پرنده های مهاجر در منوی رستوران ها؛ بازار فروش مجازی قو داغ شد

به گزارش باغ من هزاران پرنده در حالی برای زمستان گذرانی بعد از طی هزاران کیلومتر به تالاب های مازندران سفر کرده اند که بعضی از این حیوانات شکار و در بازار پرندگان یا فضای مجازی فروخته می شوند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: کافی است گشتی در بازار فریدونکنار یا مسیر محمودآباد تا سرخ رود بزنید، به سادگی میتوان شکارچیانی را دید که تقاضای فروش و عرضه قو و پرنده های نادر را می کنند.
آگهی های فروش قو در فضای مجازی و اینستاگرام هم همزمان با زمستان و فصل مهاجرت قوها به اوج رسیده است با آنکه محدودیت های شکار اوج گرفته اما صیادان تضمین می کنند که پرنده ها را عرضه کنند.
هر قو بالغ بر ۲۵ میلیون تومان فروش می رود
طی هفته های اخیر فقط در یک مورد ۲۴ بال قوی مهاجر و زیبا از گوشه حیاط خانه ای در محمودآباد کشف شد و سرانجام با ورود محیط بانان و دستگاه قضایی این پرنده ها به دامن طبیعت برگشتند.
با گشتی در بازار فریدونکنار، فروشندگان زیادی به سراغتان می آیند و عنوان می کنند انواع پرنده کشتار شده و زنده برای عرضه دارند. قیمت هایشان نجومی است، قیمت قوهای زنده و جفت از پنج میلیون تومان تا ۲۵ میلیون تومان در نوسان است، یکی از شکارچیان و صیادان دلیل افزایش قیمت را کاهش مهاجرت از یک سو و از طرفی ممنوعیت شکار بیان کرد و اظهار داشت: این روزها صید و شکار سخت شده اما اگر مشتری دست به نقد وجود داشته باشد، هر نوع پرنده ای صید و عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه قوهای نابالغ هم برای فروش وجود دارد، اظهار داشت: برای عرضه و تحویل سفارش به مشتری حداقل به ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان نیاز است.
بازار پرنده ها در مازندران همچنان داغ است و بعضی از این پرندگان در ایام پاییز و زمستان گذرانی سر از منوی رستوران ها در می آوردند
بازار پرنده فروشی در مازندران همچنان داغ است و بعضی از این پرندگان در ایام پاییز و زمستان گذرانی سر از منوی رستوران ها در می آوردند. از طرفی همزمان با فصل کوچ پرندگان، بازار اجاره دامگاه ها در حاشیه اراضی تالابی داغ است و کشاورزان زمین هایشان را در مدت صید تا چند ده میلیون تومان اجاره می دهند.
رئیس اداره محیط زیست فریدونکنار ضمن اشاره به برخورد با دلالان و فروشندگان قوها و پرندگان مهاجر عنوان کرد: با هرگونه دلالی و خرید و فروش پرندگان برخورد قاطع می شود.
یاسر سالار در گفتگو با خبرنگار مهر به دستگیری فرد متخلف و کشف ۲۴ بال قوی فریاد کش از حیاط منزلی در شهرستان اشاره نمود و اظهار داشت: گونه های مهاجر در معرض خطر و تحت حمایت محیط زیست قرار دارند.
سرشماری قوها در تالاب فریدونکنار
وی با اشاره به اینکه قوهای مهاجر کشف شده بعد از تیمار به دامن طبیعت رهاسازی می شوند، اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۵ هزار و ۵۰۰ قو فریاد کش در ۲۸ قطعه در اراضی تالابی سرخ رود، سرشماری شده اند.
سالاری با اشاره به اینکه شکار و صید پرندگان مهاجر امسال محدود و کنترل شده است، اضافه کرد: قوها بین روستاها و اراضی شالیزاری پرواز می کنند و برخی دامگاه داران با روش های سنتی مبادرت به صید و شکار می کنند که این کار ممنوع می باشد.
سال ها است از پرنده کشی در فریدونکنار بحث می شود و به رغم آنکه هر سال تدابیر و کنترل ها بیشتر می شود اما همچنان درصد قابل توجهی از پرندگان فرصت بازگشت به سرزمین های دور را به دست نمی آورند و شکار و کباب می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ضمن اشاره به مهاجرت گونه های نادر پرندگان مهاجر از مردم خواست تا در صیانت و حفاظت از این پرندگان همکاری لازم با محیط زیست داشته باشند.
اعزام نیروهای کمکی برای پیشگیری از شکار پرندگان
حسینعلی ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به ورود قوها به تالاب های استان در محمودآباد و سرخ رود از تشدید اقدامات حفاظتی اطلاع داد و اضافه کرد: حتی نیروهای کمکی از اداره کل و شهرستان های همجوار به سمت محمودآباد فرستادیم تا در گشت و کنترل و پایش نظارت کنند.
وی از کشف چندین مورد شکار قوهای زنده و رهاسازی آنها در تالاب اطلاع داد و عنوان کرد: بعد از کشفیات بعضی از افراد آغاز به انتشار اخبار کذب کردند که هدف آنان تخطئه کردن اقدامات محیط بانان است.

وی با اشاره به اینکه دامگاه های اطراف سرخ رود هم پایش و رصد می شود به ورود ۵۵۰ بال قوی مهاجر به تالاب محمودآباد اطلاع داد و اظهار داشت: هرساله بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ بال قو به تالاب وارد می شود اما در سال ۹۲ این تعداد به چهار هزار قطعه رسیده بود.
عده ای سودجو و قاچاقچی مبادرت به قاچاق و شکار اقدام می کنند اما با این وجود همکاران و محیط بانان درحال رصد و نظارت هستند
ابراهیمی افزود: عده ای سودجو و قاچاقچی مبادرت به قاچاق و شکار می کنند اما با این وجود همکاران و محیط بانان درحال رصد و نظارت هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: با هرگونه تخلف و شکار به شدت برخورد می شود.
وی با اظهار این که خیلی از این گونه ها با طی چند هزار کیلومتر به استان سفر می کنند، اضافه کرد: بعضی از این پرنده ها که برای زمستان گذرانی به استان سفر می کنند مورد کم لطفی قرار می گیرند و شکار می شوند.
مردم با محیط بانان همکاری کنند
وی افزود: با عنایت به محدودیت های امکانات و نیرو از مردم تقاضا داریم در صیانت از گونه های حیات وحش و پرندگان مهاجر با محیط زیست همکاری لازم را داشته باشند.
چالش های فراروی پرندگان مهاجر و صید بعضی از این گونه های نادر به اعتقاد خیلی از دوستداران حیاط وحش ناشی از نبود همت جمعی بین متولیان امر برای مقابله با صید و شکار و نامتناسب بودن و بازدارنده نبودن برخوردها است.
سالانه صدها هزار بال پرنده مهاجر از فرسنگ ها دور به مازندران سفر می کنند.

برچسب ها:, , ,