سرپرست معاونت سازمان محیط زیست؛ تنها ۱۰ درصد از حجم شکار سالیانه کشف می شود

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست از میزان بالای شکار بدون مجوز در سطح کشور آگاهی داد و اظهار داشت: سالیانه تنها ۱۰ درصد از حجم شکار بدون مجوز کشف می شود.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، حسن اکبری، در نخستین جلسه خبری حوزه سرپرستی خود به تشریح وضعیت محیط طبیعی کشور پرداخت و اظهار داشت: در خوشبیانه ترین حالت ۳۰ درصد تنوع زیستی کشور در مناطق حفاظت شده کشور جای می گیرند در صورتیکه ما هر سال بیش از ۸۰ هزار موجود زنده در جاده های کشور زیر چرخ ماشین های کشور که می شوند. و این اتفاق ناشی از تخریب و تکه تکه شدن زیستگاه ها است.
وی افزود: یکی از دلایلی که نتوانستیم یوزپلنگ را نجات دهیم این بود که زیستگاه های های اینگونه تکه تکه شده بود. در مورد دیگر گوشتخواران بزرگ و دیگر گونه ها نیز همین مساله وجود دارد و پیچیده ترین و سخت ترین معادله حفظ تنوع زیستی ما در مناطق آزاد است که ابراز قانونی مناسبی برای حفاظت از آن نداریم.
۲ هزار لاشه جمع آوری شده شکار از متخلفین تنها ۱۰ درصد از شکار بدون مجوز است
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به این که به دنبال این هستیم که قانون جامع حفاظت از تنوع زیستی کشور را تدوین نماییم تا هر دستگاهی که در طبیعت کار می کند و به تنوع زیستی لطمه می زند مسئولیت خودرا بپذیرد. اظهار داشت: شکار بدون مجوز چالش بعدی ماست و برمبنای آمار در هر سال هزار تا ۲ هزار لاشه پستانداران بزرگ جثه از متخلفین ضبط می شود، این عدد کمتر از ۱۰ درصد تخلفی که اتفاق می افتد و اگر این رقم را با شکار بدون مجوز جمع بزنیم که چیزی حدود ۲۰ هزار مورد در هر سال است، نشان میدهد که چالش ما در زمینه شکار چقدر بالاست، در صورتیکه جمعیت حیات وحش (کل، بز، قوچ و میش) حدود ۲۰۰ هزار رأس که طی سالهای قبل برآورد شده که این عدد باتوجه به میزان شکار موجود افزایشی نبوده اند.
اکبری اظهار داشت: شکار بدون مجوز عموماً تابع قواعد خاصی نیست که نر یا مسن را شکار کنند و بدین سبب ضربه بزرگی را به حیات وحش می زند.
جوامع محلی باید در حفظ تنوع زیستی و درآمدزایی از آن سهیم شوند
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به این که سالانه صدها هزار کشاورز به خاطر حمله حیات وحش به مزارع خسارت می بینند، و ما بجای تامین منافع به آنها خسارت وارد می نماییم اظهار داشت: باید بتوانیم تنوع زیستی را به سمت درآمدزایی ببریم تا منافع جوامع محلی را تامین نماییم.
وی اظهار داشت: نمی توانیم منافع جوامع محلی را نادیده بگیریم و باید برای برگشت منافع به سمت حفاظت مشارکتی برویم و قاعدتاً آموزش هم بدون این مساله نتیجه ندارد.
اکبری توجه به بیماریهای حیات وحش و واکسیناسیون آنها، افزایش سطح مناطق حفاظت شده، همکاری جدی با سمن ها و دانشگاه ها برای آموزش فراگیر را از دیگر برنامه های این معاونت عنوان نمود و به مساله درآمدزایی از منابع زیستی نیز اشاره کرده و اظهار داشت: می توانیم با توسعه اکوتوریسم، برگشت عادلانه منافع شکار و شفافیت هزینه کرد آن بوسیله اطلاع رسانی عملکرد صندوق محیط زیست پیش برویم.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست اشاره کرد: باید انتشار گزارش های صحیح و مستند دنبال شود و در پژوهش و تعریف سناریوهای آینده وارد مذاکره شویم.
وی اشاره کرد: در این دوره اهتمام می نماییم، کار غیر علمی، تعدد تکثیر و پرورش در استانها و جا به جایی حیات وحش متوقف شود و استفاده از بخش خصوصی در حفاظت از حیات وحش، توجه به گونه های غیر از پستانداران بزرگ در زمینه حفاظتی با کمک مراجع دانشگاهی را دنبال نماییم.
صدور پروانه شکار باید بر طبق گزارش سرشماری جمعیت انجام گیرد / ‏‬ با سازوکار صدور پروانه شکار پرندگان مخالفم
اکبری اظهار داشت: شکار برای این اتفاق می افتد که جمعیت ها را بهتر حفظ نماییم بدین سبب با ارزیابی و سرشماری و گزارش هزینه کردهای شکار در این زمینه تصمیم گیری می نماییم اما درباره شکار پرنده با مکانیزم حاضر سازمان موافق نیستم، چون ارزیابی ما دقیق نیست اما در این شرایط به تعداد مراجع کنندگان، پروانه صادر می نماییم که به جمعیت لطمه می زند و باید این مساله نظام مند شود تا بتوانیم ذخایر را مشخص نماییم.
