اخطار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور

به گزارش باغ من سازمان هواشناسی کشور با صدور دو اخطار زرد و نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور تا چهارشنبه ( ۱۰ اردیبهشت) اطلاع داد.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، در اخطار زرد رنگ هواشناسی آمده است که امروز (۶ اردیبهشت) تشدید فعالیت سامانه بارشی در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، زنجان، کردستان، شرق کرمانشاه، ایلام، قزوین، البرز، تهران، لرستان، همدان، مرکزی، شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و شمال خراسان رضوی پیشبینی می شود.
رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت فردا (۷ اردیبهشت) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، مرکزی، قم، همدان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شرق گیلان، مازندران، گلستان، فارس، بوشهر، غرب کرمان، غرب یزد و خراسان شمالی ادامه دارد.
بر طبق این اخطار روز دوشنبه (۸ اردیبهشت) سامانه بارشی در استان های مازندران، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی فعال خواهد بود و روز سه شنبه (۹ اردیبهشت) و برای استان های آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، گیلان و غرب مازندران بارش پیشبینی می شود.
در ادامه اخطار سازمان هواشناسی آمده است که روز چهارشنبه (۱۰ اردیبهشت) بارش ها در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، شمال فارس، بوشهر، غرب یزد، گیلان و غرب مازندران ادامه دارد.
ازاین رو سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه وجود دارد ازاین رو از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و صعود به ارتفاعات خودداری شود. محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها، احتیاط در تردد عشایر کوچ رو و مراقبت از محصولات کشاورزی از سفارش های دیگر سازمان هواشناسی است.
این سازمان در ادامه اخطار خود از وزش بادشدید طی امروز (۶ اردیبهشت) در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و جنوب آذربایجان غربی اطلاع داده است. ازاین رو احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش دید در این مناطق وجود دارد.
سازمان هواشناسی سفارش کرد که از تردد غیرضروری در جاده ها ممانعت و سازه های ساختمانی و کشاورزی موقتی حفظ و تقویت شود.
این سازمان در اخطار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعد و برق و گاهی وزش باد شدید و احتمال وقوع تگرگ در بعضی مناطق کشور و بارش برف در ارتفاعات نقاط سردسیر مناطق شمال غرب، البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش اطلاع داده است.
بر این اساس امروز (۶ اردیبهشت) این شرایط جوی در ارتفاعات مازندران، غرب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، شرق کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس و اردبیل پیشبینی می شود.
رگبار باران همراه با وزش باد شدید فردا (۷ اردیبهشت) در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، قزوین، البرز، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، شمال و شرق خوزستان، غرب اصفهان، شمال فارس، نیمه غربی مازندران، شمال سمنان، خراسان شمالی و برخی نقاط در استان یزد ادامه دارد و روز دوشنبه (۸ اردیبهشت) به شرق گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی می رسد.
سازمان هواشناسی در ادامه اخطار داده است که احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات البرز وجود دارد. ازاین رو از تردد و توقف در کنار رودخانه ها و آبراه ها خودداری شود.
مدیریت سدها، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای حفظ محصولات کشاورزی، آمادگی دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از خسارات احتمالی سیلاب و آبگرفتگی معابر و مسافرت با تجهیزات کامل در جاده های کوهستانی مناطق سردسیر از سفارش های دیگر سازمان هواشناسی است.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، زمانی که سازمان هواشناسی اخطار زرد رنگ صادر می کند به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. اخطار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
اخطار نارنجی شدت بیشتری از اخطار زرد رنگ دارد. در این نوع از اخطار پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی رنگ جهت آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.