معضل هجوم موش ها به استرالیا و خطر استفاده از دانه های سمی

باغ من: کارشناسان محیط زیست در استرالیا هشدار می دهند دانه های سمی که بمنظور مبارزه با بحران هجوم موش ها به بخش هایی از جنوب شرق این کشور استفاده می شوند احتمال دارد به دیگر حیوانات بومی همچون سینه سرخ ها (نوعی طوطی استرالیایی)، کبوترها و ماهی ها لطمه بزند.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، هزاران کشاورز در بخش هایی از ایالت های نیوساوت ولز، کوئینزلند و ویکتوریا با معضل هجوم موش روبه رو هستند که محصولات را خورده اند و ابزارهای کشاورزی و وسایل خانگی را جویده اند و سبب قطع برق در آن نواحی شده اند. موش ها به سوپرمارکت ها نیز هجوم برده اند.
عامل این معضل، بارندگی فراوان و رشد محصولات کشاورزی و در نتیجه، فراهم شدن غذای فراوان برای موش ها و تسریع چرخه تولیدمثل آنها بوده است.
اما کارشناسان محیط زیست و فعالان پشتیبانی از حیوانات هشدار داده اند که دانه های سمی که در کنار تله و سطل های آب برای از میان بردن موش ها استفاده می شود، می تواند بالقوه به سایر موجودات زنده نیز لطمه بزند.
تصاویری که در تارنمای «ردیت» به اشتراک گذاشته شده است، اجساد یک دسته سینه سرخ را روی زمین نشان میدهد که گفته می شود به سبب مسمومیت این پرندگان بوده است.
یک کاربر ردیت در یادداشتی با عنوان «این واقعیت استفاده از دانه های سمی برای کشتن موش است. موش ها را هدف قرار دهید نه جانوران بومی را»، نوشته است که مدت هاست از سینه سرخ های مسموم شده مراقبت می کند.
یادداشت های دیگری در صفحه فیسبوک حیات وحش استرالیا نیز حاکی از آنست که دسته های کبوتر بر اثر خوردن دانه های سمی تله گذاری شده برای موش ها تلف می شوند و نفوذ این مواد شیمیایی در آب های محلی که چرخه غذایی طبیعی را تامین می کنند، می تواند دیگر جانوران و حتی حیوانات خانگی را در معرض خطر قرار دهد.
یک کاربر نوشت: در هفته گذشته، چهار سینه سرخ و ۱۰ کبوتر مرده شمردم. هیچ جراحتی روی تن شان دیده نمی گردد. نکند این پرندگان از دانه های سمی موش ها که در منطقه ریخته شده تغذیه کرده باشند؟
یک کشاورز در نیوساوت ولز نیز به شبکه ای بی سی استرالیا اظهار داشت: ماهی ها موش ها را می خورند و احتمال دارد که سم از این طریق وارد چرخه غذایی شود. این وضعیت نتایج گسترده ای در پی خواهد داشت و ارزش خطر کردن ندارد.
او بتازگی در داخل شکم یک ماهی سفید پنج موش مرده یافته بوده است.
به گزارش ایندیپندنت، این نگرانی وجود دارد که صدور مجوز استفاده از نوعی سم ممنوعه، سبب لطمات بیشتر به حیات وحش در این مناطق شود و منتقدان از استفاده از این سم نگران هستند که در نتیجه آن نه فقط موش ها بلکه جانورانی که از آنها تغذیه می کنند همچون عقاب های «دم گوه ای» و حیوانات خانگی هم از میان بروند.

منبع: