اخطار نسبت به فعالیت سامانه بارشی و کاهش ۱۲ تا ۱۸ درجه ای دما در بعضی استان ها

به گزارش باغ من سازمان هواشناسی کشور با صدور هشداری از فعالیت سامانه بارشی در کشور و کاهش ۱۲ تا ۱۸ درجه ای دمای هوا در ۴ استان کشور طی دو روز آینده اطلاع داده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، در اخطار سازمان هواشناسی آمده است که از بعدازظهر امروز (۳ خرداد) رگبار باران گاهی توام با رعد و برق و وزش باد شدید موقت و گرد و خاک در استان های شمال و شرق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، اصفهان، کردستان، همدان، لرستان، مرکزی، قم، زنجان، ارتفاعات گیلان و مازندران، دامنه های البرز در استان های قزوین، البرز، تهران و سمنان پیشبینی می شود.

بر این اساس فردا (۴ خرداد) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، قزوین، تهران، البرز، قم، ارتفاعات سمنان، اصفهان، مرکزی، زنجان، کردستان، همدان، لرستان، کرمانشاه، شمال ایلام، شمال فارس، جنوب سیستان و بلو چستان و شمال و شرق هرمزگان رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید خواهیم داشت.

در ادامه اخطار سازمان هواشناسی آمده است که روز دوشبنه (۵ خرداد) رگبار باران گاهی توام با رعد و برق و وزش باد شدید موقت را در استان های گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، شمال کرمانشاه، غرب لرستان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب سیستان و بلو چستان خواهیم داشت.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که در مناطق احتمال آب گرفتگی معابر عمومی، برخورد صاعقه و رخداد تگرگ وجود دارد. بنابراین از رفت و آمد غیرضروری اجتناب شود و در صعود به ارتفاعات محدودیت هایی ایجاد شود.

این سازمان در ادامه از روند افزایش تدریجی دما و نمایان شدن موج گرمایی از امروز (۳ خرداد) اطلاع داده است.

بر این اساس افزایش ۵ تا ۷ درجه ای دمای هوا در بیشتر مناطق کشور پیشبینی می شود. بنابراین نیاز است که مصرف بهینه انرژی مدیریت شود.

با وجود این از روز یکشنبه (۴ خرداد) حاکمیت جریانات شمالی همراه با کاهش دما بین – ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتیگراد – در استان های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان رخ می دهد. وزش باد شدید موقت، مواج شدن دریا و رگبار باران و رعد و برق در این مناطق دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال خسارت به سازه های موقت و سست بنیان، تاسیسات و داربست ها و برخورد صاعقه در این مناطق وجود دارد ازاین رو از هرگونه تردد قایق های سبک و تفریحی و شنا کردن در دریا و صعود به ارتفاعات خودداری شود.

این سازمان در هشداری دیگری از نفوذ سامانه بارشی طی بعد ازظهر یکشنبه (۴ خرداد) و رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت در بعضی مناطق کشور اطلاع داده است. ازاین رو طی این روز این شرایط جوی در استان های آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی پیشبینی می شود.

بالاآمدن سطح آب رودخانه ها، سیلاب ناگهانی در مسیل ها و دره ها، آب گرفتگی معابر عمومی و رخداد تگرگ و برخورد صاعقه همچون نتایج احتمالی این سامانه بارشی هستند.

از این رو از هرگونه اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها اجتناب شود. عدم سم پاشی و محلول پاشی باغات و مزارع، چشم پوشی از صعود به ارتفاعات و آمادگی دستگاه های اجرایی همچون شهرداری ها و فرمانداری ها جهت انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری از خسارات احتمالی از سفارش های دیگر سازمان هواشناسی است.

برچسب ها:, , ,