پس از ساحل و رودخانه ها؛ برداشت شن و ماسه در گیلان به مراتع و چراگاه ها رسید

باغ من: سودجویان که قبل از این به بهانه تامین مصالح اجرای پروژه های عمرانی به جان رودخانه های گیلان افتاده بودند و ذره ذره بستر آنرا می بلعیدند امروز به مراتع و چراگاه های استان روی آورده اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: بیل ها بر جان سبز خاک می نشینند، شن و ماسه برداشت می شود تا انتقال ذره ذره خاک باارزش این دیار به سمت کارگاه های ساختمانی شروع شود. بیل ها بر خاک ساحل دریا، بستر و حواشی رودخانه ها زخم پشت زخم می زنند تا ساخت و سازها بی شن و ماسه نمانند.
گیلان از دیرباز سرزمینی آکنده از موهبت های خداوندگار مهربان بوده است. گستره شکوهمند جنگل های سبز، رودخانه های روان، شالیزارها و باغ های سخاوتمند، تالاب و دریا گنجینه های ارزشمندی هستند که سالیان بسیار بر حلاوت زندگی اهالی این دیار افزوده است اما دریغ که آنچه تا کنون نصیب این طبیعت باارزش شده انبوه بی توجهی ها و سودجویی ها است.
واقعیت این است، دامنه لطمه های زیاده خواهی آدمیان گریبانگیر حیات می شود. آنها که خاک را بی رویه از بستر رودخانه ها به یغما برده اند، چشم های خودرا بر ویرانی رودخانه هایی که محل زادآوری ماهیان است بسته اند. آنها وقوع سیلاب ها را ندیده می گیرند و گوش بر هشدارهای کارشناسان بسته اند.
کارشناسان برداشت بی رویه شن و ماسه را سبب به هم ریختن اکوسیستم و افت تراز بستر رودخانه ها می دانند. بی شک افزایش برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها و اراضی ساحلی سبب نقصان بیشتر در جریان های آبی شده و همین طور تخریب زیستگاه های ساحلی و آبی را به دنبال خواهد داشت. ضرورت نظارت بر برداشت شن و ماسه باتوجه به صدماتی که رودخانه های گیلان را در بر گرفته و همین طور حجم خساراتی که سیلاب ها در سالهای اخیر رقم زده همیشه مورد تاکید کارشناسان، سازمان های مردم نهاد و رسانه های استان بوده است.
اما امروز زمزمه هایی به گوش می رسد که حاکی از برداشت شن و ماسه از مراتع و چراگاه های گیلان دارد. نکته ای که باید به آن توجه گردد این است که برای تشکیل یک سانتیمتر خاک حدود ۲۰۰ سال زمان برآورد شده و البته باید گفت اهمیت توجه به این مساله در سرزمینی که زندگی مردم با کشاورزی و دامپروری در هم تنیده شده صد چندان است. همه این موارد بر تشدید نظارت ها و سخت گیری های بیشتر در صدور مجوزها برای برداشت ها حکایت می کند.

طرح تنفس رودخانه های گیلان
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان روز ۲۵ شهریور امسال با اشاره به اهتمام دستگاه قضا بمنظور برخورد با هر گونه برداشت بدون مجوز شن و ماسه، از تصمیمی در خصوص در نظر گرفتن طرح تنفس برای رودخانه های استان گیلان آگاهی داد.
وی با اعلان اینکه برداشت مصالح باید از پشت سد صورت گیرد، اظهار نمود: دراین زمینه نیز باید یک مدیریت و نگاه کارشناسی صورت گیرد، برای اینکه پشت سد منجیل و سد سفیدرود مصالح مناسبی وجود دارد.
احمد آقایی همین طور اظهار داشت: تصمیم گرفته شد تا برداشت ها به سمت معادن کوهی که مغایرتی با موضوعات زیست محیطی نداشته باشد، هدایت شود.
وی با تاکید بر این این که مجوزهای برداشت شن و ماسه باید پیوست زیست محیطی، زمین شناسی و عدم تنش های اجتماعی داشته باشند، اضافه کرد: در صورت داشتن این سه پیوست برداشت شن و ماسه بلا مانع است.
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اعلان اینکه مجوزهای ظاهراً قانونی بدون داشتن این پیوست ها اعتبار و وجاهت قانونی ندارند، افزود: دستگاه قضا برمبنای قانون و باتوجه به رسالت واقعی خود با چنین مجوزهایی که با ظاهر و پوشش قانونی ولی در عمل مخرب و لطمه زننده هستند برخورد می کند.
غارت ثروت های گیلان در سایه خواب مسئولان
نعمت رمضانی یکی از اهالی روستای کَلفت فومن که از زمزمه های برداشت شن و ماسه از مراتع بوسیله فضای مجازی باخبر شده، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که هیچ مسئولی به فکر حفظ محیط زیست و مواهب خدادادی و طبیعی این شهرستان نیست، اظهار نمود: در ایام اخیر پیمانکار یکی از شرکتها مبادرت به برداشت شن و ماسه از مرتع و چراگاه در این روستا کرده است.
وی با اعلان اینکه این روستا در بین دو رودخانه قرار دارد، اضافه کرد: معین نیست که چه دستگاه و مسئولی به این شرکت برای برداشت از مرتع و چراگاه مجوز داده است.
رمضانی با اشاره به عدم پاسخگویی از طرف مسئولان، اظهار داشت: اگر این شرکت مجوز برداشت ندارد چرا هیچ مسئولی جلوی این اقدام غیر قانونی را نمی گیرد. حتی داشتن مجوز برای برداشت شن و ماسه از این منطقه غیر قابل توجیه است.
وی با اعلان اینکه خیلی از مسئولان تنها شعار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را می دهند مسئولان تنها شعار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را می دهند و در عمل هیچ اقدامی انجام نمی دهند، اشاره کرد: سوال اینجاست که دادستان فومن بر چه اساسی مجوز برداشت شن و ماسه از این منطقه را تأیید کرده است.
رمضانی با اشاره به این که دو ماه پیش دادستان فومن را به این محل دعوت کردیم و موضوع را با وی در بین گذاشتیم، اشاره کرد: پس از حضور وی در این منطقه برداشت شن و ماسه از این محل متوقف گردید اما از روزهای گذشته برداشت ها بدون هماهنگی با مردم و شورای محل شروع شده آن هم نه از بستر رودخانه بلکه از مرتع و چراگاه.
وی اظهار داشت: مردم روستای کَلفت با دیدن این وضعیت و عدم توجه مسئولان خود وارده عمل شده و از پاسگاه سردار جنگل خواستند تا در محل حاضر و صورتجلسه ای از این اقدام غیر قانونی تهیه کنند.
رمضانی با اشاره به این که تنها شعار برای حفظ محیط زیست کافی نیست و مسئولان باید اقدامات عملی دراین زمینه انجام دهند، اظهار داشت: یکی از مطالبات مهم مردم این روستا حضور مسئولان و همه نهادها و سازمان های دغدغه مند در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی است.
وی با اعلان اینکه متأسفانه در سالهای اخیر شاهد بودیم که در بین مسئولان و دستگاه های دولتی دغدغه ای نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی وجود ندارد، افزود: نباید اجازه دهیم به آسانی مواهب طبیعی و خدادادی برای کسب سود و منفعت بیشتر نابود شود.
رمضانی با تاکید بر این که باید مشخص شود که چه کسی مجوز برداشت شن و ماسه از این منطقه سر سبز را داده است، اظهار داشت: مسئولان شهرستان فومن باید دراین زمینه پاسخگو باشند.

تجدید نظر درباره دایره نظارت فرمانداران در موضوع برداشت شن و ماسه
فرماندار فومن نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها اگر اصولی و با نظارت نباشد لطمه فراوانی به محیط زیست وارد می کند، اظهار داشت: خسارت های ناشی از برداشت غیر اصولی شن و ماسه بر عهده پیمانکار پروژه است.
محمد رضا محسنی با تاکید بر ضرورت نظارت بر عملکرد پیمانکاران پس از صدور مجوز برداشت شن و ماسه، اضافه کرد: از سال قبل به فرمانداری ها تنها بعنوان باخبر و نه ناظر صدور مجوزهای برداشت شن و ماسه اطلاع رسانی می شود.
فرماندار فومن با اعلان اینکه فرماندار باید بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان در بحث صدور مجوز و پیوست مسائل اجتماعی نظر بدهد فرماندار باید بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان در بحث صدور مجوز و پیوست مسائل اجتماعی نظر بدهد، اظهار داشت: اگر به پیمانکاری مجوز داده شود باید قبل، حین، پس از اتمام پروژه نظارت شود.
وی با گلایه از وضعیت فعلی، اشاره کرد: فرماندار بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان، ناظر و مسئول بر تمامی نتایج سیاسی، اجتماعی و امنیتی و مسئول عالی اجرائی و ناظر بر حسن اجرای سیاست های دولت در سایر ادارات دولتی شهرستان است.
برخورد قاطع با برداشت های غیر مجاز
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بازدید از محل برداشت شن و ماسه در این روستا، اظهار نمود: بررسی ها نشان دهنده برداشت های غیر اصولی و غیر قانونی می باشد.
احمد آقایی با اعلان اینکه با دستور رییس کل دادگستری گیلان برداشت ها متوقف گردید، اظهار داشت: صیانت از منابع طبیعی و ملی از مهم ترین مطالبات مردمی است و این اقدام متوقف شده و باید روند قانونی را طی نماید.
وی با تاکید بر این که برمبنای جلسه صیانت از اراضی جنگلی و منابع طبیعی هر گونه برداشت منوط به داشتن سه پیوست است، اضافه کرد: در صورت داشتن پیوست زیست محیطی، زمین شناسایی و عدم ایجاد تنش های اجتماعی مجوز برداشت شن و ماسه قانونی می باشد.
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به این که دستگاه قضائی با اقدام سودجویان دراین زمینه برخورد قاطع انجام می دهد، افزود: دادستان ها در شهرستان ها نیز با ترک فعل مسئولان و عدم نظارت ها برخورد می کنند.
حال باید دید با ورود جدی دستگاه قضا به موضوع برداشت های بدون مجوز شن و ماسه و تعیین سه پیوست برای دریافت مجوز آیا روند تخریب منابع طبیعی محیط زیست استان گیلان متوقف خواهد شد یا باز هم سودجویان برای رسیدن به منافع خود از روش دیگری استفاده می کنند.

منبع: