برای نخستین بار در ایران؛ موش دم بلند میان رودان در هور العظیم به ثبت رسید

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: برای اولین بار در ایران، موش دم بلند میان رودان در هور العظیم ثبت شده است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، محمد جواد اشرفی درباره جزئیات خبر بیان کرد؛ موش دم بلند میان رودان با نام علمی (Nesokia bunnii ) و نام انگلیسی (Long-tailed Nesokia) نخستین بار در جهان در سال ۱۹۷۴ در تالاب های میان رودان عراق مشاهده شد و در سال ۱۹۸۱ توسط (Khajuria) توصیف شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: مشاهده این گونه در تالاب هور العظیم خوزستان، اولین ثبت این گونه در ایران است و برای نخستین بار به لیست پستانداران ایران افزوده می شود.
وی اظهار داشت: مشخصات ظاهری این جونده به کلی متمایز از دیگر گونه جنس نزوکیا، یعنی Nesokia indica (short-tailed Nesokia) است؛ جثه این جونده بزرگ تر و حدوداً ۵۰۰ گرم وزن دارد و طول دم مساوی یا بلندتر از طول سر و بدن است؛ همینطور رنگ سطح پشت بدن حنایی و زیر بدن سفید چرک و بر روی صورت جانور دارای ماسک دودی رنگ مشخصی است.
اشرفی بیان نمود: اولین ثبت موش دم بلند میان رودان توسط تیم تحقیقاتی متشکل از پژوهشگران ایرانی و اروپایی علی سجاد جلالی، احمد محمودی، پروفسور بوریس کریستوفک، کرامت حافظی بیرگانی و محمد ساکی و با مشارکت یگان حفاظت تالاب هور العظیم عطیه حیدری، رشید دحیمی، محمد پورجوادی، کامل بوعذار، جعفرسواری، فاضل حمودی، خالدساکی و قاسم کوتی در تیرماه ۱۴۰۰ ثبت و شناسایی و در یکی از معتبر ترین نشریات علمی پستانداران جهان پذیرش شد
وی اضافه کرد: الان هم نمونه تاکسیدرمی شده این گونه در موزه تاریخ طبیعی دانشگاه ارومیه نگهداری می شود. مطالعات بیشتر بر روی زیستگاه و تاریخ تکاملی این گونه نایاب جهانی در هور العظیم زیستگاه این گونه توسط پژوهشگران محیط زیست خوزستان در حال انجام می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار نمود: موش دم بلند میان رودان(Nesokia bunnii) به علت تخریب گسترده زیستگاه خویش یعنی تالاب های میان رودان (بین النهرین) در لیست سرخ جهانی (IUCN Red list) بعنوان گونه در معرض انقراض (Endangered) معرفی شده است.
اشرفی اضافه کرد: موش دم بلند میان رودان گونه بوم زاد (Endemic) تالاب های میان رودان (Mesopotamian Marshes) است. و پیش از این فقط از تالاب های بین النهرین عراق گزارش شده بود و گزارش حاضر نخستین مشاهده این گونه در تالاب هور العظیم است که بخشی از باقیمانده تالاب های بین النهرین در جهان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: از آنجائیکه این گونه در جزیره های کوچک در تالاب هور العظیم زندگی می کند، حفاظت از زیستگاه تالاب هور العظیم برای بقای این گونه در جهان ضروریست.
وی اضافه کرد: تخریب زیستگاه، تأمین نشدن حق آبه، جاده سازی، آتشسوزی، وجود سگ های ولگرد و نظایر آن همچون تهدیداتی هستند که این گونه را در خطر نابودی قرار می دهند؛ این گونه در خطر انقراض جهانی بخش اعظم زیستگاه خود را تحت اثر فعالیتهای انسانی و اقلیمی از دست داده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: هور العظیم بهشت تنوع زیستی پرندگان کمیاب خاورمیانه و گونه های بوم زاد و در معرض انقراض جهانی مانند موش دم بلند میان رودان و سمور آبی میان رودان است.

برچسب ها:, ,