استاندار گیلان تأکید کرد؛ ضرورت بهره گیری از ظرفیت جوامع محلی برای احیای تالاب انزلی

به گزارش باغ من استاندار گیلان اظهار داشت: انسان ها با اهمیت ترین عامل تغییر طبیعت هستند پس احیای تالاب انزلی نیازمند بهره گیری از ظرفیت جوامع محلی است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، ارسلان زارع بامداد یکشنبه در جلسه احیای تالاب انزلی با اعلان اینکه این تالاب میراث طبیعی گیلان است که ارزش بالایی برای همگان دارد، اظهار نمود: در دهه های گذشته به جهت ورود و تجمع آلاینده ها، رسوبات و فاضلاب کیفیت مطلوب و ارزش زیستی تالاب به مرور کم شده و کاهش تراز سطح آب متأثر از کاهش سطح آب دریای خزر وضعیتی نگران کننده را پدید آورده است.
استاندار گیلان تکیه بر برنامه ریزی اصولی و مطالعه علمی و نگاه کارشناسی را بهترین روش احیای تالاب انزلی دانست و بیان کرد: حاصل اقدامات کارشناسانه در چند سال اخیر منجر به تدوین برنامه هفت ساله برای احیای تالاب انزلی شد که امسال اعتباراتی مناسب برای هر دستگاه تعیین شده که بیشتر آن از محل اعتبارات ملی است.
وی با تاکید بر تعیین و برگزاری جلسات زیرکمیته های هفت گانه کمیته مدیریت تالاب انزلی حداکثر تا یک هفته دیگر، اضافه کرد: انسان ها با اهمیت ترین عامل تغییر طبیعت هستند پس احیای تالاب انزلی نیازمند بهره گیری از ظرفیت جوامع محلی است.
زارع با اشاره به رونمایی از طرح «سیپا» برای احیای تالاب انزلی، اظهار داشت: هر جامعه ای که با بهره گیری از جوامع محلی در امتداد توسعه پایدار و رونق بخش کشاورزی گام برداشته، موفق تر بوده پس در سالهای اخیر تشکیل نهادهای مردمی حفاظت از محیط زیست بالا رفته است.
استاندار گیلان با تاکید بر فراهم کردن زمینه مشارکت ذینفعان در احیای تالاب انزلی، عنوان کرد: ۳۵ روستا در ارتباط مستقیم با تالاب انزلی هستند و تمامی اقدامات مربوط به احیای این تالاب باید در یک راستا و موازی یکدیگر و با بهره بردن از ظرفیت جوامع محلی ذینفع صورت گیرد.
وی اقدامات اجرائی اثربخش را امری مهم در احیای تالاب انزلی دانست و اضافه کرد: مبارزه با گیاه سنبل آبی یک پروژه نیست برای اینکه این گیاه در هر فرصتی رشد می کند و مبارزه با آن باید بطور مستمر صورت گیرد.

منبع: