هوای اصفهان در وضعیت نارنجی

باغ من: کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر تا ساعت ۹ بامداد امروز با میانگین ۱۰۹ وضعیت ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) را نشان داده است.

محمود مزارع در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: کیفیت هوا برپایه اطلاعات ایستگاه های پایش فعال در خیابان استانداری با شاخص ۱۶۱ و پروین با شاخص ۱۵۶ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در شش ایستگاه میدان انقلاب با شاخص ۱۰۷، میدان احمدآباد با شاخص ۱۰۵، خیابان باهنر با شاخص ۱۱۶، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۳۷، رودکی با شاخص ۱۱۸ و کاوه با شاخص ۱۴۶ ناسالم برای گروه های حساس است.
وی ضمن اشاره به این که چهار ایستگاه پایش هوا در خیابان های جی، باغ غدیر، دانشگاه و ورزشگاه میثاق بامداد امروز از مدار خارج شده است، افزود: کیفیت هوا در ایستگاه رهنان با شاخص ۹۸، فرشادی با شاخص ۸۱ و میرزا طاهر با شاخص ۸۰ و فیض با شاخص ۶۳ وضعیت قابل قبول را نشان داده است.
کارشناس امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: کیفیت هوا در شهر سجزی با شاخص ۷۹، مبارکه با شاخص ۶۰ و شاهین شهر با شاخص ۵۲ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن این که ایستگاه های دولت آباد، شاهین شهر، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک می باشد.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع:

برچسب ها:, , ,