از سوی مرکز پژوهش های مجلس بررسی شد طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال 1401

دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی اجمالی طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پرداخت.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش مرکز پژوهش های مجلس با بیان این نکته که توسعه بدون ضابطه و افزایش بارگذاری بر طبیعت باعث وارد شدن خسارات گسترده و بعضاً غیرقابل جبران بر پیکره طبیعی می شود، تصریح شده که در حال حاضر خسارات گسترده ای ناشی از عدم توجه به ضوابط زیست محیطی در اجرای اقدامات و طرح ها قابل مشاهده می باشد.

در بخش دیگری از این گزارش وقوع رخدادهای مختلف گردوغبار، آلودگی هوای کلان شهرها، خشکی تالاب ها، فرونشست و فرسایش زمین، از میان رفتن گونه های پرارزش گیاهی و جانوری و اختلال در چرخه طبیعت، تنها گوشه ای از آثار مخرب اقدامات انسانی بدون در نظر گرفتن ظرفیت برد و تاب آوری دانسته شده است.

در این گزارش ذکر شده که متأسفانه علیرغم توجه سیاستگذار به اهمیت مبحث محیط زیست، بعضی از برنامه ریزان و مدیران اجرایی مساله محیط زیست را بعنوان یک مبحث فرعی و حاشیه ای به حساب می آورند. در سالهای گذشته طرح های گوناگونی با فقدان انجام مطالعات جامع ارزیابی آثار زیست محیطی و بدون داشتن تأییدیه زیست محیطی با استفاده از منابع وجوه عمومی اجرا و در مواردی به بهره برداری رسیده اند که خسارات آن گریبانگیر کشور شده و هزینه های هنگفتی به اقتصاد، سلامت و کیفیت زیست شهروندان و طبیعت وارد کرده است.

در ادامه این گزارش بیان شده که رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی درخور توجه، در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواهان عدم تصویب و تخصیص اعتبارات به پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی شده است. به همین سبب گزارش حاضر بررسی مختصری درمورد این مورد داشته و پیشنهادهایی را برای حل این مساله و تعیین تکلیف پروژه های فاقد مجوز در قالب قوانین موجود داشته است. همینطور با عنایت به نارسایی های چرخه موجود ارزیابی، پیشنهادهای میان مدت هم عرضه شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

منبع: