قاچاق حیات وحش دومین بازار پرسود بعد از مواد مخدر

به گزارش باغ من «گردش مالی بازار خرید و فروش حیات وحش بسیار بالاست؛ به صورتی که به قول رئیس مرکز فوریت های سایبری یگان حفاظت محیط زیست، قاچاق حیات وحش دومین بازار پرسود بعد از مواد مخدر است.»

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «بازاریابی برای خرید و فروش حیات وحش با اینکه امری غیرقانونی می باشد اما هم در فضای مجازی و هم به صورت حضوری در کشور انجام می شود. فراکسیون محیط زیست مجلس مدت هاست که به دنبال لایحه پشتیبانی از حیات وحش برای پیشگیری از قاچاق و آزار حیوانات است.

به گفته سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، خرید و فروش حیوانات وحشی در ایران برای برخی سودجویان تبدیل به بازار جذابی شده است؛ آن قدر که حاشیه شهری مانند تهران را به بازاری ثابت برای این تجارت و ابزار درآمدزایی تبدیل نموده است.

گردش مالی بازار خرید و فروش حیات وحش بسیار بالاست؛ به صورتی که به قول علیرضا ساجدین، رئیس مرکز فوریت های سایبری یگان حفاظت محیط زیست، قاچاق حیات وحش دومین بازار پرسود بعد از مواد مخدر است. او ضمن اشاره به اینکه در این بازار قیمت ها ثابت نیست، می گوید: هر کس هر قیمتی که بخواهد روی حیات وحش می گذارد و بسته به مشتری ای که پیدا کرده آنرا می فروشد. یک پرنده شکاری می تواند دو تا ۱۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و اعلام قیمت می تواند برای این تخلف، خلافکار جدید جذب کند: «بیشترین خرید و فروش حیات وحش در فضای مجازی رخ می دهد. در مورد سایت های داخلی مانند دیوار و شیپور به همکاریهای متقابل خوبی رسیده ایم ولی بیشترین تخلف از بستر اینستاگرام و تلگرام رخ می دهد که سرورهای آن در ایران نیست.»

بر اساس تفاهم نامه ای که در سال ۱۳۹۸ سازمان حفاظت محیط زیست با پلیس فتا منعقد کرد، اتفاقات مثبتی برای رصد قاچاق حیات وحش رخ داد ولی به قول این مقام مسئول این نهاد هم به سختی خلافکاران را از راه فالوئرها، آدرس محل سکونت، شماره حساب ها، شماره تلفن ها و… پیدا می کند؛ چون که گستره فعالیت این جرم بسیار بالاست. او اعتقاد دارد که مردم باید از قیمت جریمه های خرید و فروش حیات وحش خبر داشته باشند و بدانند که خرید و فروش آن به تنوع زیستی چه صدمه هایی می رساند. حذف هر فرد از پرنده های شکاری بعنوان رأس هرم بودن این گونه ها، صدمه بسیار زیادی به حیات وحش و اکوسیستم وارد می نماید.

بر اساس قانون شکار و صید و قانون مصادیق مجرمانه که سال جاری از راه دادستانی کل کشور تصویب گردید، خرید و فروش و آگهی حیات وحش خلاف است و برای آن علاوه بر جریمه نقدی، حبس هم در نظر گرفته شده است. مسؤلان یگان حفاظت محیط زیست معتقدند شکل و میزان تقاضا، نوع حیوان و قیمت عرضه را تعیین می کند.

به گفته رئیس مرکز فوریت های سایبری یگان حفاظت محیط زیست قاچاق حیات وحش، قاچاقچیان به دنبال هر گونه جانوری که تصور کنید و مشتری داشته باشد، هستند؛ از گونه های پستانداران تا گربه سانان بزرگ جثه. افراد متمول هم به دنبال داشتن شیر و پلنگ و ببر هستند که در باغ های خصوصی خود در حومه تهران داشته باشند: «متأسفانه این رویه درحال باب شدن است و همکاری هایی در این خصوص در دستگاههای دولتی به ویژه صداوسیما و حتی سلبریتی ها وجود ندارد. استفاده از حیات وحش در سریال های تلویزیونی سبب ترویج خرید و فروش حیوانات در همه سطوح می شود. فرد پولدار خریدار شیر و پلنگ می شود و فرد طبقه متوسط به دنبال خرید سنجاب می رود. غیر از پستانداران بزرگ جثه، انواع خزندگان مانند مار پیتون و ایگوانا و جونده هایی مانند سنجاب خریدار دارد و طرفه اینکه این حیوانات با پست به اقصی نقاط کشور ارسال می شود.»

رئیس مرکز فوریت های سایبری یگان حفاظت محیط زیست می گوید: «قاچاقچیان از سنجاب توله کشی می کنند و با بسته های پستی، یک روزه با اتوبوس یا پست به دست مشتری در هر جای کشور می رسانند. مکاتباتی با اداره پست و شرکتهای باربری کرده ایم که محموله های پستی را چک کنند ولی هنوز به نتیجه نرسیده ایم. اغلب باربری ها پرندگان شکاری را مثل عقاب به سادگی حمل می کنند و به مشتری تحویل می دهند.»

باغ وحش های متخلف

به جز مرزهای جنوبی برای قاچاق پرنده های شکاری به علت وجود مشتری در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، کریدور اصلی ورود حیات وحش قاچاق، مرزهای پاکستان و افغانستان در استان سیستان و بلوچستان است و خروجی آن مرزهای کردستان. ورود حیات وحش از مبادی رسمی گمرک فقط با مجوزهای رسمی سازمان حفاظت محیط زیست رخ می دهد و آخرین آن سرنوشت همان گورخرهایی بود که یکی شان در گمرک تلف شد و دیگری در باغ وحش صفادشت.

اما به قول این مقام مسئول، باغ وحش ها یکی از مبادی فروش حیات وحش به طبقه متمول کشور است. او می گوید: یکی از معضلات اصلی ما باغ وحش ها هستند. این مراکز مگر با فروش بلیت ۴۰ الی ۵۰ هزار تومانی چقدر می توانند درآمد داشته باشند که کفاف نگهداری روزمره حیوانات شامل غذا و واکسن و… را بدهد؟ بعضی از این باغ وحش ها با توله کشی، هر گربه سان نظیر توله شیر را ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان به افراد پولدار می فروشند.

او اعتقاد دارد که خیلی از باغ وحش ها حداقل یک خلاف را در پرونده هایشان دارند. خیلی از تخلفاتشان هم قابل رصد نیست و حاملگی گونه هایشان را هم به سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع نمی دهند.

بستر قاچاق حیات وحش بسیار گسترده است و تا وقتی که مشتری هایی برای خرید وجود دارند، عرضه کننده هایی هم برای عرضه وجود خواهند داشت. علیرضا ساجدین در گفتگو با همشهری از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این حوزه، ضمن گزارش به یگان حفاظت محیط زیست، صفحات مجازی خرید و فروش حیات وحش را هم ریپورت کنند. به قول او مردم بخصوص رانندگان تاکسی های اینترنتی باید بدانند که حمل و نقل حیات وحش می تواند برای آنها تبعات حقوقی داشته باشد؛ چون که جرم قاچاق حیات وحش مثل قاچاق مواد مخدر است.

بازاریابی برای حیات وحش در پت شاپ

بازار خرید و فروش آنلاین حیات وحش پیچیده و فراگیر است و با بلاک یا متوقف شدن یک صفحه در اینستاگرام، چندین صفحه دیگر آغاز به کار می کند. بازارهای حضوری هم به مراکزی برای بازاریابی حیات وحش قاچاق تبدیل گشته است. کافی است سری به بازار خلیج فارس در اتوبان آزادگان تهران بزنید تا با کمی پرس وجو به فروشنده واقعی شیر و ببر برسید.

رئیس مرکز فوریت های سایبری یگان حفاظت محیط زیست می گوید که با شهرداری تهران برای جمع آوری این مرکز به توافق نرسیده است؛ چون که در این مکان غرفه داران در ظاهر پرنده های زینتی می فروشند که فروش شان منع قانونی ندارد. او می گوید: نیروهای سازمان حفاظت محیط زیست گاهی به این مکان سرکشی کرده اند و با قشری رو به رو شده اند که به دنبال درگیری و مجادله هستند. در آنجا شاید با غرفه های خالی مواجه شوید که در ظاهر چیزی برای فروش ندارند ولی عملا سفارش گیری برای قاچاق حیات وحش از آنجا آغاز می شود. عکس را نشان می دهید و جنس را در هر جا که بخواهید تحویل می گیرید.

علاوه بر بازار خلیج فارس، بازاریابی برای حیات وحش به مغازه های پت شاپ هم سرایت کرده است. علیرضا ساجدین می گوید: در چند سال گذشته پت شاپ ها زیر نظر اتحادیه پرنده فروش ها توسعه یافته اند ولی این صنف نظارتی بر قاچاق حیات وحشی که در آنجا رخ می دهد، ندارد. رصدهای ما نشان داده است که بعضی از این پت شاپ ها که در اینستاگرام هم صفحه دارند و از اتحادیه مجوز گرفته اند، به قاچاق حیات وحش هم مشغولند و مشتری یابی می کنند.»

منبع: