عضو تیم تحقیقاتی خبر داد؛ ثبت جهانی یک ماهی جدید به نام علی دایی

باغ من: گونه ای جدید از ماهی که از طرف یک تیم تحقیقاتی ایرانی ـ آلمانی کشف شده است به نام علی دایی Glyptothorax alidaeii نامگذاری شد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، گونه ای جدید از ماهی توسط تیم تحقیقاتی ایرانی بازخوانی، کشف و ثبت گردید. اینگونه به نام «علی دایی» فوتبالیست مشهور ایرانی نامگذاری شده است.
صابر وطن دوست عضو این تیم تحقیقاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که در این تحقیق ۵ گونه ماهی از گربه ماهیان مکنده کشف و معرفی شده اند، اظهار داشت: این پژوهش و توصیف گونه جدید حدود ۱۰ سال زمان برده است.
وی با اشاره به این که یک گروه تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققان ایرانی و آلمانی بر روی ماهیان خانواده «سیسوریده» در حوضه آبریز رودخانه های دجله و فرات در کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق کارکرده و در قالب یک مقاله با کشف گونه های ناشناخته از این خانواده منتشر نموده اند اظهار داشت: این کار با همکاری متخصصانی از تهران، بابل و برلین انجام شد و ماهیان ناشناخته از این خانواده در ایران برای نخستین بار به جهان علم عرضه شدند.

پراکنش این ماهی در رودخانه های استانهای غربی و جنوب غربی ایران واقع شده و نام علمی اینگونه از ماهیان که عمدتا در رودخانه سیمره در مرز دو استان ایلام و لرستان زیست می کند، به پاس کارهای انسان دوستانه و میهن دوستانه علی دایی مربی پرآوازه کشورمان بعد از زلزله کرمانشاه، به نام «Glyptothorax alidaeii» نامگذاری شد.
مقاله حاصل از این تحقیق در یکی از معتبرترین مجلات جانورشناسی جهان (Zootaxa) اخیراً به انتشار رسیده است.
نامگذاری گونه های جدید در امتداد احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی است بطوریکه در ایران برخی ماهیان بومی توسط کاشفان به نام شعرای بزرگ و شخصیت هایی همچون فردوسی، حافظ، امیرکبیر، پرفسور سمیعی و محمدرضا شجریان نامگذاری شده اند.

منبع:

برچسب ها:, ,