انتقاد نماینده انزلی از اهمال کاری آبفای گیلان در احیای تالاب

به گزارش باغ من نماینده انزلی در مجلس اظهار داشت: آب و فاضلاب گیلان باید به وظایف خود در مورد فاضلاب رشت، انزلی و صومعه سرا عمل کند در غیر این صورت مشکل تالاب انزلی حل نخواهد شد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، احمد دنیا مالی بامداد شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در حوزه حفاظت محیط زیست، مشکل قانونی نداریم، اظهار نمود: تعدد دستگاههای مسئول در زمینه احیای تالاب انزلی و عدم پاسخگویی و بی تفاوتی نسبت به مسئولیت های محوله از مهم ترین چالش ها در این حوزه است.
وی با انتقاد از عملکرد و کوتاهی سازمان آب و فاضلاب گیلان در مورد مرتفع ساختن آلودگی های زرجوب و گوهررود، اضافه کرد: قانون جامعی در مورد حفاظت از محیط زیست وجود دارد اما تصمیم واحدی درباره تالاب انزلی گرفته نمی گردد.
نماینده انزلی در مجلس ضمن اشاره به عرضه پیشنهاد اجرای طرح نجات ملی تالاب انزلی، خاطرنشان کرد: مشکل این است تا زمانی که مساله آب در بالادست تالاب را حل نکنیم و عمق تالاب کمتر شود معضل تالاب انزلی پابرجا می ماند.
دنیا مالی با اشاره به اینکه مسئولیت هماهنگی بین دستگاههای متولی در احیای تالاب انزلی مشخص نمی باشد، اظهار داشت: قانونگذار تکلیف وزارت نیرو در مورد احیای تالاب انزلی یعنی مساله لایروبی و اساسنامه در ارتباط با شیلات را مشخص کرده اما دستگاه ها به وظایف خود به درستی عمل نمی کنند.
وی با تکیه بر لزوم اجرایی کردن یک برنامه جامع جهت مشخص کردن موقعیت هر دستگاه در بحث احیای تالاب انزلی، افزود: اگر آب و فاضلاب استان گیلان به تکالیف خود درباره فاضلاب رشت، انزلی و صومعه سرا عمل نکند آب با کیفیتی نخواهیم داشت.
عضو مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به اینکه امکان اجرای طرح احیای تالاب انزلی با بودجه دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی وجود ندارد، اضافه کرد: تا زمانی که سم و کود اراضی کشاورزی وارد تالاب انزلی شود زندگی آبزیان این منطقه با خطر مواجه می باشد.
دنیا مالی با اشاره به اینکه اگر برنامه مدون عملیاتی نداشته باشیم نمی توانیم تالاب انزلی را احیا نماییم، اظهار داشت: آب و فاضلاب گیلان باید به وظایف خود در مورد فاضلاب رشت، انزلی و صومعه سرا عمل کند و تا زمانی که تکلیف هر دستگاه در مورد این روند مشخص نشود مشکل پابرجا می ماند.

منبع: