلول های تخمک او را گرفته و ذخیره کرده بودند تا با همکاری احتمالی با دانشمندان دیگر برای برنامه های تلقیح مصنوعی و بقای نسل گونه کرگدن سوماترایی به کار گیرند.
آخرین کرگدن سوماترایی نر در ماه مه و یک کرگدن ماده دیگر هم در سال ۲۰۱۷ میلادی در اسارت تلف شدند. تلاش ها برای زادآوری این کرگدن ها بی نتیجه بوده است.
کرگدن سوماترایی کوچک ترین گونه کرگدن در جهان به حساب می آید. این گونه در گذر زمان در سراسر آسیا و تا هند مسیر خویش را ادامه داده اما شمار آنها به علت جنگل زدایی و شکار بی رویه به شدت کاهش یافته است. طبق برآوردهای گروه حفاظتی صندوق جهانی حیات وحش (WWF) هم اکنون فقط ۸۰ قلاده از این گونه از کرگدن باقی مانده که اغلب در مناطق وحشی “سوماترا” زندگی می کنند.
بر مبنای اعلام گروه حفاظتی بنیاد بین المللی کرگدن، انزوای این کرگدن ها به مفهوم زادآوری به ندرت آنها و امکان انقراض آنها طی چند دهه آینده است.
بنا بر گزارش روزنامه گاردین، لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) کرگدن سوماترایی، کرگدن سیاه و کرگدن جاوه ای را جزو گونه های به شدت در معرض خطر انقراض اعلام نموده است.

برچسب ها:,