در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران؛ دستگاه تولید انرژی از پسماندها ساخته شد

باغ من: پژوهشگران سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید انرژی از پسماندهای شهری و روستایی با حجم گاز تولیدی ۱۲۰ مترمکعب در ساعت شدند.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، طراحی و ساخت گازی ساز زیست توده (Biomass) از نوع پایین سو (Downdraft) با هدف دستیابی به دانش فنی تولید سیستم گازی سازی زیست توده (Biomass Gasification) بعنوان یکی از پربازده­ ترین روش های تولید انرژی از منابع انرژی تجدیدپذیر از طرف دکتر حسنعلی ازگلی، دکتر فواد فرحانی بغلانی و مهندس کیوان سیدی نیاکی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اجرایی شد.
در این فرایند، زیست توده به گازی به نام گاز سنتز (Syngas) تبدیل می ­شود که این گاز دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و قابل استفاده در سیستم­ های تولید گرما و یا مولدهای تولید الکتریسیته بعنوان جایگزین سوخت ­های فسیلی است.
با توجه به اینکه حجم عظیمی از پسماندهای کشاورزی، شهری و صنعتی در کشور بدون انجام هیچ گونه فرآیندی امحا یا دفن می شوند، فرصت مناسبی جهت استحصال انرژی از این منابع رایگان از دست می رود.
علاوه بر آن ظرفیت بسیار بالای منابع انرژی تجدیدپذیر زیست توده همراه با گستردگی و تنوع بالا در سطح کشور، تولید انرژی از این منابع منجر به کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی می شود و در عین حال از نظر بازار مصرف کاملاً توجیه پذیر خواهد بود.
دستگاه ساخته شده دارای ظرفیت ۱۰ کیلووات حرارتی، با حجم مخزن ۵ کیلوگرم، قدرت دمنده ۵۵ وات و حداکثر حجم گاز تولیدی ۱۲۰ مترمکعب در ساعت است.
مجریان این طرح پژوهشی، در پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران هستند.

منبع:

برچسب ها:, ,