شاخص هوای اصفهان در همه مناطق شهر قرمز و نارنجی است

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۴۷ وضعیت ناسالم برای گروههای حساس (نارنجی) را نشان داده است.

محمود مزارع در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: کیفیت هوا برپایه اطلاعات ایستگاه های پایش آنلاین در خیابان های احمدآباد و انقلاب با شاخص ۱۵۵، استانداری با شاخص ۱۵۳، پروین با شاخص ۱۵۴، جِی با شاخص ۱۶۵، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۶۰، میرزا طاهر با شاخص ۱۵۳ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۲ در وضعیت (قرمز) برای عموم شهروندان ناسالم می باشد.
او اضافه کرد: شاخص کیفی هوا در خیابان استانداری با ۱۳۳، باهنر با ۱۴۰، رودکی با ۱۳۵، رهنان با ۱۲۹، فرشادی با ۱۴۵، فیض با ۱۴۶، کاوه با ۱۴۷، وضعیت ناسالم برای گروههای حساس (نارنجی) را نشان داده است.
کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: امروز هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۵۶، شاهین شهر با شاخص ۸۱ قابل قبول و در مبارکه با شاخص ۱۱۳ ناسالم برای گروههای حساس ثبت شده ضمن این که ایستگاه های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.
بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به جهت استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما، غلظت آلاینده های جوی بخصوص در مناطق مرکزی و صنعتی همچون کلانشهر اصفهان افزایش پیدا کرده است و این شرایط تا شامگاه امروز پنجشنبه ادامه دارد.
با توجه به تشدید آلودگی هوای کلانشهر اصفهان به همه شهروندان بخصوص گروههای صدمه پذیر همچون سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای، قلبی و ریوی و کودکان کمتر از پنج سال سفارش می شود از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فعالیت ورزشی در فضای باز در این زمان بپرهیزند.
هواشناسی استان اصفهان همینطور از بهبود شرایط کیفی هوای مناطق مرکزی از اواخر امروز پنجشنبه با فعالیت یک سامانه ناپایدار بارشی اطلاع داده است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک می باشد.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

برچسب ها:, , ,