خاموش کردن فلر ها در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش باغ من رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از دانشگاهیان و صاحب نظران خواست که در تدوین برنامه هفتم توسعه با پس زمینه محیط زیستی به این سازمان کمک کنند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا دکتر علی سلاجقه در نشست تخصصی با مدیران گروههای آموزشی محیط زیست مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، خویش را شاگرد کوچک دانشگاه توصیف و اظهار نمود: برنامه سازمان حفاظت محیط زیست تعامل با استادان دانشگاه، پژوهشگران و نخبگان کشور جهت استفاده از نظرات عالمانه آنان به منظور مدیریت چالش های زیست محیطی کشور است.

وی اضافه کرد: اگر مقرر است در کشور اتفاقات مبارکی بیفتد، این اتفاقات مبتنی بر نظرات استادان و پژوهشگران خواهد بود.
رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست حرکت در راه برنامه تحولی دولت است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست رویکرد این سازمان را حرکت در راه برنامه تحولی دولت سیزدهم دانست و خاطرنشان کرد: برنامه تحولی دولت با همفکری ۵۰۰ نفر از نخبگان کشور در حوزه های مختلف تدوین شده و در این برنامه، بخش محیط زیست و منابع طبیعی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

سلاجقه از دانشگاهیان و صاحبنظران خواست تا در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند که این برنامه، پس زمینه محیط زیستی داشته باشد.
طراحی شورای راهبردی برای تقویت سازمان حفاظت محیط زیست
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید قوی ترین سازمان کشور باشد، اظهار داشت: در این راستا، یک شورای راهبردی برای سازمان تعریف کردیم که در این شورا نمایندگانی از مراکز آموزشی، پژوهشی، تقنینی، مجموعه سمن ها، انجمن های علمی و پیشکسوتان کشور حضور دارند.

وی ایجاد کمیته های تخصصی را در طول شورای راهبردی سازمان عنوان و اظهارکرد: از دیگر اقدامات ما تاسیس دفتر ارتباط سازمان حفاظت محیط زیست با مراکز علمی و تحقیقاتی در معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان است.
سیاست های ابلاغی محیط زیست در راس برنامه های سازمان قرار دارد
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست را بسیار مترقی توصیف کرد و اظهار داشت: متاسفانه این سیاست ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود اما تلاش می نماییم که این سیاست ها را در راس برنامه های سازمان قرار دهیم.

سلاجقه با تکیه بر اهمیت دیپلماسی محیط زیست تصریح کرد: حتما از تمام ظرفیت های بین المللی و دیپلماسی برای پیشبرد برنامه های سازمان استفاده خواهیم کرد.

وی ضمن اشاره به تاکید رئیس جمهوری بر رعایت مسایل زیست محیطی از جانب همه دستگاه ها اظهارکرد: توسعه کشور واجب و لازم است اما می بایست این توسعه به صورت پایدار و در چارچوب یک محیط زیست سالم اتفاق بیفتد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کشور ما در بحث محیط زیست به آستانه ها رسیده است، خاطرنشان کرد: در زمینه انواع آلاینده ها، آب های زیرزمینی و تالاب ها اکوسیستم کشور شکننده شده است و این اتفاق هم در یک بازه زمانی بلند مدت صورت گرفته است. ما باید تلاش نماییم این شرایط را مدیریت نماییم.

سلاجقه در ادامه اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست از نظر حقوقی چه در محاکم و چه در سطح بین الملل وضعیت مطلوبی ندارد اما درحال تقویت بخش حقوقی سازمان هستیم.
استفاده از ظرفیت های محیط زیستی جوامع محلی و بومی
معاون رئیس جمهوری بر رویکرد مردم محور سازمان محیط زیست در حفاظت از زیستگاه ها و مناطق حفاظت شده تصریح کرد و اضافه کرد: باید از ظرفیت های محیط زیستی جوامع محلی و بومی بهره برد ضمن این که معیشت پایدار روستانشینان هم در اولویت قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه انتظار ما از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بالاتر از عملکرد فعلی آنان است، اظهارکرد: دانشگاه ها می بایست از ظرفیت های جوانان مستعد و توانمند خود استفاده بیشتری و صادقانه در جهت حل مشکلات زیست محیطی کشور تلاش کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر بهره گیری از ظرفیت های فناورانه کشور و جوانان نخبه تصریح کرد و اظهار داشت: از تمام ظرفیت های HSE کشور برای اشتغال فارغ التحصیلان محیط زیست استفاده خواهیم کرد.
پیگیری مسئولیت های محیط زیستی صنایع کشور
سلاجقه ضمن اشاره به برگزاری جلسه با ۱۰ صنعت برتر کشور برای پیگیری مسئولیت های اجتماعی و محیط زیستی آنان خاطرنشان کرد: بخشی از عوارض جرایم آلایندگی کشور به صندوق ملی محیط زیست تعلق خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: بحث خاموش کردن فلرها در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از صدور کارت همیار محیط زیست برای استادان دانشگاه اطلاع داد.

معاون رئیس جمهوری بر استفاده مطلوب از ظرفیت های گردشگری مناطق حفاظت شده تصریح کرد و اظهار داشت: در زمینه توسعه اکوتوریسم با وزارت گردشگری و میراث فرهنگی درحال مذاکره هستیم.
فعال شدن آموزش محیط بانی با سمت و سیاق جدید
سلاجقه ضمن اشاره به فعال شدن باردیگر آموزش محیط بانی با رویکرد جدید تصریح کرد: آموزش محیط زیستی صنایع کشور در دستور کار معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از راهکارهای استادان دانشگاه استقبال می کند، اظهار داشت: از دید ما دانشگاه موفق دانشگاهی است که یکی از معضلات زیست محیطی استان خویش را رفع کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر تداوم جلسات هم اندیشی با روسای دانشگاه ها، استادان و پژوهشگران تصریح کرد و از معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان خواست که خروجی این جلسه در چارچوب یک بیانیه مطرح شود تا تعهدات استادان دانشگاه هم نسبت به دانشگاه باشد وهم سازمان حفاظت محیط زیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این جلسه مدیران گروههای آموزشی محیط زیست مراکز علمی و تحقیقاتی کشور به ارائه نظرات و پیشنهادات خود درباره موضوعات مختلف محیط زیست کشور پرداختند.