مشاهده پرنده کمیاب فلامینگو کوچک در خوزستان

به گزارش باغ من مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: فلامینگوی کوچک یکی از کمیاب ترین پرندگان خاورمیانه، برای اولین بار در تالاب شادگان خوزستان مشاهده شد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، محمدجواد اشرفی بیان نمود: ۲ قطعه «فلامینگوی کوچک» در روز ۱۷ بهمن در خورهای تالاب شادگان، در حوزه جغرافیایی آبادان، توسط علی سجاد جلالی محیطبان آبادان مشاهده و به ثبت رسید.
وی اضافه کرد: زیستگاه این گونه در کشور یمن است و در سال های گذشته در کشور کویت و هم استان سیستان و بلوچستان مشاهده شده اما در خوزستان سال جاری برای اولین بار ثبت شده است.
اشرفی همینطور اظهار داشت: خوزستان به علت داشتن تالاب ها و آبگیرهای مختلف جزو اولین رده های کشور در تنوع زیستی است.
وی با اشاره به اینکه تالاب بین المللی شادگان در جنوب خوزستان یکی از زیستگاه های “فلامینگو” است، افزود: پیش از این هزاران قطعه فلامینگو در تالاب شادگان سرشماری شده، اما با عنایت به این که سال جاری برای اولین بار “فلامینگو کوچک” در این تالاب مشاهده شده، بررسی احتمال جوجه آوری این گونه در تالاب شادگان در دستورکار قرار می گیرد.
سایت کمیته ثبت پرندگان ایران (Iran Bird Records Committee) اعلام نموده است که فلامینگو کوچک بعد از ۱۱۶ سال در ایران مشاهده شده که گونه جدید برای خوزستان و دومین ثبت این گونه در ایران است. اولین ثبت فلامینگو کوچک در ایران در کوهک، سیستان و بلوچستان در ژوئن ۱۹۰۴ بوده است.
بر اساس لیست رتبه بندی استان ها در سایت کمیته ثبت پرندگان ایران، خوزستان با ثبت ۳۷۸ گونه در رتبه نخست و رده عالی قرار دارد. بعد از خوزستان استان های گلستان و هرمزگان با ۳۷۴ گونه و استان مازندران با ۳۷۳ گونه قرار دارند.
فلامینگو کوچک با اندازه ۸۵ سانتیمتر و منقار تیره و گردن و زیر دم صورتی بعنوان گونه متمایز از فلامینگو بزرگ (با قد ۱۳۰ سانتیمتر) به حساب می آید. این مشاهده پرارزش با تلاش و پایش مستمر خوریات آبادان توسط علی سجاد جلالی محیط بان شهرستان آبادان انجام شده است.
خرداد سال جاری سه هزار و ۴۰۰ قطعه فلامینگوی بالغ و ۲ هزار و ۸۰۰ قطعه جوجه فلامینگو از نوع فلامینگوی بزرگ در تالاب شادگان سرشماری شد.

برچسب ها:, , ,