وی افزود: در تمام دنیا استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای حفاظت اتفاق می افتد و این مساله در کشور ما که بالای ۸۰ درصد زیستگاه های در مناطق آزاد واقع شده است بیشتر حائز اهمیت می باشد چونکه ما که نمی توانیم به همه مناطق دسترسی داشته باشیم و عمده شکار کشف شده هم در مناطق آزاد است.
از قرق های اختصاصی برای حفاظت کمک می گیریم
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اعلان اینکه نحوه مدیریت قرق های اختصاصی اشکال دارد اظهار داشت: با این وجود نباید صورت مساله را پاک نماییم و چون در این صورت مناطق آزاد را کنار می گذاریم.
وی درباره افزایش تعداد مجوز راه اندازی قرق های اختصاصی اظهار داشت: به دنبال این هستیم که از تمام روش های حفاظتی کمک بگیریم که یکی از آنها قرق های اختصاصی است که از سال ۱۳۴۶ پیش بینی شده بود و بسیار مترقیانه بوده است چونکه که متکی بر دولت برای همیشه نمی توان حیات وحش را حفظ کرد.
اکبری اضافه کرد: در مساله قرق های اختصاصی نه واگذاری عرصه است و نه دائمی است و نه حق مالکیت برای قرق دار ایجاد می کند، بلکه کمک می نماید که با روش های مختلف بتوانیم مناطق آزاد را با سطح و کیفیت بهتر حفظ نماییم.
وی درباره معضل سگ های ولگرد نیز اظهار داشت: سگ های ولگرد و بلاصاحب، مخزن ویروس هاری هستند و به انسان و حیات وحش لطمه می زنند و غذا دهی به آنها دست بردن چرخه زندگی آنهاست و معضلاتی را به وجود می آورد.
اکبری اضافه کرد: مدیریت سگ های بلاصاحب را تابع دستورات وزارت کشور با سازمان شهرداری ها و دهیاری ها است و سازمان محیط زیست اجازه ورود به این مساله را ندارد.
در حال بررسی بازگشت مرجعیت تنوع زیستی به سازمان محیط زیست هستیم
وی در پاسخ به سوال مهر درباره بازگشت مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به سازمان محیط زیست اظهار داشت: هرچند وزارت جهاد کشاورزی به لحاظ جایگاه و افراد شرایط بهتری را برای راهبری موضوعی دارد اما در استانها و مجموعه های جهاد کشاورزی عمدتا رویکرد پشتیبانی از کشاورزی است و خروجی از این مساله دیده نمی گردد و بازگشت مرجعیت این کنوانسیون به سازمان محیط زیست درحال بررسی است و امیدواریم نتیجه کارکردی از موضوع بگیریم.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست اضافه کرد: در زمینه شکار می خواهیم تصمیم گیری منطقی داشته باشیم، چونکه گاهی شکار خودش کمک به حفاظت است.
در مدیریت مناطق حفاظت شده اشکالات اساسی وجود دارد
اکبری در پاسخ به این پرسش که افزایش سطح مناطق حفاظت شده تحت نظارت سازمان محیط زیست در شرایطی که امکان مدیریت آن در سازمان وجود ندارد نبه چه دلیل انجام می گیرد، توضیح داد: وقتی منطقه ای حفاظت شده اعلام گردد دیگر امکان واگذاری و امکان اجرای طراح های توسعه ای ندارد و این ابزار قانونی خود به صورتی مدیریت است.
وی اضافه کرد: در مدیریت مناطق حفاظت شده اشکالات اساسی وجود دارد اما با افزایش مناطق جلوی تغییر کاربری ها را می گیریم.
تلفات ۲۱۳ رأس حیات وحش براثر شیوه تب نشخوارکنندگان کوچک
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست درباره میزان تلفات حیات وحش بر اثر ابتلاء به تب نشخوار کنندگان نیز توضیح داد: سال ۹۹ حدود ۷۰۰ رأس امسال از حیات وحش بر اثر ابتلاء به این بیماری تلف شده اند و امسال تا حالا ۲۱۳ رأس در ۱۰ کانون تلفات طاعون داشته ایم و بطور قطع تلفات بیشتر است.
وی درباره تامین خسارت کشاورزان و پوشش بیمه ای نیز اظهار داشت: خسارت حیات وحش بالاتر از پوشش بیمه ای و چندین برابر بودجه سازمان است و همیشه وجود داشته است، قبلاً خود کشاورز مقابله می کرد اما الان اجازه نمی دهیم و باید به سمت مدیریت با برگشت درآمد، مثل شکار تروفه یا مشارکت، رونق گرفتن اکوتوریسیم برویم، اما بیمه حمله حیات وحش به دام به سبب رقم پایین مورد استقبال قرار نگرفته است.