رکورد رشد و تغییر پوشش گیاهی قطب جنوب

باغ من: تغییرات غیرمعمول در اکوسیستم های حساس قطبی طی دهه گذشته، سرعت گرفته و یکی از نتایج آن، رکورد رشد و تکثیر دو گیاه گلدار بومی در قطب جنوب بوده که با بالا رفتن دما در این منطقه به سرعت درحال گسترش هستند.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، افزایش تعداد گیاهان از سال ۲۰۰۹ در جزایر “اورکنی” جنوبی بیشتر از مجموع ۵۰ سال قبل بوده است و این رویداد همزمان با بالا رفتن سریع دمای هوا و کاهش تعداد فُک های خزپوش رخ داده است.
به گفته کارشناسان، تعداد دو گونه گیاهی موسوم به علف موی جنوبگان (Deschampsia Antarctica) و صدفی سای جنوبگان (Colobanthus quitensis) توسط پژوهشگران در این جزیره از سال ۱۹۶۰ مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات نشان می دهد که میزان رشد گونه گیاهی علف مو بین سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۸ حدودا پنج برابر سریعتر از سالهای ۱۹۶۰ و ۲۰۰۹ بوده است.
در دهه گذشته به رغم سرد شدن شدید دما در سال ۲۰۱۲، سالانه میزان گرما در تابستان از ۰.۰۲ به ۰.۲۷ درجه سانتیگراد بالای صفر بالا رفته است.
یکی از اساتید دانشگاه اینسوبریا در ایتالیا، اظهار داشت: اکوسیستم های زمینی قطب جنوب به سرعت به این تغییرات آب و هوایی پاسخ می دهند. انتظار افزایش سرعت رشد این گیاهان را داشتم اما نه به این گستردگی. ما شواهد مختلفی بدست آورده ایم که نشان میدهد یک تغییر عمده در قطب جنوب درحال رخ دادن است.
به گزارش روزنامه گاردین، بر طبق این مطالعه، محرک اصلی تغییر، گرم شدن بیشتر هوای فصل تابستان است که یکی از طولانی ترین رکوردهای تغییرات پوشش گیاهی در قطب جنوب را به دنبال داشته است. دومین دلیل این است که تعداد کمتری از فُک های خزپوش در جزیره وجود دارند که گیاهان را از بین ببرند. معین نیست که چرا تعداد فُک ها کم شده است اما احیانا به تغییرات رخ داده در میزان در دسترس بودن مواد غذایی و شرایط دریا مربوط می شود.

منبع:

برچسب ها:, ,