جهان بعد از آتش سوزی استرالیا چگونه خواهد بود؟

به گزارش باغ من درحالی این روزها چشم ها از گوشه گوشه دنیا نگران استرالیا و تنوع زیستی نابود شده در این کشور است که کارشناسان اخطار می دهند که استرالیا تنها یکی از نمونه های عواقب تغییر اقلیم است و اتفاقات پیش آمده در این کشور خسارتی جدی برای اکوسیستم کل دنیا به همراه دارد که در آینده اثرات آن بیشتر مشخص خواهد شد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، اقلیم استرالیا این روزها شکننده تر از هر نقطه دیگری از جهان شده است. طبیعت این کشور ماه ها در آتش سوخته است و یک میلیارد جاندار جان خویش را از دست دادند و بعد از آن سیل و طوفان به جان این کشور افتاد. پرسشی که این روزها ذهن خیلی از افراد را در جهان به خود مشغول کرده این است که علت این آتش سوزی های گسترده چیست و این حجم از خسارت به طبیعت چه تاثیری بر کل کره زمین می گذارد؟

محمودرضا مؤمنی – متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا – درباره علت آتش سوزی های استرالیا به ایسنا توضیح می دهد: برای ایجاد آتش سوزی باید سه شرط سوخت، اکسیژن و یک منبع گرما – که بعنوان مثلث آتش شناخته می شوند – وجود داشته باشند. در این میان هر چه سوخت همچون درختان، بوته ها، علف ها و حتی خانه ها بیشتر باشد شدت آتش سوزی هم بیشتر خواهد شد. از جانب دیگر آتش سوزی برای بسط احتیاج به اکسیژن دارد که باد می تواند میزان اکسیژن و شدت آتش سوزی را افزایش دهد همینطور باد سبب گسترش آتش سوزی از یک مکان به مکان دیگر می شود که در نهایت گسترش سریع آتش سوزی را به دنبال دارد.

وی می افزاید: منبع گرما که می تواند خورشید، رعد و برق، روشن کردن آتش در طبیعت، کمپ ها، پرت کردن ته سیگار در طبیعت و بادهای داغ باشد، جرقه آتش را فراهم و بعد از آن دمای سوخت را به اندازه کافی داغ می کند که به دنبال آن آتش سوزی شروع می شود.

مومنی می گوید: شرایط آب و هوایی در رفتار آتش سوزی نقش دارد. برای مثال باد به همراه خود منبعی جدید از اکسیژن برای آتش سوزی دارد و سبب هدایت آتش به سمت سوخت جدید می شود همینطور دمای گرمتر و رطوبت کمتر سوخت بیشتری برای آتش سوزی فراهم می آورد.

این متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا با اشاره به اینکه طی فصل تابستان در استرالیا مثلث آتش – سه مولفه لازم برای آتش سوزی – فراهم است، توضیح می دهد: در استرالیا گرمایش جهانی و تغییر اقلیم علت آتش سوزی نیست اما باید این نکته را در نظر داشت که گرمایش جهانی تعداد، مدت زمان و شدت این آتش سوزی ها را افزایش داده است.
۲۰۱۹ گرمترین سال جهان در بخش هایی از جهان
از زمان آغاز انقلاب صنعتی تابحال دمای زمین حدود یک درجه سانتیگراد گرم تر شده است همینطور سال ۲۰۱۹ گرمترین سال جهان در بخش هایی از جهان اعلام گردید. به قول مومنی کشور استرالیا هم طی سال قبل گرم ترین و خشک ترین سال خویش را تجربه نمود. متوسط دما طی سال ۲۰۱۹ در کشور استرالیا ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از متوسط دمای بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ گزارش شده است و علاوه بر این دما طی ماه گذشته در استرالیا ۴۹.۹ درجه سانتی گراد بود. تمامی این موارد نشان میدهد که تغییر اقلیم چقدر جدی و خطرناک می باشد.

بر اساس آخرین گزارش ها تابحال بیشتر از ۱۸۰ نفر در ایالات مختلف استرالیا با اتهامات مختلف در رابطه با آتش افروزی مواجه گشته اند. مومنی اعتقاد دارد که عوامل انسانی همچون روشن کردن آتش در طبیعت و پرت کردن ته سیگار در طبیعت می تواند از عوامل شروع این آتش سوزی ها باشد.

آتش سوزی های اخیر در استرالیا سبب از بین رفتن حدود یک میلیارد جاندار شده و البته این آمار کماکان درحال افزایش است همینطور حدود ۲۱ میلیون جریب (معادل ۹ میلیون هکتار) زمین سوخته که وسعت آن به بزرگی کشور کره جنوبی است. علاوه بر این تابحال ۲۵۰۰ خانه ویران شده و ۲۷ نفر هم کشته شده اند.
نگرانی ها بعد از آتش سوزی گسترده
این متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا در ادامه به این مورد اشاره می کند که در آتش سوزی های استرالیا بعضی از گونه ها منقرض شده اند همینطور این نگرانی وجود دارد که بعضی از پوشش های گیاهی نتوانند مجدد خویش را احیا کنند و حیوانات قادر به سازگارشدن با مناطق جدیدی که به آن فرار کرده اند و یا شرایط جدیدی که به وجود آمده است، نباشند این مساله می تواند خسارتی جدی برای اکوسیستم کل دنیا باشد که در آینده اثرات آن بیشتر مشخص خواهد شد.

نخستین تلاشهای بین المللی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و به تبع آن پیشگیری از افزایش دمای زمین، طی سال ۲۰۱۵ و در کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در پاریس شروع شد. بر مبنای توافق ۱۹۵ کشور حاضر در این کنفرانس قرار شد که متوسط افزایش دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ نسبت به پیش از انقلاب صنعتی محدود به دو درجه سانتیگراد شود و حتی تلاش ها برای آنکه متوسط افزایش دما به ۱.۵ درجه سانتیگراد برسد هم ادامه پیدا کند.

مومنی می گوید: این یعنی تعداد، مدت زمان و شدت آتش سوزی ها را محدود به مقدار خاص نماییم و اجازه ندهیم که شدت خسارات از یک حد مشخصی بیشتر شود. اهمیت این مورد برای بحث بحران اقلیمی و تاب آوری اقلیمی مهم می باشد و بر مبنای آن می توان برای آینده برنامه ریزی و هزینه خسارات را برآورد کرد. توافق پاریس کمک خواهد نمود که هزینه و میزان خسارات ناشی از آتش سوزی محدود به مقداری مشخص و بحران اقلیمی هم مدیریت شود و سازگاری تدریجی نسبت به آن رخ دهد.

این متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا در انتها تاکید می کند که کشور استرالیا یکی از نمونه های واضح عواقب تغییر اقلیم است که متاسفانه وارد فاز بحران اقلیمی شده و هزینه های سنگینی برای آن کشور و دنیا به بار آورده است. این آتش سوزی ها نشان داد که توافق پاریس از اهمیت بالایی برخوردارست و کشورهای دنیا بیشتر از گذشته باید به فکر اجرای تعهدات خود در این توافق نامه باشند.