چه عواملی سبب تغییر مثبت در سیستم های مواد غذایی خواهند شد؟

باغ من: خراسان رضوی هم اکنون، جهانیان یک سوم کل مواد غذایی تولیدشده را به هدر می دهند و نتایج بررسی ها نشان میدهد که پردازش و بسته بندی بهتر موادغذایی می تواند به بازیابی سلامت آن کمک و رویکردهایی را برای یک زنجیره تامین پایدارتر اتخاذ کند.
به نقل از ویفروم، تازه ترین گزارش هیأت بین دولتی تغییرات آب وهوایی سازمان ملل متحد (IPCC) اخطاری برای سیستم های غذایی جهانی است. این گزارش با اعلان اینکه بین سالهای ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ دمای جهانی ۱.۱ درجه سانتی گراد بالا رفته است و انتظار می رود به ۱.۵ درجه سانتی گراد یا فراتر از آن افزایش یابد، در مورد خطرات همپوشانی در بخش های انرژی، غذا و آب هشدار می دهد که آینده فاجعه باری را برای سیستم های غذای جهانی ایجاد خواهدنمود.
بر اساس گزارش ها، این افزایش دما بر عملکرد جهانی در بخش تولید ذرت، برنج و دیگر محصولات غلات تاثیر خواهد داشت و پیش بینی می شود با هر افزایش ۰.۵ درجه سانتی گراد، خشکسالی های کشاورزی مکرر و شدیدتر خواهد شد و بر کیفیت خوراک، شیوع بیماریها و دسترسی به منابع آب برای دام تاثیر منفی داشته باشد.
پژوهشگران اظهار کردند: در وضعیت فعلی، سیستم های غذایی جهانی تا حدی مقصر هستند و بیش از یک سوم از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را می سازند. تقاضا برای غذا همچنان رو به رشد است برای اینکه جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹.۷ میلیارد نفر خواهد رسید، با این وجود جهان هم اکنون یک سوم مواد غذایی تولیدی خودرا به سبب تولید ناکارآمد و شیوه های نگهداری ناکارآمد و شیوه های مصرف ناپایدار کشورهای توسعه یافته ناشی از کمبود زیرساخت ها به هدر می دهد.
این ناکارآمدی ها یک رابطه منفی و ناپایدار بین سیستم های غذایی جهانی و کره زمین را نشان میدهد که بیش از ۱۲ تریلیون دلار هزینه پنهان در سال است که بسیار فراتر از ارزش بازار کالاهای کشاورزی خواهد بود. بااینکه تولید موادغذایی و حفاظت از محیط زیست در تضاد بوده اند اما تنها بوسیله همکاری با یکدیگر و یافتن زمینه های مشترک، تحول جهانی سیستم های غذایی را قادر می سازیم تا به بهترین نحو به این چرخه خطرناک رسیدگی کند. چالش ها و بحران های جهانی مرز ندارند و نیازمند همکاری بین المللی و پاسخ های چندجانبه به مسائل سیستم غذایی هستند.
برای رویارویی با این چالش عظیم، باید راهبردی و خلاقانه و فراتر از چارچوب های موجود برای اختراع مجدد فرآیندهای تولید غذا و به کارگیری مدلهای پایدارتر و نوآورانه تر فکر نماییم. در ذیل سه راهکار متمرکز بر سیستم های غذایی پایدارتر از نظر زیست محیطی برای آینده ارائه شده است:
اتخاذ اقتصاد دایره ای کم کربن
ما بعنوان یک جامعه جهانی با چالش به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی بسته بندی و در عین حال به حداکثر رساندن ایمنی و حفاظت از موادغذایی مواجه هستیم و افراد موثر باید بوسیله رویکرد های مشترک و نوآوری در مواد، فرآیندهایی که این ردپای کربن را کاهش یا حذف می کند عرضه کنند.
در صورتیکه بازیافت بخش مهمی از راه حل است اما کافی نیست. در نهایت، تنها راهی که می توانیم بطور پایدار از نیازهای غذایی و تغذیه جمعیت رو به رشد خود برای نسل های آینده حمایت نماییم، اتخاذ یک اقتصاد دایره ای کم کربن است.
تداوم نوآوری در بسته بندی و فرآوری موادغذایی فراتر از بازیافت خواهد بود تا تاثیرات زیست محیطی گسترده تر و بلندمدت یک محصول را در نظر بگیرد.

راه حل های محیطی و ماندگاری طولانی غذا
گرسنگی جهان درحال بالا رفتن است، با این وجود تخمین زده می شود که یک سوم کل موادغذایی تولید شده در سطح جهان از بین رفته یا به هدر می رود. غذای هدر رفته نه فقط منجر به ناامنی غذایی خواهد شد بلکه وارد محل های دفن زباله می شود، گاز متان به وجود می آورد و موجب ایجاد ۸ درصد از انتشار گرمایش جهانی می شود. برای کاهش ضایعات موادغذایی و مبارزه با سوء تغذیه در کشورهای درحال توسعه، راهکارهای بسته بندی که غذا را برای مدت طولانی تری تازه نگه می دارد لازم است.
افزایش شفافیت زنجیره تامین و قابلیت ردیابی
زنجیره تامین امروزی غیرقابل انعطاف است. با توجه به این که سیستم های غذایی جهانی بیش از یک سوم از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را می سازند، تمرکز بیشتر بر شفافیت و قابلیت ردیابی به ارائه مواد غذایی ایمن، مغذی و سالم به روشی پایدار، کاهش خطرات عملیاتی و افزایش انعطاف پذیری زنجیره تامین کمک می نماید. منبع یابی، تولید، حمل و نقل و مصرف در هر مرحله از زنجیره تامین است که شرکتها می توانند پایداری کلی خودرا بهبود بخشند.
کشاورزی و موادغذایی، سریع ترین راه برای بهینه سازی سلامت انسان و پایداری محیط زیست است و این گزارش جدید IPCC فشار مضاعفی بر صنایع غذایی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل وارد میکند. امیدواریم که مشارکت ها و نوآوری های بالقوه برای اصلاح و در نهایت نجات سیستم های غذایی جهانی ارائه شوند.

منبع: