آیا خودرو های یورو ۵ حتما باید سوخت یورو ۵ استفاده کنند؟

به گزارش باغ من پارسال اختلاف سازمان حفاظت محیط زیست و خودروسازان بر سر اتمام مهلت خودروسازان برای تولید خودروی یورو ۵ خبرساز شد و این دو بخش ادعاهای متناقضی برای توجیه تصمیمات خود مطرح نمودند. هرچند که سازمان ملی استاندارد ایران اواخر سال قبل اعلام نمود که خداحافظی با خودرو های یورو ۴ در سال ۱۳۹۹ قطعی است، اما تصمیم درباره تایید ادعای هر یک از این ذی نفعان دشوار به نظر می آید.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، بر مبنای ماده ۴ قانون هوای پاک قرار بود که از آغاز سال ۱۳۹۸ فروش خودرو های یورو ۴ ممنوع شود و خودروسازان قبل از مبادرت به فروش نسبت به دریافت مجوزهای آلایندگی و استانداردهای یورو ۵ اقدام نمایند، اما بنابر درخواست خودروسازان اجرای این قانون تا سال ۱۳۹۹ به تعویق افتاد.
با این وجود آذر ماه سال قبل سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای به مدیرعامل شرکت ایران خودرو، خواهان توقف پیش فروش چهار خودروی یورو ۴ این شرکت با موعد تحویل سال ۱۳۹۹ شد و اعلام نمود که در صورت ادامه پیش فروش این خودرو ها، سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
اما همان روز احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار داشت که فعلا به علت آماده نبودن زیرساخت ها بخصوص عدم تولید و توزیع سوخت یورو ۵ و و همینطور تحریم ها و مشکلات ناشی از آن، امکان تولید خودرو سواری با استاندارد آلایندگی یورو ۵ وجود ندارد. او همینطور گفته بود که عدم تولید و توزیع بنزین یورو ۵ سبب شده خودرو های وارداتی با استاندارد یورو ۵ هم به علت استفاده از سوخت یورو ۴، گرفتار مشکلات عدیده شده و به صورت مکرر به تعمیرگاه ها رجوع کنند و چون وزارت نفت از آغاز سال آینده (۱۳۹۹)، امکان تولید و توزیع سراسری بنزین یورو ۵ را ندارد، خودروسازان هم نمی توانند آلایندگی خودرو های سواری را به یورو ۵ ارتقا دهند.
با این وجود یک روز بعد دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت که بیشتر قطعات محصولات سایپا و ایران خودرو تولید داخل است و ارتقای استاندارد آنها ربطی به تحریم ها ندارد. همینطور طبق اظهارات او اگر خودروی یورو ۵ سوخت یورو ۴ مصرف کند مشکلی ندارد، چون که تفاوت سوخت یورو ۴ و یورو ۵ ناچیز است؛ بنابراین الزامی جهت استفاده از سوخت یورو ۵ در خودرو های یورو ۵ وجود ندارد.
هرچند که سازمان ملی استاندارد ایران اواخر سال قبل اعلام نمود که خداحافظی با خودرو های یورو ۴ در سال ۱۳۹۹ قطعی است، اما در چنین شرایطی تصمیم درباره تایید ادعای هر یک از این ذی نفعان دشوار به نظر می آید.
در این رابطه وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه خودرو های یورو ۵ می توانند از سوخت یورو ۴ استفاده کنند و در این حوزه مشکلی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: با این وجود در چنین حالتی آلایندگی باز هم در حد یورو ۴ خواهد بود و کارایی لازم حاصل نمی گردد.
وی ادامه داد: با این وجود نمی توان همواره اظهار داشت که خودروسازان منتظر ارتقای استاندارد سوخت باشند یا وزارت نفت صبر کند تا استاندارد خودرو ها ارتقا یابد. به عبارت دیگر نمی توان هر دو شرایط را همزمان ایجاد کرد و خودروسازان و وزارت نفت هر دو باید مسئولیت های خویش را در این حوزه انجام دهند و ارتقای استاندارد محصولات خویش را شروع کنند.