لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

به گزارش باغ من یک عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه با اشاره به اینکه تمام پنج گونه لاکپشت دریایی موجود در کشور در خطر انقراض قرار دارند، اشاره کرد: انسان دلیل اصلی تهدید لاک پشت های دریایی است و آلودگی های نفتی و تخریب و توسعه سواحلی که محل تخم گذاری این لاک پشت هاست موجب تهدید آنها می شود

هانیه غفاری در گفت و گو با ایسنا ادامه داد: در سایر کشورها بیشتر مساله استفاده زینتی از لاک لاک پشت های دریایی دلیل تهدید آن هاست.

وی با اشاره به اینکه در جنوب کشور مکان و زمان تخم گذاری لاک پشت های دریای مشخص است، اظهار داشت: تخم این لاک پشت ها نباید جابه جا شود و مردم اگر به مکانی در جنوب کشور می روند باید اطلاعات لازم را دریافت نمایند تا در زمان تخمگذاری به محل های مشخص برای تخمگذاری نزدیک نشوند و لاک پشت های دریایی را در زمان تخمگذار گرفتار مشکل نکنند و عاملی برای تهدید این گونه ها نباشند.

غفاری در بخش دیگری از صحبت های خود درباره انواع گونه های لاک پشت کشور اظهار نمود: بطور کلی در ایران ۱۰ گونه لاک پشت وجود دارد که پنج گونه آن دریایی هستند و تنها در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند، دو گونه لاک پشت خشکی زی مانند «لاک پشت مهمیزدار» و «لاک پشت آسیایی» داریم که در زیستگاه های خشکی چون مراتع و زیستگاه های کوهستانی زندگی می کنند و سه گونه لاک پشت برکه ای در کشور داریم.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان افزود: علاوه بر ۱۰ گونه لاک پشت موجود در کشور دو گونه لاک پشت غیربومی نیز طی چند سال اخیر وارد کشور شده است که دلیل اصلی آن بازار خرید و فروش حیوانات خانگی و شرکت های واردکننده ماهی های زینتی است. این دو گونه غیر بومی «لاک پشت لاک نرم چینی» و «لاک پشت گوش قرمز» هستند.

غفاری با اشاره به اینکه لاک پشت لاک نرم چینی در خیلی از زیستگاه های شمال کشور رها شده و خصوصاً در منطقه میانکاله بعنوان یک معضل درآمده اند، اظهار نمود: در منطقه میانکاله این گونه لاک پشت بوسیله حوضچه های پرورش ماهی وارد زیستگاه رودخانه های طبیعی می شود و مشکل بزرگی را برای سایر گونه های آن منطقه به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: لاک پشت گوش قرمز که کنار چشمانش دو لکه قرمز دارد نیز بعنوان گونه غیربومی، گونه ای مهاجم شمرده می شود که اگر وارد زیستگاه های طبیعی ما شود می تواند گونه های بومی را حذف کند.

غفاری در آخر اشاره کرد: مردم نباید گونه های لاک پشتی که به صورت غیرقانونی به فروش می رسد را خریداری کنند چونکه یکی از دلایلی که گونه های بومی ما در معرض تهدید هستند خرید و فروش گونه های غیربومی به صورت غیر قانونی می باشد بدین سبب اگر مردم این گونه ها را خریداری نکنند قاچاقچیان و صیادان نیز آنها را از زیستگاه شان جدا و به بازارعرضه نمی کنند.

منبع: