تنها ۱۰ درصد حوضه های آبخیز کشور در مقابل سیل ایمن است

به گزارش باغ من مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه تنها در حدود ۱۰ درصد حوضه های آبخیز کشور کارهای آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است، اظهار داشت: هر هکتار فعالیت آبخیزداری و آبخوان داری با احتساب نرخ تورم به دو میلیون تومان بودجه احتیاج دارد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، درحالی لرستان از شروع امسال تابحال دو سیل خسارت بار را از سر گذرانده است که سازمان هواشناسی آگهی می دهد در آینده اقلیم کشور به سویی حرکت خواهدنمود که میانگین بارش ها کم اما بارش های سیل آسا بیشتر خواهد شد. کارهای آبخیزداری و آبخوان داری همواره بعنوان یکی از راهکارهای مقابله با سیل که سازگار با طبیعت نیز هستند معرفی می گردند. برای مثال سازمان جنگل ها اعلام نموده است که برمبنای مطالعه مراکز تحقیقاتی کشور اجرای پروژه های آبخوانداری و پخش سیلاب در کوهدشت لرستان موجب شد که طی سیل فروردین امسال ضریب سیلاب از ۱۰ به دو کاهش پیدا کند و به عبارتی ۸۰ درصد جلوی وقوع سیل شدید گرفته شود.

ابوالقاسم حسین پور – مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین اقدامات سازمان جنگل ها برای کنترل سیل در لرستان اظهار نمود: حوضه آبخیز استان لرستان ازجمله حوضه های سیل خیز کشور است و در سال ۹۸ نیز به یکی از نقاط پرمخاطره سیل در کشور تبدیل شد. سازمان جنگل ها مطالعات آبخیزداری در سطح حوضه های آبخیز لرستان را توسعه داده و در نقاط جدیدی همچون بالادست شهر پل دختر کارهای آبخیزداری را اجرایی کرده است.

وی با اشاره به اینکه بطور کلی تنها در حدود ۱۰ درصد حوضه های آبخیز کشور کارهای آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است، اشاره کرد: این رقم برای استان لرستان نیز تاحدودی صادق است. لرستان هم اکنون یکی از استان های سیل خیز و لطمه پذیر ما است و نیاز به کارهای بیشتری برای کنترل سیل دارد.

به گفته مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، استان لرستان سرشاخه حوضه آبخیز استان خوزستان است و ما اگر به دنبال کنترل سیل و کاهش خسارت آن در استان خوزستان هستیم باید در استان هایی مانند لرستان که سیلاب آنها به دشت خوزستان منتهی می شود کارهای آبخیزداری و آبخوان داری را انجام دهیم.

حسین پور در ادامه با اشاره به اینکه به سازه های آبخیزداری در لرستان طی سیل دو روز اخیر خوشبختانه صدمه ای وارد نشد، اظهار داشت: ما فاصله بسیاری تا پوشش تمام حوضه های آبخیز کشور به کارهای آبخیزداری داریم البته طی دو سال اخیر با اختصاص منابع مالی از صندوق توسعه ملی، فعالیت ها با سرعت بیشتری انجام می شود و امیدواریم که این اقدامات متناسب با نیاز کشور تداوم داشته باشد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، درانتها اطهارکرد: هر هکتار فعالیت آبخیزداری و آبخوان داری با احتساب نرخ تورم به دو میلیون تومان هزینه احتیاج دارد اما متاسفانه این رقم برای اختصاص بودجه به سازمان جنگل ها یک میلیون تومان در نظر گرفته می شود که برای انجام کارهای آبخیزداری و آبخوان داری بطور مطلوب کافی نیست.

منبع: