اصفهان بهار ۱۴۰۰ یک روز هوای پاک نداشت

به گزارش باغ من کلانشهر اصفهان در سه ماهه بهار ۱۴۰۰ حتی یک روز هوای پاک نداشت اما بیشترین روزهای آلوده را در این زمان نفس کشید.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، کلانشهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان از آغاز سالجاری تابحال ۶۶ روز سالم، ۲۶ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای عموم را تجربه نمود.
اصفهان در حالی بهار سال جاری هوای پاک نداشت که در مدت مشابه سال ۱۳۹۸، ۱۹ روز و در سال ۱۳۹۹ تنها یک روز هوای پاک نفس کشید.
به گفته کارشناسان اصفهان آلوده ترین کلانشهر کشور به حساب می آید و خسارت آلودگی هوا به این شهر دو برابر پایتخت، یعنی حدود هشت میلیارد دلار در سال برآورد می شود.
هوای پاک را مدیون بارندگی ها هستیم
در همین پیوند بابک صادقیان مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: تعداد روزهای پاک ارتباط مستقیمی با بارندگی دارد و هوای پاک را مدیون بارش ها هستیم در حالیکه سال جاری بر اثر خشکسالی بارش ها و نزولات جوی در بهار کاهش یافته و نباید انتظار داشتن هوای پاک را داشته باشیم چونکه هوای پاک مدیون بارندگی ها است.
وی اضافه کرد: به دلیل کاهش بارندگی سال جاری تعداد روزهای هوای پاک صفر شده در حالیکه سال ۱۳۹۸ بارش ها خوب بود و اصفهان ۱۹ روز هوای پاک تجربه کرد، وقتی بارندگی نمی گردد و از طرفی رطوبت سطح خاک کاسته می شود، وزش باد گرد و خاک را در هوا پراکنده می کند.
مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: بنا به گزارش های هواشناسی و منابع طبیعی استان، کانون های فرسایش بادی فعال گشته است و پدیده گرد و غبار را شاهد هستیم؛ هر چند که این پدیده از نظر شدت نسبت به سالهای گذشته کمتر است اما تعداد وقوع گرد و غبار افزایش پیدا کرده است.

صادقیان افزود: ازاین رو وقتی شاخص کیفی هوا روی عدد ۱۰۰ و مرز سالم و ناسالم قرار می گیرد، هوا را ناسالم اعلام می نماییم اما شدت گرد و غبارهای سال جاری در مقایسه با سالهای گذشته که شش هفت برابر استاندارد اتفاق می افتاد، کمتر است و در سه ماهه سال جاری به جز یک مورد که در فروردین شاخص ها بالای ۱۵۰ AQI رفت و برای عموم ناسالم شد در سایر روزها شاخص ها بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ AQI و ناسالم برای گروه های حساس بوده است.
آلاینده ازن گاهی بر ذرات معلق غالب می شود
وی افزود: طبق آمار بالای ۹۸ درصد موارد آنچه بر کیفیت هوا تاثیر گذار است شاخص pm 2.5 است اما در تابستان با عنایت به زاویه تابش خورشید و میانگین ساعتی طول روز نسبت به شب شاهد واکنش بین ترکیبات نیتروژن دار و آلاینده ثانویه مثل ازن هستیم که این الاینده بر اثر فعل و انفعالات در محیط و اتمسفر به وجود می آید و غلظت آن بالا می رود، در تابستان این واکنش ها زیادتر است و گاهی میزان ازن در هوای اصفهان بر ذرات pm 2.5 و pm 10 غالب می شود.
مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست اصفهان با اشاره به اینکه نمی توان سهم آلاینده های انسان ساز و حمل و نقل را در کاهش کیفیت هوای بهار نادیده گرفت، اظهار داشت: نیمه اول سال به علت فعال شدن کانون های گرد و غبار، غالب آلاینده ها ذرات معلق pm2.5 و pm 10 است اما اگر کانون های فرسایش بادی را هم مهار کنید، سهم حمل و نقل بر آلودگی هوا بی تاثیر نیست.
صادقیان با اشاره به اینکه در تابستان به علت وزش باد، نبود بارندگی و خشکسالی و گرد و غبار، آلاینده pm10 بالا می رود اما تاثیر آلاینده های انسان ساز بر اثر تخلیه هوا کم می شود، اضافه کرد: گرد و غبار در زمستان به حداقل می رسد اما بر وارونگی دما هوا ساکن می شود و آلاینده ها روی سطح زمین می مانند و به علت ماندگاری آلاینده های منابع مختلف است که شاهد آلودگی هوا در زمستان هستیم اما این آلاینده در نیمه اول سال به علت جریانات جوی تخلیه می شود.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، مطالعات یک دوره ۱۰ ساله تا اردیبهشت سال جاری حاکی می باشد که ۸۰ درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی کم تا شدید می باشد و بر اثر تداوم خشکسالی سالجاری کانون های فرسایش بادی بحرانی اصفهان از ۱۶ نقطه به ۱۸ در مساحت یک میلیون و پانصد هزار هکتار رسیده است.
به گفته منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، این استان در احاطه سه کانون عمده ریزگرد داخلی، برون استانی (سمنان، یزد، کرمان، جنوب خراسان) و خارجی از کشورهای عربستان و عراق است.
همچنین برپایه آمار دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کانون های گرد و غبار کشور در استان اصفهان است.