نانوهایی که توانسته اند در یک دهه سرعت تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند

باغ من: تقویت توربین ها، ارتقاء سوخت و بهبود راندمان احتراق در موتورها، کاهش آلایندگی در نیروگاه ها و ناوگان حمل و نقل ریلی با کمک فناوری نانو همچون دستاوردهای این فناوری است که در یک دهه گذشته به کاهش تغییرات آب و هوایی کمک کرده است.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، سرمایه گذاری های گسترده روی مزارع بادی، خورشیدی و جزر و مدی و همین طور توسعه صنعت تولید موتور انجام شده است و در ۱۸ سال قبل تولیدکنندگان موتور موفق شده اند استانداردهای موتور دیزل و بنزینی را از گواهینامه موتور یورو یک به موتورهای یورو ۶ ارتقاء دهند. در این بازه زمانی، راندمان سوخت حدود ۱۵ درصد افزایش یافته که این کار بوسیله بهبود طراحی صورت گرفته است.
فناوری نانو اثرات مهمی در این عرصه می تواند داشته باشد. بعنوان مثال، توربین های بادی با کارایی بیشتر با کمک فناوری نانو امکان پذیر هستند، برای اینکه نانولوله های کربنی در پره های آنها استفاده شده است که موجب کاهش وزن و افزایش مقاومت کششی می شود و به آنها اجازه می دهد بزرگتر شوند.
روش های پیشرفته فناوری نانو حالا قادر به تولید ذرات آلی پایدار نه فقط در محدوده اندازه نانومتر بلکه در محدوده پیکومتر نیز هستند. در این روش ها از صدا، میدان های مغناطیسی، فشار و گرما برای تولید نانومواد استفاده می شود.
با مهندسی نانوکره های آلی و معرفی آنها بعنوان سوخت، این ترکیبات بعنوان یک سطح کاتالیزوری اضافی در پروسه احتراق عمل می کنند که موجب ایجاد اکسیژن اضافی می شود و با کاهش احتراق ناقص، کارایی تبدیل سوخت به انرژی را بیشتر می کند. همین یک نکته ساده می تواند تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.
بهبود راندمان سوخت در اتوبوس یورو ۶ در مرکز لندن از ۲۵ درصد فراتر رفته است که این به مدلول کاهش ۲۵ درصدی CO۲ و کاهش بیش از ۶۵ درصد برای سایر گازهای خطرناک مانند NOx، مونوکسید کربن است. مهم تر از همه، کاهش ذرات کربن است که معمولاً PM۱۰ تا PM۲.۵ نامیده شده و اثرات مهمی در آلودگی هوا دارند که با راندمان بهتر سوخت انتشار آنها کاهش پیدا می کند. نتایج مشابهی در نیروگاه های نفتی در آمریکای جنوبی، معادن و ناوگان ریلی در آمریکا و ناوگان کامیون در ایتالیا، آفریقای جنوبی و انگلیس مشاهده شده است.
برمبنای اعلام ستاد نانو، اگر دولت ها و تولیدکنندگان سوخت در مواجه شدن با تغییرات آب و هوایی جدی باشند، به این پیشرفت های جدید فناورانه تن خواهند داد، حتی اگر این کار از نظر مالی برای آنها به صرفه نباشد.

منبع: