کوشش برای ثبت بخش ایرانی تالاب هورالعظیم در کنوانسیون رامسر

معاون محیط زیست دریایی و امور تالاب­های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بیشتر از دو سوم مجموعه تالاب هورالعظیم در کشور عراق قرار دارد و این کشور بخش مربوط به خویش را درکنوانسیون رامسر به ثبت رسانده است، اظهار داشت: لازم است کشور ما هم به سرعت بخش ایرانی تالاب مزبور را ثبت کند که حدود ۶۰ هزار هکتار است و این محدوده در طول سال همیشه پر از آب است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده در نشست مشورتی با حضور نمایندگانی از وزارتخانه های اطلاعات و بخش­های حقوقی و محیط زیست امورخارجه با مبحث « ثبت تالاب مرزی هورالعظیم درکنوانسیون رامسر» برگزار شد، اضافه کرد: برپایه اسناد بالادستی تعهداتی به عهده مجلس و سازمان حفاظت محیط زیست است و یکی از آنها ثبت تالاب­ های کشور در کنوانسیون رامسر است.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر ۱۷۲ کشور عضو کنوانسیون رامسرهستند، اظهارکرد: تالاب با ارزش هورالعظیم هنوز در کنوانسیون رامسر ثبت نشده است و سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است بخش اکولوژیک این تالاب شامل حوضه های یک، دو و سه را در کنوانسیون رامسر ثبت کند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت ثبت تالاب­ها­ی کشور در کنوانسیون رامسر اظهار داشت: یکی از علل اصلی که سبب شد پروژه ­های تالاب بین المللی هامون به تصویب اتحادیه اروپا برسد ثبت این تالاب در کنوانسیون رامسر بود و یک امتیاز مهم تلقی می شد و اتحادیه اروپا و برنامه توسعه ملل متحد برای احیای تالاب های بین المللی هامون ۱۰ میلیون یورو اختصاص دادند.

لاهیجان زاده به مشکلات تالاب شادگان درخوزستان اشاره نمود و اظهار داشت: اگر این تالاب ثبت کنوانسیون رامسر نشده بود تا امروز به علل فعالیت ­های صنعتی و گردشگری از میان رفته بود. وقتی تالابی ثبت کنوانسیون رامسرمی شود نقش یاری دهنده برای حفاظت از آن در داخل کشور به وجود می آید.

بر اساس این گزارش در ادامه نشست وضعیت اکولوژیک و چالش­ های زیست محیطی پیش روی تالاب هورالعظیم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه دیدگاه­ های خویش را درباره راهکارهای حقوقی برای پیوستن تالاب هورالعظیم به کنوانسیون رامسر عرضه کردند. در این نشست مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست فرم اطلاعات تهیه شده برای تالاب هورالعظیم را اصلاح و درجلسه آتی تصمیم نهایی اتخاذ شود.

به گزارش معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کنوانسیون رامسر قدیمی­ترین معاهده بین المللی با تاکید بر حفاظت از طبیعت در جهان است و آغاز آن در دوم ماه فوریه ۱۹۷۱ ( ۱۳ بهمن ۱۳۴۹) در شهر ایرانی رامسر بوده و کنوانسیون نام خویش را از این شهر اقتباس کرده است. قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران پروتکل اصلاحی کنوانسیون مربوط به تالاب های مهم بین المللی، بخصوص تالاب های زیستگاه پرندگان آبزی (کنوانسیون رامسر) را در خردادماه ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی تصویب کرد. طرف های معاهده در این کنوانسیون تالاب های حائز اهمیت سرزمین خویش را با عنایت به معیارهای کنوانسیون در لیست مربوطه به ثبت می­ رسانند تا حفظ و حراست و بهره برداری صحیح از آنها را در سرزمین خود تسهیل کنند و با اعمال مدیریت صحیح تنوع زیستی بخصوص پرندگان آبزی در تالاب های مربوطه را بالا برند و تسهیلات لازم برای حفاظت تالاب ها و پرندگان آبزی را فراهم نمایند. نماینده و سازمان مرجع کنوانسیون رامسر در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست است که مسؤولیت نظارت و اجرای آنرا برعهده دارد.

بیش از ۳ میلیون هکتار تالاب در کشور وجود دارد که حدود ۱.۵میلیون هکتار از مجموع مساحت تالاب های ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شده است و سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است تا آخر سال جاری بخشی از تالاب هورالعظیم شامل حوضه های یک، دو و سه را که ارزش زیستگاهی و اکولوژیک بالاتری دارند را در کنوانسیون رامسر ثبت کند.