آلودگی نشت نفتی به دریاچه بزرگی در شمال روسیه رسید

باغ من: یک مقام ارشد روسیه اظهار داشت که گازوئیل نشت کرده از نیروگاهی در مدار شمالگانِ این کشور، یک دریاچه بزرگ آب شیرین را آلوده کرده و این خطر وجود دارد که به اقیانوس منجمد شمالی راه پیدا کند.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، تیم های واکنش اضطراری برای مهار این آلودگی که حالا به ۲۰ کیلومتری شمال شهر نوریلسک رسیده تلاش می کنند.
حادثه ناشی از فروریختن مخزن سوخت نیروگاه در روز ۲۹ مه در نیروگاهی در نزدیکی شهر نوریلسک است و بگفته مقام ها و فعالان محیط زیست بدترین حادثه از این نوع در مناطق قطبی روسیه است.
تابحال حدود ۲۱ هزار تن گازوئیل رود آمبارنایا و خاک اطراف را آلوده کرده است.
پژوهشگران تصور می کنند ذوب خاک منجمد (پرمافراست) علت نشست پایه های مخزن سوخت و ریختن آن بوده باشد. قطب شمال چند هفته غیرعادی گرم را پشت سر گذاشته که می تواند از عواقب گرمایش زمین باشد.
این نیروگاه زیرمجموعه نوریلسک نیکل، بزرگترین تولیدکننده نیکل و پلادیوم جهان است.
دریاچه پیاسینو که حالا آلوده شده حوضه رود پیاسینا است که به دریای کارا – قسمتی از اقیانوس منجمد شمالی – می ریزد. این رود معمولا از اکتبر تا ژوئن پوشیده از یخ است.
بنابر گزارش اینترفکس، “الکساندر آس”، فرماندار منطقه کراسنویارسک، اظهار داشت: سوخت به دریاچه پیاسینو ریخته که دریاچه ای زیبا به طول حدود ۷۰ کیلومتر و طبیعتا زیستگاه ماهی ها و سایر گونه هاست.
وی ادامه داد: مهمست که مانع ورود گازوئیل به رود پیاسینا که به طرف شمال می رود شویم و امکان این کار هست.
خبرگزاری ریانووستی نیز اعلام نموده که تیم های پاکسازی تابحال حدود ۲۳ هزار متر مکعب خاک آلوده را جمع کرده اند.
واسیلی یابلوکوف از سازمان صلح سبز روسیه اظهار داشت: این آلودگی بی گمان تاثیری منفی بر منابع آب، بر حیواناتی که از این آب می خورند و بر گیاهانی که در کرانه رود می رویند خواهد داشت.
صلح سبز این نشت را با فاجعه ۱۹۸۹ اگزان والدز در آلاسکا مقایسه کرده است.
دادستان های روس دستور بررسی نصب این تاسیسات بر خاک منجمد که “به خصوص آنرا خطرناک می کند” داده اند.
به گزارش بی بی سی، پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید که تاخیر در گزارش کردن این حادثه موجب خشم او شده و “ویاچسلاف استاروستین”، مدیر نیروگاه بازداشت شده است.

منبع: