سیزده بدر در خانه بمانیم

به گزارش باغ من یک فعال محیط زیست ضمن بیان اینکه طرح فاصله گذاری اجتماعی در تمام دنیا اجرا می شود و ما هم چاره ای جز پیروی از آن برای کاهش تعداد مبتلایان نداریم، اظهار داشت: پیشبینی می کنم سال جاری یکی از رویایی ترین سیزده بدرهای طبیعت ایران را سپری خواهیم کرد.

محمد درویش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه طرح فاصله گذاری اجتماعی روشی است که سازمان بهداشت جهانی از تمام کشورها خواسته انجام دهند و آخرین شگرد و یافته ای است که تمام دنیا به آن رسیده اند، اظهار نمود: نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا با عنایت به این که فعلا نتوانسته ایم واکسنی برای کووید – ۱۹ بسازیم، بهترین کار این است که تعداد مبتلایان را کاهش دهیم تا بیماران بتوانند خدمات بهتری دریافت نمایند.

وی افزود: یکی از دلایلی که کشور آلمان به رغم مبتلایان بسیار زیاد، پایین ترین میزان مرگ بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا را دارد این است که سیستم بهداشتی و درمانی این کشور بالاترین سرانه پزشک و پرستار را دارد و در آلمان حدودا حکومت نظامی اعلام شده و تجمع بیشتر از دو نفر ممنوع می باشد ازاین رو این کشور توانسته است با سرویس خوبی که به مبتلایان می دهد میزان مرگ و میر را کم کند و ما هم چاره ای جز پیروی از همین رویه نداریم.

این فعال محیط زیست درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی و همزمانی آن با سیزده بدر (۱۳ فروردین ماه) اظهار نمود: پیشبینی می کنم سال جاری یکی از رویایی ترین سیزده بدرهای طبیعت ایران را سپری خواهیم کرد و کم ترین میزان تخریب، آتش سوزی و کشتار حیوانات در سیزدهم فروردین ۹۹ اتفاق خواهد افتاد البته دلیل آن این نیست که ما با خردمندی و درایت این روند را برگزیده ایم بلکه ما ناچار بودیم که این کار را انجام دهیم.

درویش در ادامه اظهار داشت: امیدوارم روزی برسد که مردم ایران و جهان با درایت به نحوی با طبیعت رفتار کنند که به جز ردپا چیزی را در طبیعت باقی نگذارند.

وی همینطور خاطرنشان کرد: حالا ۸۰ درصد مردم ایران عملا خانه نشینی را جدی گرفته اند و ۲۰ درصد دیگر هم آنرا جدی نگرفته اند و به نظرم نیروی انتظامی، ارتش و سپاه باید به شدیدترین شکل ممکن با آن ۲۰ درصد روبرو شود و اجازه ندهد آنان روز ۱۳ فروردین به طبیعت بروند چونکه این افراد هم جان دیگر هموطنان را به خطر می اندازد هم فشار مضاعفی را به کادر درمانی و بیمارستانی وارد می کنند. این افراد باید بدانند که حتی اگر خودشان دوست ندارند، حق ندارند جان دیگران را به خطر اندازند.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه به خاطر طرح فاصله گذاری اجتماعی و ضرورت ماندن در خانه حالا محیط زیست کل دنیا یک سیزده بدر رویایی را تجربه می کند، اظهار داشت: گزارش هایی را دریافت کردیم که نهنگ ها برای نخستین بار در سواحل بندر ونکوور کانادا که یکی از شلوغ ترین بندرهای منطقه بود و هیچگاه نهنگ ها به آن جا نزدیک نمی شدند، دیده شده اند.

وی افزود: گزارش هایی که آژانس محیط زیست اتحادیه اروپا منتشر نموده است، نشان داده است که در ماه مارس ۲۰۲۰ بیشتر از ۶۵ درصد میزان انتشار آلاینده ها به خصوص «دی اکسید نیتروژن» کاهش پیدا کرده و این در حالیست که تنها در شهر لندن دی اکسید نیتروژن سالی ۱۰ هزار نفر را می کشد و این مسئله نشان دهنده این است که با وجود ۳۵ هزار نفر کشته در جهان بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا، اگر کاهش تلفات ناشی از آلودگی هوا و تصادفات رانندگی را فقط در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ محاسبه نماییم خواهیم دید که شاید ۳۵۰ هزار نفر دیگری که قرار بود کشته شوند زنده ماندند و بیشتر از یک میلیون نفری که قرار بود معلول شوند، معلول نشدند.

درویش در انتها اظهار داشت: امیدوارم که ویروس کرونا بتواند پُتک لازم برای تغییر سبک زندگی را برای دولتمردان و مردم جهان باشد و در جهان پساکرونا یاد بگیریم گه به رویه های قبلی خود ادامه ندهیم.