جنگل ها عامل جذب سالانه ۲ میلیارد تن دی اکسید کربن در جهان

به گزارش باغ من دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی جنگل ها اظهار داشت: سالانه حدود ۲ میلیارد تُن دی اکسید کربن بوسیله جنگل های جهان جذب می شود.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت ۲۱ ماه مارس و روز بین المللی جنگل ها با تاکید بر این واقعیت که جنگل ها سالانه حدود ۲ میلیارد تن دی اکسید کربن بوسیله جنگل های جهان جذب می شود، اضافه کرد: همه دولت ها، کسب و کارها و جامعه مدنی را ترغیب نمود تا در امتداد توقف جنگل زدایی و ترمیم جنگل های تخریب شده اقدام فوری انجام دهند.
در متن پیام دبیرکل سازمان ملل آمده است:
« جنگل ها حدود ۳۰ درصد از سطح سیاره ما را پوشش می دهند و ۸۰ درصد از کل گونه های جهان در آن زیست دارند. جنگل ها خدمات زیست بومی متنوعی را از تصفیه هوا تا تولید مواد غذایی، دارویی، بهداشتی و محصولات چوبی و کاغذی را در اختیار بشر قرار می دهد. آنها حوزه های آبخیز اصلی را حفظ نموده و بر الگوهای جهانی اقلیم و بارندگی تاثیر می گذارند.
همین طور جنگل ها بعنوان منبع اصلی ذخیره کربن عمل کرده و سالانه حدود ۲ میلیارد تن دی اکسید کربن جذب می کنند. بدین سبب مدیریت مداوم جنگل ها برای محدود کردن انتشار و جلوگیری از افزایش ۱.۵ درجه سانتی گرادی دمای جهانی قبل از دوره صنعتی شدن امری حیاتیست.
با در نظر گرفتن نقش حیاتی جنگل ها در جذب دی اکسید کربن، افزایش نابودی جنگل ها بر اثر شرایط خشکسالی ناشی از تغییرات اقلیمی نگران کننده است. سال قبل شاهد آتش سوزی های جنگلی شدیدی در مناطق مختلف جهان بوده ایم که علاوه بر تلفات جانی، وارد کردن خسارت به خانه و زیرساخت ها به عامل انتشار گسترده دی اکسید کربن تبدیل گشته اند.
جنگل زدایی بیشتر ناشی از تبدیل زیستگاه ها به زمین های کشاورزی در مقیاس بزرگ است. افزایش محصولات کشاورزی بدون جایگزینی جنگل های طبیعی یک چالش اساسی است. طی ۲۵ سال قبل میزان سالانه جنگل زدایی جهانی خالص با تلاش دولت ها و سایر ذی نفعان برای مدیریت پایدار جنگل ها بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. با این وجود مناطق پهناوری از جنگل ها همواره از بین می رود.
به گزارش باغ من به نقل از سایت اطلاع رسانی ملل متحد، روز جهانی جنگل ها ارتباط بین این جنگل ها و تنوع زیستی غنی مورد توجه قرار داده است.

منبع: