در گزارش باغ من مطرح شد؛ امنیت توران شاهرود در خدمت یوز آسیایی

باغ من: بالاخره بعد از سال ها ایران به زیست کره توران شاهرود رسید و مقرر است دو یوز دیگر به نام دلبر و کوشکی به این نقطه از مهم ترین زیستگاه یوز آورده شوند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: زیست کره توران مهم ترین زیستگاه یوز آسیایی و یکی از مناسب ترین نقاط دنیا برای این گربه سان نادر است. حیوانات بهادار و کمیابی که روزگاری جمعیتشان بسیار بیش از امروز بود و الان برخی برآوردها نشان میدهد که تمام یوزه ای آسیایی دنیا بیش از ۴۰ قلاده نیستند.
«کوشکی» یوز نری بود که به افتخار یکی از فعالان محیط زیست مشاهده و نام گذاری شد و وقتی «دلبر» که آن هم به سبب زیستگاهش که منطقه دلبر در توران بی ارجمند شاهرود است، نام گذاری شده، مشاهده شد طرح انتقال این دو قلاده یوز به پردیسان تهران و زادوولد آنها بر سر زبان ها افتاد طرحی که البته همان موقع هم مخالفانی داشت.
کوشکی و دلبر در اسارت باهم بیش از شش سال زندگی کردند و چشم تمام دوستداران محیط زیست به حاملگی دلبر بود موضوعی که یک دفعه رخ داد اما دلبر نوزادش را مرده به دنیا آورد.
موضوع اصلی این است که متأسفانه متخصصان رفتارشناسی یوز در کشور کم هستند و از جنبه دیگر این گونه نادر جانوری رفتارهای عجیب وغریبی دارد. مثلاً جفت گیری و زاد و ولد بسیار دشواری دارد، دوران آمادگی برای حاملگی در ماده ها بسیار اندک است و کمبود جمعیت این گونه سبب شده تا زاد و ولدشان کم شود از طرف دیگر یوزها یکی از بالاترین آمار مرده زایی را در میان گربه سانان و سگ سانان دارند.

نگرانی ها بابت انتقال یوزها
از سوی دیگر این گونه نادر جانوری نشان دادند که در اسارت رفتاری متفاوت دارند ماحصل هفت سال زندگی مشترک دلبر و کوشکی یک دفعه حاملگی ناموفق بود و این نشان میدهد که چقدر تکثیر این گونه دشوار است.
تمام این ها را باید به تحریم ها، بلوکه شدن بودجه جهانی یوز، عملکرد پر از انتقاد محیط زیست افزود ارگانی که هنوز در جابجا کردن چند رأس گورخر هم عاجز است و حال مقرر است به یکی از بزرگ ترین و مهم ترین پروژه های نجات جانوران در معرض انقراض جهان دست بزند موضوعی که بیش از هر چیز نگرانی دوستداران محیط زیست را به همراه دارد.
تجربه نیز ثابت کرده که در محیط زیست و به خصوص در دوران تصدی گری کلانتری و در استان سمنان افرادی چون دامن گیر و … نگرانی دوستداران محیط زیست بی جا نیست و پس طرح انتقال یوزها از پردیسان به استان سمنان نیز با انتقادات و البته سوالات جدی روبرو است. مجموعه ای که نشان داده اصلاً نگاه مثبتی هم به سمن های محیط زیستی و کارشناسان این حوزه ندارد.
درنهایت مجموع عوامل و حواشی انتقال یوزها به استان سمنان از پردیسان را با حنیف رضا گلزار، عضو هیئت مدیره جمعیت دیده بان طبیعت، کنشگر محیط زیست و کسی که تحقیقات گسترده ای در زمینه محیط زیست داشته درمیان گذاشته ایم که ماحصل این گفتگو را در ادامه خواهید خواند.
*در ابتدا از نحوه انتقال ایران بعنوان نخستین پروژه انتقال از پردیسان به شاهرود بگویید
انتشار خبر انتقال «ایران»، ماده یوز آسیایی از پارک پردیسان به توران با واکنش های تعدادی از خبرنگاران حوزه محیط زیست کشور مواجه گردید، نه به این علت که چرا یوزها از تهران به زیستگاه اصلی خود بازگردانده می شوند، بلکه به این علت که چرا برای پوشش چنین رویداد مهمی از خبرنگاران دعوت نشده بود و دیگر اینکه چرا در عملیات بی هوش سازی و زنده گیری یوزپلنگ ها از متخصصین توانمند این حوزه استفاده نشد.
خبرها دست به دست چرخید و بعضی از کنشگران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی هم نسبت به نحوه انتقال ماده یوز انتقاداتی را وارد ساختند که پرداختن به درست یا نادرست بودن این انتقادها هدف این یادداشت نیست. در مجموع، خلاصه آنچه در پردیسان رویداد این بود که «ایران» ماده یوز سه ساله و جوان آسیایی بعد از بی هوش سازی موفقیت آمیز به پارک ملی توران منتقل شد.

*گویا نتوانستند کوشکی را نیز منتقل کنند آیا درست است؟
بله؛ «کوشکی» یوز نری که سال ها در پناهگاه حیات وحش میاندشت در شرایط اسارت نگهداری می شد و بعدها باهدف اجرای پروژه تلقیح مصنوعی به همراه «دلبر»، ماده یوز توران به پردیسان منتقل شده بود، گویا در اثر استفاده نامناسب دارو بی هوش نشد و هنوز در پردیسان حضور دارد و مقرر است تا باردیگر بی هوش و به توران منتقل شود. در این میان اما خبری از «دلبر»، نیست.
برخی اطلاعات بیان کننده آن است که «دلبر»، به سبب لطمه های وارده به رَحِم و البته افزایش سن، دیگر از توان زادآوری برخوردار نیست.
*آیا می توان انتقال دلبر و کوشکی به پردیسان را کلاً یک طرح شکست خورده دانست؟
طرح بازگرداندن یوزه ای آسیایی از پردیسان به توران بیان کننده شکست پروژه زادآوری یوزها با استفاده از تکنیک لقاح مصنوعی است. بااینکه سازمان حفاظت محیط زیست درباب اعلام رسمی شکست این پروژه تابحال اقدامی نکرده، اما کمتر کسی از کنشگران حوزه محیط زیست کشور را بتوان یافت که به چنین جمع بندی نرسیده باشد. با شکست این پروژه، گویا گام بعدی زادآوری یوزها در شرایط نیمه اسارت آغازشده است.
*به موضوع انتقال بازگردیم
بله؛ این پروژه این دفعه ظاهراً بدون حضور «دلبر» و با حضور «کوشکی و ایران» و رهاسازی آنها در محدوده محصور ۷۵۰ هکتاری پارک ملی توران به مرحله اجرا درخواهد آمد تا شاید گربه های نازک اندام کویر ایران، صدها کیلومتر دورتر از پردیسان، در شرایط نیمه اسارت و در محیطی مشابه زیستگاه طبیعی خود، موفق به زادآوری این گونه باارزش رو به انقراض شوند.
لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۲، سازمان های مردم نهاد زیست محیطی شاهرود طی نامه ای به رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست، پیشنهاد تمرکز بر پروژه زادآوری در شرایط نیمه اسارت را خصوصاً با تاکید بر آماده بودن زیرساخت ها در پارک ملی توران و هزینه های خیلی کمتر آن نسبت به روش لقاح مصنوعی ارائه کرده بودند. بااینکه این پیشنهاد مورد تائید و استقبال قرار نگرفت، اما سازمان های مردم نهاد زیست محیطی منطقه به تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص انتقال «دلبر» به پردیسان باهدف زادآوری به روش لقاح مصنوعی تمکین و همراه شدند. تا اینکه امروز بعد از گذشت ۷ سال از گذشت آن پیشنهاد و صرف هزینه های بسیار، به قول خودمانی؛ نقطه! سَرِ خط….
در این میان اما اظهارات مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان محل تعجب، تأمل و البته پاسخگویی است. آقای عبدوس، ضمن گفتگو با خبرگزاری ایرنا بعد از ارائه حجمی از اطلاعات تکراری و کلیشه ای درباب یوز و نحوه زادآوری این گونه و چگونگی انتقال دلبر و کوشکی در سال ۱۳۹۲ به پردیسان اظهار داشت که؛ «فعالان و دوستداران محیط زیست باید زمانی که کوشکی و دلبر از زادگاهشان منتقل می شدند دست به اعتراض می زدند و الان که این گونه باارزش به زادگاهشان بازمی گردند اتفاقاً باید خوشحال و خرسند باشند.»!

*البته محیط زیست دراین باره واکنش نشان دادند
بله و در پاسخ به این اظهارات آقای عبدوس اشاره و توضیح چند نکته بایسته و ضروری می باشد. نخست آنکه هیچ کدام از کنشگران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور و هیچ کدام از سازمان های مردم نهاد این حوزه، به هیچ وجه اعتراض یا ناراحتی از بازگرداندن این یوزها به زیستگاهشان ندارند. اعتراض ها همانطور که قبل تر اشاره شد، دربرگیرنده روند بی هوش سازی و امکاناتی است که برای انتقال «ایران» صورت گرفته و البته به چرایی عدم دعوت از خبرنگاران برای پوشش دقیق و درست این رویداد.
لازم به یادآوری است که نگاه غیر احساساتی، غیر هیجانی، منطقی و استدلالی حاکم بر بدنه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی، سلسله اقدامات صورت گرفته درباب اجرای پروژه زادآوری یوز آسیایی را بطور خلاصه این چنین تحلیل می کند که؛ برای تکثیر یوزه ای آسیایی رو به انقراض، دو قلاده یوز آسیاییِ دورمانده از روند و روال زندگی طبیعی از پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی توران به پردیسان منتقل شدند.
باوجود کوشش های صورت گرفته و تا بهره گیری از توانمندی های متخصصین بین المللی، بعد از گذشت هفت سال پروژه با شکست مواجه گردید و الان طی تصمیم منطقی دیگری که البته تنها راه ممکن نیز است، مقرر است یوزها به زیستگاه طبیعی خود بازگردانده شوند تا بار دیگر شانس زادآوری، البته این دفعه در شرایط «نیمه اسارت» نیز به یوزه ای آسیایی داده شود. آیا می توان به کلیت این پروژه خرده گرفت یا به آن اعتراض کرد؟ قاعدتاً پاسخ منفی است.
مجدداً اشاره می کنم که اعتراض های صورت گرفته، پنهان کاری ها، چگونگی انتقال ماده یوز و استفاده از تیم غیرمتخصص برای عملیات بی هوش سازی را هدف گرفته که امیدواریم روابط عمومی سازمان در این خصوص پاسخ لازم و اقناع کننده را ارائه نمایند.
*آیا محیط زیست اطلاعات کاملی در اختیار کارشناسان و کنشگران محیط زیست قرار داده است؟
مسئله دیگر همین است؛ عدم انتشار اخباری درباب آینده «دلبر» و نقش آفرینی «ایران و کوشکی» در توران باهدف زادآوری است. هنوز هیچ اطلاعاتی از مراجع رسمی درباب شیوه نگهداری یوزه ای بازگردانده شده به توران و سرنوشت «دلبر» منتشرنشده است که در این خصوص هم امیدواریم تا اطلاعات اقناع کننده باهدف جلوگیری از انتشار اخبار و شایعات نادرست صورت گیرد.
یادآوری این نکته به مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان لازم است که در سال ۱۳۹۳ که «دلبر» از توران به پردیسان منتقل می شد، سازمان های مردم نهاد زیست محیطی باوجود پیشنهادی دیگر در خصوص «تمرکز بر زادآوری در شرایط نیمه اسارت در پارک ملی توران»، برخلاف نظر و پیشنهاد آقای عبدوس مدیرکل محیط زیست سمنان به «اعتراض»، نه فقط اعتراضی نداشتند که حتی همراه این پروژه هم بوده اند و کوشش های زیادی برای تحقق این مهم نیز از طرف سازمان های مردم نهاد زیست محیطی منطقه صورت گرفت.
همین همراهی، منطق و استدلال علمی و فنی کنشگران حوزه محیط زیست و برخوردهای غیراحساسی و «نگاه کلانِ ملی» به این پروژه بود که به هیچ عنوان چراغ سبزی برای بگفته ایشان «اعتراض» به آنچه رخداد نگردید، چونکه طرح مشخصی توسط پروژه بین المللی یوز آسیایی در حال اجرا بود و همه ما بااینکه نظری دیگر داشتیم، اما امیدوار بودیم که این پروژه با موفقیت به سرانجام برسد که البته چنین نشد.
اصولاً برداشت ایشان از روح و اهداف سازمان های مردم نهاد و تقلیلِ کارکرد این سازمان ها صرفاً به اقدامات «اعتراضی» محل نگرانی جدی است و بیان کننده این است که ایشان با وجود سابقه طولانی خدمت در لباس محیط بانی، و در جایگاه مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان، برداشت و اشراف درستی از کارکرد این سازمان ها ندارند.

*انتقاد را بر محیط زیست وارد می دانید؟
بله؛ سابقه واکنش های شخص آقای عبدوس به کنش های سازمان های مردم نهاد و خصوصاً خبرنگاران این حوزه و البته واکنش های سلسله مراتب مدیریتی ایشان در سازمان حفاظت محیط زیست، به روشنی بیان کننده بی توجهی به همین اعتراض های فنی و دلسوزانه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی است پس اینکه ایشان کنشگران این حوزه را وَلو در زمان گذشته، دعوت یا تشویق به اعتراض می کنند، بیشتر شبیه ژِستی شکست خورده است.
فراموش نمی نماییم همین چند ماه پیش در بین شدیدترین اعتراض های همه مردم ایران به طرح ویرانگر انتقال آب دریاچه کاسپین، ایشان فارغ از آنچه که مردم می گویند و می خواهند و «اعتراض» می کنند، طی نامه ای به آقای تجریشی در سازمان محیط زیست خواهان تسریع صدور مجوز اجرای این طرح شدند. بااینکه ناکام ماندند… ضمن دعوت از ایشان به تمرکز و استفاده از همه امکانات و متخصصان این حوزه برای موفقیت زادآوری یوزپلنگ های منتقل شده، بار دیگر تاکید بر این نکته لازم است که سازمان های مردم نهاد نیازی به ارائه راهکار برای تعیین وقت «خوشحالی یا اعتراض» ندارند.
در آخر بگویید پیش بینی شما از وضعیت چیست؟ آیا باید خوش بین بود؟
پاسخ به این پرسش خیلی دشوار است مخصوصاً که هیچ اطلاعات درستی درباب جزئیات یوز پلنگ ها انتقال داده نمی گردد اما برمبنای تجربیات بین المللی در شرایط نیمه اسارت تکثیر یوز آفریقایی موفقیت آمیز بوده البته با این تفاوت که جامعه آماری در طرح های تکثیر اجرا شده در آفریقا و امارات متحده عربی بمراتب بیشتر است و این درصد احتمال باروری و زادآوری را بیشتر می کند اما ما در اینجا با یک جامعه آماری خیلی محدود و کوچک مواجه هستیم. یعنی فقط یک قلاده ماده یوز وجود دارد و همین مسئله می تواند درصد احتمال باروری و زادآوری را به شدت کم کند.

منبع: