ادعاها در مورد حال بد دلفین برج میلاد کذب است

به گزارش باغ من به دنبال انتشار ویدیویی درباره وضعیت دلفین دلفیناریوم برج میلاد، مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان محیط زیست اظهار داشت: این حیوان درحال حاضرهیچگونه مشکلی ندارد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا انتشار ویدیویی درباره وضعیت دلفین دلفیناریوم برج میلاد موجب شد که بعداز ظهر روز گذشته (۱۰ فروردین ماه) تعدادی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل استان تهران، با مراجعه سرزده به این مرکز در جریان آخرین وضعیت نگهداری این دلفین قرار گیرند.

داود میرشکار – مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان محیط زیستر – در تشریح این بازدید، ضمن اشاره به اینکه وضعیت عمومی و ظاهری دلفین، درحال حاضر ثابت و مناسب می باشد، اظهار داشت: در این بازدید نوع و مقدار تغذیه و انبار غذایی این جاندار مورد پایش و رصد قرار گرفت.

وی اضافه کرد: از نظر رسیدگی به دلفین، مربیان و دامپزشک بطور دایم حضور دارند و بر طبق توضیحات مسئولان این مجموعه و شواهد موجود، تمرینات و نمایش های انفرادی دلفین، به صورت روزانه و مرتب انجام می شود.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان محیط زیست با اعلان اینکه این حیوان درحال حاضر هیچگونه مشکلی ندارد، تاکید کرد: از آنجائیکه دلفین ها حیواناتی گروهی و اجتماعی هستند، باتوجه به شرایط پیش آمده و مرگ دلفین اول، این دلفین تنها شده است و تنهایی برای این جاندار مناسب نمی باشد.

میر شکار در ادامه اشاره کرد: باتوجه به اظهارات مسئولان این مجموعه، تصمیم مدیریت دلفیناریوم بر انتقال دلفین به زیستگاه اصلی خود در دریای سیاه است و سازمان محیط زیست نیز مجوزهای لازم برای این کار را صادر کرده اما این مساله با محدودیت های هوایی به سبب شیوع ویروس کرونا روبه رو شده است.

وی با اشاره به اینکه این تلاش ها کماکان ادامه دارد و پیگیری های لازم نیز از طرف محیط زیست برای تسهیل در این مساله انجام می شود، اظهار داشت: در این خصوص برنامه مدیریت مجموعه آن است که دلفین مورد نظر، چندماهی به یک کمپ پیش بینی شده در سواحل دریای سیاه که زیستگاه اصلی این حیوان است، منتقل شود و بعد از آموزش های لازم و برخورداری از شرایط کامل رهاسازی به طبیعت خود بازگردد.

محمد کرمی – رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان تهران – نیز در این بازدید اظهارکرد: پس از مرگ دلفین اول، برمبنای دستورالعمل های موجود، اقدامات اولیه و قانونی صورت گرفته است و با تعیین یک کارشناس معین، وضعیت نگهداری و سلامت این دلفین از طرف محیط زیست استان تهران کنترل و پایش م یشود.

وی با اشاره به اینکه در دوماه پایانی سال، شش مرتبه از این مرکز، بازدید سرزده انجام شده است، اظهارکرد: کارشناس اداره کل محیط زیست استان تهران در هربار مراجعه، تمامی شرایط نگهداری این حیوان را رصد کرده است و گزارش های کارشناسی در هر بازدید تهیه شده که در هیچ یک از موارد، موضوع خاص و مشکوکی در بحث تغذیه و سلامت این حیوان وجود نداشته است.

رئیس اداره نظارت برحیات وحش محیط زیست استان تهران درانتها اظهار داشت: به هر حال تا زمانی که دلفین مذکور در این مرکز نگهداری شود، محیط زیست وظایف ذاتی و قانونی خودرا در مورد سلامت و وضعیت نگهداری آن انجام خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، طی روزهای اخیر ویدئویی در فضای مجازی انتشار یافته که در آن دامپزشک روس دلفیناریوم برج میلاد توضیحاتی درباب وضعیت کاسیا – دلفین این دلفیناریوم – موضوع شیوع ویروس کرونا و پاره ای از محدودیت ها برای انتقال هوایی این دلفین به خارج از کشور ارائه و از مجامع بین المللی و سایر کشورها درخواست کمک برای خروج این حیوان و انتقال به کشور ثالث کرده بود. این ویدئو در یکی از صفحات اینستاگرامی، باعنوان “دلفین دلفیناریوم برج میلاد درحال مرگ است” منتشر و علت این مساله هم گرسنگی و تنهایی این دلفین عنوان شده بود.

منبع: